Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Soboniowice-Kosocice-Rajsko – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Soboniowice-Kosocice-Rajsko – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Bardzo atrakcyjnym terenem na mapie Krakowa i jego okolic są Soboniowice, Kosocice, Rajsko. Mieszkanie znajdują się tam w takich miejscach, że naprawdę można nie zauważyć, że jest się w Krakowie – jest tu bardzo dużo zieleni i… spokoju. Dlatego, jeśli właśnie takiego miejsca szukasz, koniecznie dowiedz się więcej o tych okolicach.


Spokojny podmiejski charakter, piękna zielona okolica i świadomość bliskości centrum miasta – to właśnie Soboniowice-Kosocice-Rajsko! Jeśli chciałbyś zamieszkać z dala od miejskiego zgiełku, to poznaj lepiej ten obszar!

Przejdź do akapitów:

Obszar Soboniowice-Kosocice-Rajsko dzielnica Swoszowice – krótka historia

Obszar Soboniowice-Kosocice-Rajsko (dzielnica Swoszowice) to dawne wsie, położone na terenie Pogórza Wielickiego, które w 1973 roku zostały przyłączone do Krakowa.

Kosocice leżą około 8,5 km od centrum Krakowa. Można powiedzieć, że jest to środek Europy, ponieważ dzięki GPS udało się ustalić, że właśnie tutaj w zagajniku położonym przy autostradzie A4 w kierunku Wieliczki przebiega 20 południk i 50 równoleżnik.

Soboniowice i Rajsko leżą natomiast przy starym trakcie solnym biegnącym z Wieliczki na Śląsk (są to dzisiejsze ulice Kuryłowicza, Krzemieniecka i Matematyków Krakowskich). Do centrum Krakowa jest stąd około 10 km.

Według legendy nazwa wsi Kosocice pochodzi od mieszkańca Krakowa, który w XIII wieku podczas najazdu tatarskiego i spalenia miasta uciekł i ukrywał się tutaj przed Tatarami, obserwując, czy w Krakowie nadal są pożary. Kiedy zrobiło się spokojnie, wrócił do miasta, ale nie stać go było na odbudowę spalonego domostwa, więc przeniósł się z powrotem na wzgórze, tym razem na stałe, czym dał początek nowej osadzie. Nazywał się Kos.

Soboniowice-Kosocice-Rajsko – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

W Kosocicach i Rajsku znajdują się austriackie forty. W Kosocicach do dziś stoją dwie kosocickiej fary, które pochodzą z XIX wieku. Są to Fort 50 ½ W Kosocice i Fort 50 ½ O Kosocice, które odegrały znaczną rolę w odparciu ofensywy rosyjskiej w grudniu 1914 roku. Fort 50 ½ W Kosocice jest w dobrym stanie, ale nie jest dostępny do zwiedzania – jego posiadaczem jest prywatny właściciel. Oba forty są połączone dawną drogą rokadową wijącą się zakosami wokół pól, z której rozpościerają się rozległe widoki na Płaskowyż Świątnicki, Beskid Średni, a także na stary Kraków i jego okolice.

Można natomiast zwiedzać Fort 51 Rajsko, również XIX-wieczny. Znajduje się on na szczycie wzgórza o wysokości 340 m n.p.m., dominującego nad całą okolicą i umożliwiającego obserwację zarówno Krakowa, jak i terenów w kierunku południowo-wschodnim. Fort Rajsko był jednym z największych fortów swojej klasy w całej monarchii austro-węgierskiej – zajmuje obszar o mniej więcej 320 m szerokości i 115 m długości. Zadbano w nim ponadto o wystrój architektoniczny i próbowano wprowadzić do fortyfikacji pewne formy klasycyzmu.

Soboniowice-Kosocice-Rajsko – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, w Soboniowicach działa Osiedlowy Klub Kultury z dwoma oświetlonymi boiskami wielofunkcyjnymi, a w Kosocicach – Klub Kultury Kraków Kosocice. W klubach odbywają się między innymi lekcje gry na pianinie i gitarze, warsztaty wokalne i taneczne, zajęcia teatralne i sportowe oraz lekcje języka angielskiego i hiszpańskiego. Ponadto organizowane są wycieczki.

Soboniowice-Kosocice-Rajsko – mieszkania

Obszar Soboniowice-Kosocice-Rajsko (dzielnica Swoszowice) to tereny o zdecydowanie podmiejskim charakterze. Zabudowa to przede wszystkim domy jednorodzinne, często z przydomowymi ogródkami. Jest tu dużo zieleni, za to niezbyt wiele sklepów i punktów usługowych, aczkolwiek znajdziemy tu wszystko, co najbardziej niezbędne – szkoła podstawowa i średnia, przychodnia, kilka sklepów spożywczych. Znajdują się tutaj także kluby kultury, posiadające szeroką ofertę kulturalną i rozrywkową.

Do Soboniowic, Kosocic i Rajska jeździ kilka linii autobusowych. Dojazd samochodem do centrum trwa mniej niż pół godziny, oczywiście wtedy, kiedy nie ma korków. Znacznie bliżej stąd do Wieliczki – podróż samochodem trwa około 15 minut. Można też wybrać się tam na przejażdżkę rowerową – trasa do Wieliczki biegnie piękną widokowo drogą, garbem między Doliną Malinówki a Doliną Wilgi. Ponadto w pobliżu znajduje się IV obwodnica, więc wygodny jest też wyjazd w stronę Zakopanego czy Tarnowa.

Cenisz sobie spokój oraz ciszę i jesteś na etapie szukania mieszkania? Wybierz Soboniowice-Kosocice-Rajsko! Mieszkania tam znajdują się na terenach, które powinny zwrócić Twoją uwagę. Odnajdziesz tutaj wytchnienie od zgiełku miasta, a otaczać Cię będą piękne, sielskie krajobrazy.

Kolejny artykuł

Zielonki i okolice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Cenisz sobie otoczenie natury i spokój? Miejscem, które powinno Ci odpowiadać, są Zielonki. Mieszkania tam otacza bardzo zielony obszar, który zapewnia wytchnienie od zgiełku miasta. Oprócz tego zapewnia on dostęp do najpotrzebniejszej infrastruktury miejskiej czy handlowo-usługowej, dlatego na pewno warto rozważyć to miejsce w kwestiach mieszkaniowych.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu