Solec to obszar w warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Solec mieści się nad Wisłą i graniczy z obszarami Powiśle, Śródmieście Południowe i Ujazdów.
W tym artykule zaprezentujemy obszar Solec. Dowiesz się, dlaczego warto zamieszkać w tej części Warszawy oraz jakie ciekawe zabytki i atrakcje można znaleźć w tym obszarze.
Przejdź do akapitów:
Wiemy, że Solec istniał już w 1381 r., kiedy to jest wymieniany w dokumentach. Solec był założony jako osobne miasto, ze swoim rynkiem i kościołem. Pod koniec XVIII miasteczko zostało włączone do Warszawy. Na Solcu działało wiele wytwórni i fabryk, razem z całym Powiślem, było to przemysłowe centrum Warszawy. Solec odegrał ważną rolę w Powstaniu Warszawskim oraz podczas samej II wojny światowej. Po wojnie zaczęto likwidować przemysłowe pozostałości dzielnicy. Został odbudowany pałacyk Szymonowica oraz kościół, a teren poprzemysłowy na południe od ulicy Wilanowskiej przeznaczono na park, dziś Park Rydza-Śmigłego. W latach 50. XX w. wybudowano modernistyczną stację dworca PKP Warszawa Powiśle. W 1957 r. dawny biurowiec ZUS został przekształcony w Szpital Kliniczny im. prof. Orłowskiego. Ostatni tramwaj przejechał przez Solec w 1960 roku.
Na początku XXI w. Solcem zaczęli interesować się deweloperzy i zaczęły powstawać nowe inwestycje. Obecnie oddane budynki znajdują się przy ul. Górnośląskiej.
W obszarze Solec swoją siedzibę ma Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Jest to tradycyjne muzeum o starodawnym charakterze, w którym eksponowane są naturalne skarby Planety Ziemi. Szczególnie interesująca jest kolekcja bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych (niemal 30 tysięcy okazów). Zbiór ten uznawany jest za jeden z największych tego typu zbiorów muzealnych na świecie.
Największym kompleksem parkowym na Solcu jest park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, który ma powierzchnię ponad 90 ha, został zorganizowany w 1951 r., a jego projektantami byli Alina Scholtz, Longin Majdecki oraz Zygmunt Stępiński. Park powstał na terenie zniszczonej zabudowy miejskiej. Aleje w parku zostały nazwane imionami bohaterów i formacji Powstania Warszawskiego: ks. Józefa Stanka, Andrzeja Romockiego „Morro” i zgrupowania „Kryska“. Przez park poprowadzone są alejki spacerowe oraz drogi rowerowe. Duża część parku zajmuje skarpę wiślaną. W parku znajduje się skatepark „Jutrzenka”, a swoją siedzibę ma Muzeum Ziemi. Park Rydza jest połączony z Parkiem Sapera, który schodzi nad Wisłę. Tam znajduje się jeden z bardziej rozpoznawalnych pomników Warszawy – Chwała Saperom.
Zielonym miejscem Solca jest również park im. Joanny Porazińskiej otwarty w 2011 r. W parku zostało wytyczonych osiem alejek, każda z nich otrzymała swoją literacką nazwę, mamy tu: Psotki i śmieszki, Szewczyka Dratewkę, Bajkę iskierkę, Tajemniczą budkę, i inne. W parku znajdują się również bajkowe figury i są to: na płocie siedzą „Psotki i Śmieszki”, „Czarodziejska ławka” i rzeźba upamiętniająca bohatera książki „Kichuś majstra Lepigliny". Dzieciaki mogą korzystać z atrakcyjnego placu zabaw. Jest to doskonałe miejsce spacerów i wypoczynku.
Kolejną częścią kompleksu parku Rydza jest Park na Książęcem. Znajduje się na skarpie wiślanej. Park zaprojektował Szymon Bogumił Zug w latach 1776–1779, dla Kazimierza Poniatowskiego. Był określany jako rezydencjonalny ogród w charakterze sentymentalnym. Składał się z części geometrycznej, którą wytyczała aleja dopełniana tarasami na skarpie oraz części dzikiej z promenadą oraz stawem, na którym znajdowała się wyspa. Na terenie ogrodu wzniesiono m.in. Domek Imama, minaret i pawilon chiński. W zboczu skarpy wyryto podziemne korytarze oraz groty, które w części zachowały się do dziś.
Komunikacja w obszarze Solec jest bardzo dobra. Po ulicach krąży wiele autobusów, których trasy rozjeżdżają się do różnych części stolicy. Ważnym węzłem komunikacyjnym jest stacja PKP Warszawa Powiśle, gdzie zatrzymują się pociągi podmiejskie. Przez Wisłę na wysokości Solca przejechać można mostami Poniatowskim i Łazienkowskim. Dużymi arteriami są: Wisłostrada, aleja Armii Ludowej oraz Aleje Jerozolimskie.
W obszarze Solec jest dobry dostęp do edukacji. W równym od siebie odstępie znajdują się rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają również cenione licea – Batory i Baczyński.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Solec mają duże możliwości doskonalenia swoich umiejętności. W parkach można trenować bieganie, wzdłuż wiślanego brzegi poprowadzona jest wygodna ścieżka rowerowa. Mieszczą się tu kluby sportowe o wielorakich dyscyplinach. Są szkółki piłkarskie i sztuk walki, szkoły jogi czy tradycyjne kluby fitness. Przy ulicy Solec mieści się OSiR Solec, w którym znajdują się m.in. boiska w hali sportowej, korty tenisowe i sale do squasha.
Na terenie obszaru Solec znajdują się dwie przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej: w al. 3 Maja oraz na ul. Fabrycznej. Na Czerniakowskiej mieści się Szpital Kliniczny im. Orłowskiego. Ponadto mają tu swoje siedziby prywatne gabinety i centra medyczne.
Oferta gastronomiczna obszaru Solec jest bogata. Na szczególną uwagę zasługują lokale w pawilonach położone przy Bulwarach Wiślanych, gdzie można w sezonie letnim spędzić przyjemnie czas.
Wierni mieszkający na Solcu przynależą do parafii przy kościołach św. Trójcy oraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ten pierwszy przy ul. Solec jest jedną z najstarszych katolickich świątyń na terenie Warszawy. Jest pieczołowicie zrekonstruowany po wojennych zniszczeniach.
Solec to obszar położony w centrum stolicy o wyjątkowo dużej ilości zieleni. Niewątpliwym atutem jest również dostęp do Wisły i jej atrakcji, które w ostatnich latach są bardzo interesujące. Da się tu załatwić każdą sprawę, jest doskonała komunikacja.