Stara Ochota to obszar w warszawskiej dzielnicy Ochota. Jej granice wyznaczają ulice Raszyńska, Żwirki i Wigury, Banacha, Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz tory kolejowe prowadzące z Dworca Zachodniego do Dworca Centralnego.
W tym artykule zaprezentujemy Ci obszar Stara Ochota. Poznasz historię tego miejsca oraz zlokalizowane na nim atrakcje. Podpowiemy również, czy warto zamieszkać w tym obszarze.
Przejdź do akapitów:
Ochota pierwszy raz wzmiankowana była w XVIII w. – była to wieś rozciągająca się wzdłuż starego traktu prowadzącego w kierunku Grójca, Radomia i Krakowa. W 1845 r. ukończona została linia kolejowa Warszawa-Skierniewice, która oddzieliła Ochotę od Woli i Czystego. Ważną datą był też rok 1910, kiedy to rozpoczęto budowę kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy placu Narutowicza. Jego ukończenie datowane jest na rok 1927.
Ochota została przyłączona do Warszawy w 1916 r. Stara Ochota prężnie rozwijała się w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po II wojnie światowej. W 1950 r. rozpoczęto budowę osiedla Ochota pomiędzy ulicami Kopińską, Bitwy Warszawskiej 1920 i Grójecką, a po drugiej stronie Grójeckiej wytyczono kolejne osiedle mieszkaniowe.
Lubianym parkiem Starej Ochoty jest zaprojektowany parę lat temu Park Zachodni, znajdujący się u zbiegu ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz Alei Jerozolimskich. Zorganizowany został na terenie dawnych ogródków działkowych. Rosną tu klony, robinia akacjowa różne gatunki lip, topoli i dębów. Znajduje się tu plac zabaw oraz skatepark, a wzdłuż granic parku przy głównych ulicach przebiegają ścieżki rowerowe.
Parkiem miejskim Starej Ochoty jest również park im. Marii Skłodowskiej-Curie, znajdują się przy ulicach Wawelskiej i Marii Skłodowskiej. Park powstał w latach 30. XX w. Początkowo był to duży skwer, a po II wojnie światowej został przekształcony w park miejski. Rośnie tu stary drzewostan, a dominuje klon srebrzysty. W parku stoi pomnik Marii Skłodowskiej-Curie. Maluchy mają tu do dyspozycji plac zabaw.
Komunikacja w obszarze Stara Ochota jest bardzo dobra. Po ulicach krążą liczne linie autobusowe i tramwajowe docierające w najrozmaitsze zakamarki stolicy. Punktem zarówno lokalnych, jak i podmiejskich oraz międzymiastowych przesiadek jest Dworzec Zachodni. Dużym węzłem komunikacyjnym jest plac Narutowicza, gdzie znajduje się pętla tramwajowa. Istotnym punktem przesiadkowym jest także Plac Zawiszy. W obszarze Stara Ochota wygodnie jest się poruszać samochodem, jednak w godzinach szczytu ulice mogę być zatłoczone.
W obszarze Stara Ochota znajdują się przedszkola i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące. Sporą część obszaru zajmuje kampus Uniwersytetu Warszawskiego z wydziałami: Biologią, Geologią, Matematyką i Fizyką. Mieszczą się tu również akademiki.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Stara Ochota mają duże możliwości do biegania i jeżdżenia na rowerze – na granicy obszaru znajduje się Pole Mokotowskie. Mieszczą się tu kluby sportowe i fitness, w al. Jerozolimskich znajduje się Fitness Klub Zdrofit z ciekawą ofertą zajęć ogólnorozwojowych. Przy ul. Rokosowskiej znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Ochota, a w nim basen z saunami oraz lodowisko.
Zakupy w obszarze Stara Ochota można zrobić w licznych sklepach osiedlowych oraz popularnych dyskontach. Na granicy obszaru znajduje się jedno z popularniejszych miejsc handlowych stolicy – Hale Banacha.
Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ulicy Szczęśliwickiej. W obszarze Stara Ochota mieszczą się również prywatne centra medyczne, w tym w Alejach Jerozolimskich duże centrum Medicover oraz prywatne gabinety specjalistyczne.
Mapa gastronomiczna obszaru Stara Ochota jest bogata, znajduje się tu wiele lokali gastronomicznych o zróżnicowanym charakterze.
Wierni mieszkający w obszarze Stara Ochota przynależą do parafii przy kościele św. Jakuba Apostoła na Placu Narutowicza. Przy ulicy Lelechowskiej znajduje się kaplica prawosławna św. Grzegorza Peradze.
Stara Ochota to jeden z piękniejszych obszarów Warszawy. Znajduje się tu klimatyczna architektura, a infrastruktura do życia jest pełna i znakomicie funkcjonuje. Stara Ochota jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi częściami stolicy.