Słodowiec i Piaski to dwa sąsiadujące ze sobą obszary w warszawskiej dzielnicy Bielany. Ich granice przebiegają trasą S8 oraz ulicami: gen. Maczka, Reymonta, Broniewskiego, Jarzębskiego i Żeromskiego.
Przejdź do akapitów:
Słodowiec i Piaski to obszary, które niegdyś porastała gęsta puszcza. Las wykarczowano pod uprawy, podobnie wyglądała sytuacja niemal na całych Bielanach, wyjątek stanowi Polkowa Góra.
Na przełomie XIII i XIV wieku została tu założona wieś Buraków. W prężnym przemysłowo XIX w. powstały: cegielnia, młyny, glinianki oraz słodownie. Sąsiednią wsią były Powązki. Obszary włączono do Warszawy już w 1916 r. Od lat 60. XX w. powstały tu kolejne osiedla mieszkaniowe. Dziś charakter zabudowy jest wielorodzinny. Nie brakuje tu przyjemnych terenów spacerowych, działa też pełna infrastruktura potrzebna do codziennego życia.
Miejscem wyjątkowym na Słodowcu, zważywszy na to, iż jest to centrum miasta, jest rezerwat przyrody Park Olszyna. Obecnie jest to las olchowy, dawnej były to podmokłe tereny doliny rzeki Rudawki, która płynęła przez Żoliborz. Spotykamy się tu z torfowiskiem, przez które poprowadzona jest drewniana kładka spacerowa. Żyją tu kaczki, kosy, kowaliki, szpaki, sójki, sikorki, drozdy, czyże i zięby. Lasek jest dziką częścią parku Olszyna, druga część lasu ma charakter rekreacyjny – znajduje się w niej atrakcyjny, spory plac zabaw, boiska do gier zespołowych oraz otwarta łąka z Górką Bawełsona, uwielbiana zimą przez małych i dużych.
Naturalnym przedłużeniem parku Herberta w kierunku zachodnim jest Skwer Jarnuszkiewicza, bodaj najbardziej dopieszczony ze wszystkich słodowskich parków. Alejki drzew rosną pod linijkę, wszystko jest idealnie docięte. Są bardzo ładne ławki zrobione z kamieni, drewna i metalu. Zachwyca drewniany plac zabaw, siłownia plenerowa oraz drewniana kładka. Przyjemna jest również fontanna, która przynosi ulgę w upalne dni. Powstała tu też część imitująca dziką przyrodę, w której roślinność będzie mogła rosnąć samoistnie, a pielęgnowana będzie w minimalnym stopniu.
W obszarze Piaski lubiana przez mieszkańców jest łąka z górkami i placem zabaw Plastusiowo, przy ul. Kochanowskiego. Zimą można tu szaleć na sankach, a latem piknikować.
Słodowiec i Piaski są bardzo dobrze skomunikowane z innymi częściami stolicy. Tuż przy granicy Słodowca i Starych Bielan znajduje się stacja 1 linii metra – Słodowiec, po ulicach krąży wiele linii zarówno autobusowych, jak i tramwajowych, którymi dostaniemy się do Centrum, na Wolę, Żoliborz czy drugą stronę Wisły. Świetnie rozbudowany system dróg pozwala także na sprawną komunikację z innymi częściami Polski. Ponieważ granicą obu obszarów jest trasa S8, to obwodnica stolicy jest łatwo dostępna.
Na terenie obszarów jest wiele rejonowych przedszkoli i szkół podstawowych, w pieszym zasięgu z każdego miejsca. Znajdują się tu również dwa licea ogólnokształcące i jedna szkoła zawodowa. Przy ulicy Żeromskiego na Słodowcu znajduje się urząd dzielnicy Bielany.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarach Słodowiec i Piaski mają bogate możliwości do spacerowania, biegania i jazdy na rowerze. W parku Olszyna znajdują się boiska do gier zespołowych. Przy Staffa działa klub sportowy Nastula (judo). Są dwa kluby fitness – jeden na Staffa, drugi na Reymonta. Najbliższy basen znajduje się w CRS Bielany na Chomiczówce.
W obszarach Słodowiec i Piaski bez problemu zrobimy zakupy w wielu miejscach. Są sklepy osiedlowe, jak również popularne dyskonty. Przy Broniewskiego działa lubiany bazarek wielobranżowy.
Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się na Słodowcu przy ulicy Żeromskiego, a w obszarze Piaski są dwie – na Kochanowskiego i Niedzielskiego. W obu obszarach są również specjalistyczne gabinety prywatne.
Mapa gastronomiczna Słodowca i Piasków jest raczej skromna, ale ma miejsca warte uwagi, jak choćby restauracja meksykańska Buenos Nachos, słynne lody Laurie na Romaszewskiego czy Lukullus na Lisowskiej.
Wierni mieszkający w obszarach Słodowiec i Piaski przynależą do parafii przy kościołach Zesłania Ducha Świętego na ulicy Broniewskiego oraz św. Krzysztofa przy ulicy Niedzielskiego.
Zarówno Słodowiec, jak i Piaski to obszary bardzo dobrze zorganizowane, gdzie życie ma już swój ustalony przed laty rytm. Wszystko można załatwić na miejscu, w razie potrzeby sprawnie można się przemieścić.