Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Stara Ochota – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Stara Ochota to obszar w warszawskiej dzielnicy Ochota. Jej granice wyznaczają ulice Raszyńska, Żwirki i Wigury, Banacha, Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz tory kolejowe prowadzące z Dworca Zachodniego do Dworca Centralnego.

Stara Ochota – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule zaprezentujemy Ci obszar Stara Ochota. Poznasz historię tego miejsca oraz zlokalizowane na nim atrakcje. Podpowiemy również, czy warto zamieszkać w tym obszarze.

Przejdź do akapitów:

Stara Ochota – historia

Ochota pierwszy raz wzmiankowana była w XVIII w. – była to wieś rozciągająca się wzdłuż starego traktu prowadzącego w kierunku Grójca, Radomia i Krakowa. W 1845 r. ukończona została linia kolejowa Warszawa-Skierniewice, która oddzieliła Ochotę od Woli i Czystego. Ważną datą był też rok 1910, kiedy to rozpoczęto budowę kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy placu Narutowicza. Jego ukończenie datowane jest na rok 1927.

Warszawa – Stara Ochota – słoneczne mieszkanie zlokalizowane blisko komunikacji miejskiejOchota została przyłączona do Warszawy w 1916 r. Stara Ochota prężnie rozwijała się w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po II wojnie światowej. W 1950 r. rozpoczęto budowę osiedla Ochota pomiędzy ulicami Kopińską, Bitwy Warszawskiej 1920 i Grójecką, a po drugiej stronie Grójeckiej wytyczono kolejne osiedle mieszkaniowe.

Stara Ochota – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Lubianym parkiem Starej Ochoty jest zaprojektowany parę lat temu Park Zachodni, znajdujący się u zbiegu ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz Alei Jerozolimskich. Zorganizowany został na terenie dawnych ogródków działkowych. Rosną tu klony, robinia akacjowa różne gatunki lip, topoli i dębów. Znajduje się tu plac zabaw oraz skatepark, a wzdłuż granic parku przy głównych ulicach przebiegają ścieżki rowerowe.

Warszawa – Stara Ochota – mieszkanie w bliskim sąsiedztwie Placu Narutowicza

Parkiem miejskim Starej Ochoty jest również park im. Marii Skłodowskiej-Curie, znajdują się przy ulicach Wawelskiej i Marii Skłodowskiej. Park powstał w latach 30. XX w. Początkowo był to duży skwer, a po II wojnie światowej został przekształcony w park miejski. Rośnie tu stary drzewostan, a dominuje klon srebrzysty. W parku stoi pomnik Marii Skłodowskiej-Curie. Maluchy mają tu do dyspozycji plac zabaw.

Mieszkania – Stara Ochota

Komunikacja w obszarze Stara Ochota jest bardzo dobra. Po ulicach krążą liczne linie autobusowe i tramwajowe docierające w najrozmaitsze zakamarki stolicy. Punktem zarówno lokalnych, jak i podmiejskich oraz międzymiastowych przesiadek jest Dworzec Zachodni. Dużym węzłem komunikacyjnym jest plac Narutowicza, gdzie znajduje się pętla tramwajowa. Istotnym punktem przesiadkowym jest także Plac Zawiszy. W obszarze Stara Ochota wygodnie jest się poruszać samochodem, jednak w godzinach szczytu ulice mogę być zatłoczone.

Warszawa – Stara Ochota – tory kolejowe

W obszarze Stara Ochota znajdują się przedszkola i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące. Sporą część obszaru zajmuje kampus Uniwersytetu Warszawskiego z wydziałami: Biologią, Geologią, Matematyką i Fizyką. Mieszczą się tu również akademiki.

Warszawa – Stara Ochota – mieszkanie w IV piętrowej przedwojennej kamienicy

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Stara Ochota mają duże możliwości do biegania i jeżdżenia na rowerze – na granicy obszaru znajduje się Pole Mokotowskie. Mieszczą się tu kluby sportowe i fitness, w al. Jerozolimskich znajduje się Fitness Klub Zdrofit z ciekawą ofertą zajęć ogólnorozwojowych. Przy ul. Rokosowskiej znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Ochota, a w nim basen z saunami oraz lodowisko.

Warszawa – Stara Ochota – nowoczesny biurowiec

Zakupy w obszarze Stara Ochota można zrobić w licznych sklepach osiedlowych oraz popularnych dyskontach. Na granicy obszaru znajduje się jedno z popularniejszych miejsc handlowych stolicy – Hale Banacha.

Rozkładowe mieszkanie w Starej Ochocie

Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ulicy Szczęśliwickiej. W obszarze Stara Ochota mieszczą się również prywatne centra medyczne, w tym w Alejach Jerozolimskich duże centrum Medicover oraz prywatne gabinety specjalistyczne.

Mapa gastronomiczna obszaru Stara Ochota jest bogata, znajduje się tu wiele lokali gastronomicznych o zróżnicowanym charakterze.

Kamienica po generalnym remoncie w Starej Ochocie

Wierni mieszkający w obszarze Stara Ochota przynależą do parafii przy kościele św. Jakuba Apostoła na Placu Narutowicza. Przy ulicy Lelechowskiej znajduje się kaplica prawosławna św. Grzegorza Peradze.

Stara Ochota to jeden z piękniejszych obszarów Warszawy. Znajduje się tu klimatyczna architektura, a infrastruktura do życia jest pełna i znakomicie funkcjonuje. Stara Ochota jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi częściami stolicy.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Śródmieście Północne – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Śródmieście Północne to obszar w warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Granice obszaru wyznaczają m.in. Aleje Jerozolimskie, aleja Jana Pawła II, aleja Solidarności i ul. Dynasy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu