Stara Miłosna to obszar w warszawskiej dzielnicy Wesoła. Granica przebiega wzdłuż drogi nr 2 i 17, by następnie krążyć po leśnych ścieżkach sąsiadujących z Wawrem.
W tym artykule poznasz historię obszaru Stara Miłosna, dowiesz się też, czy znajdują się tutaj tereny zielone i istotne punkty handlowe oraz komunikacyjne.
Przejdź do akapitów:
Historia Starej Miłosnej sięga XIV w. – wówczas była to wieś szlachecka. Przez Miłosnę wiódł trakt, który służył m.in. do wożenia zaopatrzenia dla Warszawy, znajdowały się tu też domy pocztowe i liczne karczmy. W I połowie XIX wieku ziemie w dużej części należały do księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, ówczesnego ministra skarbu. Książe Franciszek miał tutaj pałacyk letni, który został niestety zniszczony w czasie bitwy o Olszynkę Grochowską. W późniejszych latach Miłosna zmieniała właścicieli.
W czasie I wojny światowej przebiegała tędy linia frontu. W dwudziestoleciu międzywojennym Stara Miłosna nabrała charakteru miejscowości letniskowej z uzdrowiskiem borowinowym dla dzieci. W czasie II wojny światowej zabudowa mocno ucierpiała, a pod koniec lat 80. XX w. nastąpiła intensywna rozbudowa osiedla – budowano domy zarówno jedno- jak i wielorodzinne.
Stara Miłosna została włączona w granice Warszawy w 2002 r. Dziś charakter zabudowy jest zróżnicowany. Obecnie kolejne domy jednorodzinne zaczynają powoli wkraczać w granice Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, który zajmuje znaczną część obszaru.
Mazowiecki Park Krajobrazowy to ogromny atut obszaru Stara Miłosna. Znajduje się w nim wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych, a do lubianych spacerowych miejsc należy m.in. Macierowe Bagno.
Jest to rozległe torfowisko, północna część uroczyska Zielony Ług. Przez wiele lat obecność człowieka mocno wpływała na te tereny - wydobywano torf, próbowano tu uprawiać ziemię, budowano groble i organizowano stawy.
Dziś przyroda próbuje odzyskać swoje. Na tym terenie są wyznaczone szlaki zarówno piesze, jak i rowerowe, którymi można się poruszać.
Komunikacja na obszarze Stara Miłosna jest dobra. Zabudowa obszaru jest skupiona w jego północnej części – i tam też przebiega ulica Trakt Brzeski. Główną ulicą Starej Miłosnej jest Jana Pawła II, będąca głównym punktem komunikacyjnym, wzdłuż którego znajdują się przystanki autobusowe.
W Starej Miłosnej znajdują się zarówno rejonowe, jak i prywatne przedszkola i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają tutaj również licea ogólnokształcące.
Miłośnicy sportu mieszkający na obszarze Stara Miłosna mają bardzo dobre warunki do uprawiania różnych dyscyplin. Bliskość Mazowieckiego Parku Krajobrazowego gwarantuje doskonałe możliwości do treningów biegowych i rowerowych. Przy szkołach znajdują się boiska do gier zespołowych, a na ulicy Cieplarnianej działa szkółka piłkarska. Swoje siedziby ma tu wiele siłowni i klubów fitness. Dodatkowo w sąsiednim Sulejówku znajduje się basen.
Zakupy na obszarze Stara Miłosna można zrobić w wielu osiedlowych sklepach spożywczych, są tu również takie punkty handlowe jak Biedronka, Lidl czy Stokrotka. Dodatkowo swoje siedziby ma tu wiele mniejszych firm i biznesów, które świadczą wielobranżowe usługi.
W Starej Miłosnej jest bardzo dobry dostęp do opieki medycznej. Przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się w paru lokalizacjach, przy ulicach Kamyk oraz Jana Pawła II. Są tu również zlokalizowane prywatne centra medyczne oraz wiele specjalistycznych gabinetów lekarskich.
Mapa gastronomiczna Starej Miłosnej jest gęsta i zróżnicowana. Można tu zjeść zarówno dania polskiej, jak i spróbować kuchni świata. Część lokali jest nastawiona na organizację rodzinnych przyjęć okolicznościowych.
Wierni mieszkający na obszarze Stara Miłosna przynależą do parafii przy kościele św. Hieronima przy ulicy Rumiankowej oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa na Borkowskiej.
Stara Miłosna to podmiejski, młody obszar otoczony pięknym lasem. Funkcjonuje jako samodzielny byt – można tu wszystko załatwić na miejscu, obszar ma świetną infrastrukturę życia codziennego.