Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Sielce – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Sielce to obszar w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Granice obszaru przebiegają ulicami Nowosielecką, Podchorążych, Gagarina, Spacerową, koroną skarpy warszawskiej, ulicami Dolną, Idzikowskiego, Witosa i Czerniakowską.

Sielce – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się więcej o obszarze Sielce. Przedstawimy Ci historię tego obszaru oraz dostępne na nim zabytki i atrakcję dla mieszkańców i turystów. Podpowiemy też, czy Sielce to dobre miejsce do zamieszkania.

Przejdź do akapitów:

Sielce – historia

Sielce odgrywały rolę na kartach historii już w XV w. Znajdował się tu folwark oraz wójtostwo, a w XVI w. w Sielcach rezydował sukiennik. Z ciekawostek, w 1860 r. na części gruntów prowadzono hodowlę jedwabników. Sielce włączono w granice Warszawy już w 1916 r. W dwudziestoleciu międzywojennym zachodnie tereny Sielc, w rejonie ulicy Belwederskiej, powoli stawały się modnym do zamieszkania rejonem dolnego Mokotowa. Trwało to aż do wybuchu II wojny światowej, obszar został znacznie zniszczony podczas toczących się na Sielcach walk w czasie powstania warszawskiego.

Warszawa Mokotów Sielce – mieszkanie znajduje się na zielonym osiedlu

Sielce – zabytki

Ważnym zabytkiem w obszarze Sielce jest willa Friedbergów, a także budynek wybudowany jeszcze przed II wojną światową, niegdyś mieszczący salon samochodowy, a dziś posterunek policji.

Najbardziej znanym budynkiem obszaru jest powstała w 1949 r. przy ulicy Chełmskiej Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Istotną inwestycją mieszkalną, było także budowane w latach 1953−1966 osiedle Sielce w rejonie ulic Łużyckiej, Czerskiej, Chełmskiej i Sieleckiej, według projektu Zofii Fafiusowej.

Sielce – atrakcje dla mieszkańców i turystów

W obszarze Sielce jest wiele terenów zielonych służących wypoczynkowi i rekreacji. Popularnym parkiem jest Park Arkadia, znajdujący się poniżej skarpy warszawskiej, przy Królikarni. Park jest przyrodniczym fenomenem Warszawy, ostoją rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Teren jest okresowo podmokły, ze skarpy sączą się wody gruntowe tworząc cenne podmokłe siedliska. Rosną tu olsy, a żyje żaba trawna. Stawy Arkadii zamieszkują inne chronione gatunki płazów m.in. ropucha szara i żaby zielone. Występuje tu też typowe ptactwo wodne – kaczki krzyżówki i łyski. W sumie w Parku Arkadia żyje kilkadziesiąt gatunków ptaków, w tym także leśne, bardzo rzadko spotykane na obszarze śródmiejskim, takie jak puszczyki, dzięcioły średnie i zielone. Warte uwagi są też przedwojenne lipy, które objęte są ochroną jako pomniki przyrody. Obecne są tu także klony zwyczajne czy wiązy pospolite. Arkadia Dolna była dawniej terenem zalewowym Wisły, stąd obecne są również stare wierzby i topole. Na terenie Parku Arkadia znajduje się atrakcyjny dla dzieci plac zabaw.

W obszarze Sielce znajduje się też Park Promenada, który alejkami jest połączony z Parkiem Morskie Oko oraz Parkiem Szustrów w sąsiednim obszarze. Park Promenada definiują dwa sporej wielkości stawy. Są one dawnymi gliniankami, pozostałością po eksploatacji iłów plioceńskich. Niegdyś były częścią ogrodu założonego dla Izabeli Lubomirskiej, następnie stanowiły część stworzonego w 1845 r. przez Franciszka Szustera letniska „Promenada”. Otaczający stawy ogród ma charakter krajobrazowy. Odbywały się tu zabawy ludowe i widowiska na świeżym powietrzu. Dziś jest to spokojne miejsce, lubiane przez biegaczy i dzieciaki – znajduje się tu plac zabaw.

Warszawa Mokotów Sielce – tereny zielone

Leżący nieopodal Park Morskie Oko został założony jako część romantycznego ogrodu zaprojektowanego dla księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej przez Efraima Szregera i Szymona Bogumiła Zuga. Od 1820 roku posiadłość zaczęła należeć do Anny z Tyszkiewiczów Potockiej. Posiadłość określano jako Mon coteau, czyli moje wzgórze. Na terenie parku znajdują się zabytki architektury – pałac Szustra, grobowiec rodziny Szustrów oraz pomnik Jana Matejki. Park nie jest ogrodzony. Znajduje się tu staw oraz plac zabaw.

Kolejnym parkiem w obszarze Sielce jest Park Sielecki, w którym również znajduje się zbiornik wodny – Jezioro Sieleckie. To pozostałość dawnego krajobrazowego założenia ogrodowego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Znajduje się tu plac zabaw i stoły do ping-ponga. W parku mieści się dawny Pałac Sielecki, obecnie w rękach prywatnych, zamknięty dla zwiedzających.

Mieszkania – Sielce

Komunikacja w obszarze Sielce jest bardzo dobra. Głównymi arteriami – Belwederską oraz Czerniakowską jeździ wiele linii autobusowych dojeżdżających w różne zakątki Warszawy. Przemieszczanie się autem jest również proste, jednak w godzinach szczytu ulice mogą być zakorkowane. Nowe inwestycje powstają przy ulicach Bobrowieckiej, Sobieskiego oraz Piaseczyńskiej.

Warszawa Mokotów Sielce – inwestycja blisko centrum miasta

Na terenie obszaru Sielce znajdują się rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe, jak również swoje siedziby mają licea ogólnokształcące. Przy ulicy Bobrowieckiej znajduje się Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka, a na Chełmskiej Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego.

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Sielce mają doskonałe warunki do biegania w licznych parkach, również jazda na rowerze jest możliwa – jest tu dobra sieć ścieżek rowerowych. Na ulicy PIaseczyńskiej działa Klub Szermierzy Warszawianka oraz Korty Tenisowe Warszawianka. Swoje siedziby mają również kluby sportowe i fitness. Na ulicy Bobrowieckiej znajduje się Fitness Klub Zdrofit.

Warszawa Mokotów Sielce – jasne mieszkanie usytuowane w kameralnym budynku

Zakupy w obszarze Sielce można zrobić w wielu osiedlowych sklepach spożywczych oraz w popularnych dyskontach. Przy alei Wincentego Witosa mieści się centrum handlowe Panorama, w którym znajduje się cały wachlarz sklepów i usług.

Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się na ulicy Iwickiej. Swoje siedziby mają też liczna prywatne centra medyczne oraz specjalistyczne gabinety lekarskie.

Wierni mieszkający w obszarze Sielce przynależą do parafii przy kościele św. Kazimierza Królewicza przy ulicy Chełmskiej.

Sielce – mieszkania w zielonej okolicy

Sielce to doskonale skomunikowany i zorganizowany obszar z wieloma parkami i terenami zielonymi. Jest to bardzo wygodne miejsce do życia.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Stary Mokotów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Stary Mokotów to obszar w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Jego granice przebiegają ulicami Wołoską, Boboli, Batorego oraz skarpą wiślaną.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu