Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Śródmieście Północne – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Śródmieście Północne to obszar w warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Granice obszaru wyznaczają m.in. Aleje Jerozolimskie, aleja Jana Pawła II, aleja Solidarności i ul. Dynasy.

Śródmieście Północne – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule prezentujemy obszar Śródmieście Północne, który mieści się w centrum Warszawy, przy wszystkich ważnych punktach komunikacyjnych, handlowych, rekreacyjnych i sportowo-rozrywkowych.

Przejdź do akapitów:

Śródmieście Północne – historia

Charakter zabudowy jest wielkomiejski, dominują tu budynki wielorodzinne w postaci osiedli bloków i powojennych kamienic oraz usługowo-biurowe wieżowce.

Wskutek działań wojennych całe Śródmieście Północne zostało zburzone, dlatego przeważa tu architektura typowa dla drugiej połowy XX w.

Warszawa Śródmieście Północne - świetna lokalizacja, mieszkania w samym centrum Warszawy

Duży wpływ na współczesny wygląd obszaru miały jurydyki zakładane od XVII wieku, i to dzięki nim wykształciły się niektóre obecne ulice.

Śródmieście Północne – zabytki i instytucje kulturowe

Centralnym punktem obszaru jest Plac Defilad, a na nim Pałac Kultury i Nauki, wybudowany w latach 1952-1955. PKiN jest jednym z wielu socrealistycznych drapaczy chmur. Swoje siedziby mają tu firmy i instytucje użyteczności publicznej. Działają tu cztery teatry, dwa muzea, kino oraz koncertowa Sala Kongresowa. Organizowane są tu festiwale, targi i wystawy. PKiN otacza wciąż nie do końca zagospodarowany teren, gdzie częściowo jest park, częściowo parking. W budowie jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Pałac Kultury i Nauki w centrum Warszawy z pięknym widokiem na panoramę miasta

Śródmieście Północne to również wiele zabytków architektury. Znajdują się tu liczne pałace, na które warto zwrócić uwagę w czasie spacerów: Dom pod Królami, Pałac Blanka, Kamienica Jacobsona, Pałac Kossakowskich, czy Pałac Prezydencki.

W Śródmieściu Północnym znajduje się wiele instytucji kultury i sztuki. Będąc tu możemy zwiedzić muzea: Karykatury, Fryderyka Chopina, Etnograficzne, Ewolucji, jak również Narodową Galerię Sztuki „Zachęta”. Spektakle obejrzymy w Teatrze Wielkim, Kamienicy, Lalce czy Kwadracie. Koncerty odbywają się m.in. w Filharmonii Narodowej oraz klubie Palladium. Są tu również kina – Kinoteka, Atlantic, Kultura.

Śródmieście Północne – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Największym parkiem obszaru Śródmieście Północne jest Ogród Saski. Parokrotnie jego krajobraz był zmieniany w zależności od aktualnie panującej mody.

Ogród Saski Warszawa Śródmieście Północne

Obecne w ogrodzie drzewa to w większości nasadzenia jeszcze przedwojenne, jednak niestety wiele cennych gatunków nie przetrwało wojny. Rosną tu m.in. topole czarne, wiązy, miłorzęby japońskie i klony pospolite. Po II wojnie światowej park starannie odtworzono. Największą zmianą była likwidacja ogrodzenia. Dziś park zdobią m.in. barokowe rzeźby, fontanna, którą zaprojektował Marconi, wodozbiór w kształcie rotundy oraz zegar słoneczny.

Kolejnym parkiem Śródmieścia jest Park Mirowski z placem zabaw, zlokalizowany przy Halach – Mirowskiej i Gwardii.

Mieszkania – Śródmieście Północne

Komunikacja na obszarze Śródmieście Północne jest bardzo sprawna. Znajduje się tu stacja pierwszej linii metra – Centrum – oraz trzy stacje drugiej linii metra: Nowy Świat-Uniwersytet, Świętokrzyska oraz Rondo ONZ. Są również trzy stacje PKP: Warszawa Powiśle, Warszawa Centralna i Warszawa Śródmieście. Po ulicach krąży wiele linii autobusowych i tramwajowych, również ruch samochodowy jest dość wygodny.

Dworzec Warszawa Centralna - Warszawa Śródmieście Północne

Na terenie Śródmieścia Północnego jest bardzo dobry dostęp do edukacji. Znajdują się tu rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają tutaj również licea i szkoły zawodowe. Na Krakowskim Przedmieściu znajduje się Uniwersytet Warszawski oraz Akademia Sztuk Pięknych, w Pałacu Kultury i Nauki mieści się uczelnia Collegium Civitas.

Możliwości do uprawiania sportów oferują kluby fitness Zdrofit zlokalizowane na ul. Kruczej i przy rondzie ONZ.

Nieruchomości w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Warszawy - Warszawa Śródmieście

Zakupy w Śródmieściu Północnym można zrobić w mniejszych sklepach, a także w supermarketach zlokalizowanych w Złotych Tarasach czy Domach Towarowych Wars Sawa Junior. Popularnym miejscem zakupowym jest Hala Mirowska, duży bazar przy al. Jana Pawła II. W Śródmieściu Północnym znajdują się również popularne dyskonty.

Złote Tarasy w ścisłym centrum Warszawy

Na obszarze Śródmieście Północne znajdują się liczne centra medyczne i gabinety specjalistyczne. Jest dobry dostęp do opieki medycznej. Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej mieszczą się na ulicach Śliskiej i Krakowskim Przedmieściu. Na ul. Kopernika swoją siedzibę ma szpital dziecięcy.

Oferta gastronomiczna Śródmieścia Północnego jest bardzo bogata i atrakcyjna. Z uwagi, iż jest to centrum miasta, mieści się tu wiele restauracji, kawiarni i barów o szerokiej ofercie z różnych stron świata. Miejscem wartym odwiedzenia jest Hala Gwardii, gdzie znajdują się stoiska najlepszych knajp stolicy.

Kamienice w doskonałej lokalizacji w samym centrum Warszawy

Wierni mieszkający na obszarze Śródmieście Północne przynależą do parafii przy kościele św. Anny i św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim oraz św. Antoniego z Padwy na Senatorskiej. Właściwie wszystkie wymienione świątynie są bardzo interesujące pod względem architektonicznym, dodatkowo ten ostatni ma przeuroczy ogród i typowe dla włoskiej architektury podcienie.

Śródmieście Północne to dzielnica bardzo atrakcyjna do życia, z pełną infrastrukturą i doskonałą komunikacją. Jest to samo centrum stolicy, więc jedyne czego tu nie zaznamy to cisza. Podczas masowych imprez i wydarzeń obszar może być zamknięty lub z ograniczonym dostępem.

Jeśli interesuje Cię mieszkanie położone w spokojniejszej okolicy, sprawdź pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Śródmieście Południowe – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Obszar w warszawskiej dzielnicy Śródmieście, którego granice wyznaczają Aleje Jerozolimskie, Aleje Ujazdowskie, aleja Szucha, aleja Niepodległości oraz ulice Chałubińskiego, Stefana Batorego, Boya-Żeleńskiego, Piękna i Rozbrat.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu