Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Soboniowice-Kosocice-Rajsko – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Bardzo atrakcyjnymi terenami do zamieszkania są takie obszary jak Soboniowice, Kosocice oraz Rajsko. Będąc tutaj można nie zauważyć, że wciąż jest się w Krakowie. Jest tu bardzo dużo zieleni i spokoju, więc jeśli właśnie takiego miejsca szukasz, koniecznie dowiedz się więcej o tych okolicach.

Soboniowice-Kosocice-Rajsko – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Spokojny podmiejski charakter, piękna zielona okolica i świadomość bliskości centrum miasta – to właśnie obszar Soboniowice-Kosocice-Rajsko! Jeśli chciałbyś zamieszkać z dala od miejskiego zgiełku, to poznaj lepiej to miejsce!

Przejdź do akapitów:

Soboniowice-Kosocice-Rajsko, dzielnica Swoszowice – krótka historia

Soboniowice-Kosocice-Rajsko to dawne wsie, położone na terenie Pogórza Wielickiego, które w 1973 roku zostały przyłączone do Krakowa.

Dom wolnostojący na pięknie położonej działce w uzdrowiskowej dzielnicy Krakowa

Kosocice to teren pełen zieleni. Dodatkowo można powiedzieć, że jest to środek Europy, ponieważ dzięki GPS udało się ustalić, że właśnie tutaj w zagajniku położonym przy autostradzie A4 w kierunku Wieliczki przebiega 20 południk i 50 równoleżnik.

Swaszowice - zieleń okolicy

Soboniowice i Rajsko leżą natomiast przy starym trakcie solnym biegnącym z Wieliczki na Śląsk (są to dzisiejsze ulice Kuryłowicza, Krzemieniecka i Matematyków Krakowskich).

Tereny zielone w południowej części Krakowa

Według legendy nazwa wsi Kosocice pochodzi od mieszkańca Krakowa, który w XIII wieku podczas najazdu tatarskiego i spalenia miasta uciekł i ukrywał się tutaj przed Tatarami, obserwując, czy w Krakowie nadal są pożary. Kiedy zrobiło się spokojnie, wrócił do miasta, ale nie stać go było na odbudowę spalonego domostwa, więc przeniósł się z powrotem na wzgórze, tym razem na stałe, czym dał początek nowej osadzie. Nazywał się Kos.

Soboniowice-Kosocice-Rajsko – zabytki i instytucje kulturowe

W Kosocicach i Rajsku znajdują się austriackie forty. Są to Fort 50 ½ W Kosocice i Fort 50 ½ O Kosocice, które odegrały znaczną rolę w odparciu ofensywy rosyjskiej w grudniu 1914 roku. Fort 50 ½ W Kosocice jest w dobrym stanie, ale nie jest dostępny do zwiedzania – jego posiadaczem jest prywatny właściciel. Oba forty są połączone dawną drogą rokadową wijącą się zakosami wokół pól, z której rozpościerają się rozległe widoki na Płaskowyż Świątnicki, Beskid Średni, a także na stary Kraków i jego okolice.

Piękne tereny rekreacyjne w zielonej części Krakowa

Można natomiast zwiedzać Fort 51 Rajsko, również XIX-wieczny. Znajduje się on na szczycie wzgórza o wysokości 340 m n.p.m., dominującego nad całą okolicą i umożliwiającego obserwację zarówno Krakowa, jak i terenów w kierunku południowo-wschodnim. Fort Rajsko był jednym z największych fortów swojej klasy w całej monarchii austro-węgierskiej – zajmuje obszar wynoszący mniej więcej 320 m szerokości i 115 m długości. Zadbano w nim ponadto o wystrój architektoniczny i próbowano wprowadzić do fortyfikacji pewne formy klasycyzmu.

Swaszowice - najbliższa okolica bogata w zieleń i infrastrukturę drogową

Soboniowice-Kosocice-Rajsko – atrakcje dla turystów i mieszkańców

W Soboniowicach działa Osiedlowy Klub Kultury z dwoma oświetlonymi boiskami wielofunkcyjnymi, a w Kosocicach – Klub Kultury Kraków Kosocice. W klubach odbywają się między innymi lekcje gry na pianinie i gitarze, warsztaty wokalne i taneczne, zajęcia teatralne i sportowe oraz lekcje języka angielskiego i hiszpańskiego. Ponadto organizowane są wycieczki.

Osiedlowy Klub Kultury - nieruchomość położona w zielonej okolicy

Soboniowice-Kosocice-Rajsko – mieszkania

Obszar Soboniowice-Kosocice-Rajsko to tereny o zdecydowanie podmiejskim charakterze. Zabudowa to przede wszystkim domy jednorodzinne, często z przydomowymi ogródkami. Jest tu dużo zieleni, za to niezbyt wiele sklepów i punktów usługowych, aczkolwiek znajdziemy tu wszystko, co najbardziej niezbędne – szkoła podstawowa i średnia, przychodnia, kilka sklepów spożywczych. Znajdują się tutaj także kluby kultury, posiadające szeroką ofertę kulturalną i rozrywkową.

Funkcjonalny dom położony w dzielnicy Swaszowice z przepiękną panoramą Krakowa

Do Soboniowic, Kosocic i Rajska jeździ kilka linii autobusowych. Dojazd samochodem do centrum trwa mniej niż pół godziny, oczywiście wtedy, kiedy nie ma korków. Znacznie bliżej stąd do Wieliczki – podróż samochodem trwa około 15 minut. Można też wybrać się tam na przejażdżkę rowerową – trasa do Wieliczki biegnie piękną widokowo drogą, garbem między Doliną Malinówki a Doliną Wilgi. Ponadto w pobliżu znajduje się IV obwodnica, więc wygodny jest też wyjazd w stronę Zakopanego czy Tarnowa.

Wybudowany dom jednorodzinny obejmuje także prywatną strefę relaksu, działka zagospodarowana drzewami i krzewami

Cenisz sobie spokój oraz ciszę i jesteś na etapie szukania mieszkania? Wybierz Soboniowice, Kosocice lub Rajsko! Odnajdziesz tutaj wytchnienie od zgiełku miasta, a otaczać Cię będą piękne, sielskie krajobrazy.

Funkcjonalny dom wolnostojący na ogrodzonej działce; działka znajduje się w spokojnej okolicy

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki i znajdź idealne mieszkanie w Krakowie lub w jego pięknych okolicach. Pomogą Ci w tym opisy inwestycji, wizualizacje oraz spacery 3D.

Kolejny artykuł

Zielonki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Cenisz sobie otoczenie natury i spokój? Miejscem, które powinno Ci odpowiadać, są Zielonki. Mieszkania tam otacza bardzo zielony obszar, który zapewnia wytchnienie od zgiełku miasta. Oprócz tego zapewnia on dostęp do najpotrzebniejszej infrastruktury miejskiej czy handlowo-usługowej, dlatego na pewno warto rozważyć to miejsce w kwestiach mieszkaniowych.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu