Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Stara Praga – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Stara Praga to obszar w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ, którego granice wyznaczają rzeka Wisła, aleja „Solidarności”, ulica Markowska oraz kolejowa linia średnicowa z Dworcem Wschodnim od południa. Na terenie Starej Pragi znajduje się Port Praski.

Stara Praga – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się więcej o obszarze Stara Praga – poznasz jego historię, zabytki czy atrakcje dla mieszkańców i turystów. Podpowiemy również, dlaczego warto zamieszkać w tej części stolicy.

Przejdź do akapitów:

Stara Praga – historia

Praga pojawia się w źródłach już w 1432 r. Stara Praga rozwijała się, miała też swoje trudniejsze momenty – została zniszczona podczas potopu szwedzkiego. Już w 1791 r. Praga została włączona w granice Warszawy. Kolejne momenty rozwoju przyspieszały budowę linii kolejowych – petersburskiej w 1862 r. (dziś Warszawa Wileńska) oraz terespolskiej w 1867 r. (Warszawa Wschodnia). W drugiej połowie XIX w. wzniesiono cerkiew św. Marii Magdaleny, która do dziś pozostaje najbardziej rozpoznawalnym budynkiem obszaru.

Warszawa, Praga Północ – nowoczesne inwestycje

Zabudowa Pragi mało ucierpiała podczas wojny i powstania. W latach 40 XX w. mieściło się tu wiele instytucji administracyjnych stolicy. Następnie zyskała sławę miejsca niebezpiecznego, jednak od paru lat staje się coraz bardziej popularnym miejscem.

Stara Praga – zabytki

Zwracającym uwagę pomnikiem znajdującym się w obszarze Stara Praga jest Pomnik Kościuszkowców ustawiony przy Porcie Praskim, widoczny z Wybrzeża Szczecińskiego. Pomnik ten to upamiętnia próby niesienia pomocy podejmowane przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki podczas powstania warszawskiego. Monument ma imponującą wysokość – mierzy aż 12 metrów. Odsłonięcie pomnika nastąpiło podczas obchodów 40. rocznicy wyzwolenia Warszawy w roku 1985.

Stara Praga – mieszkanie znajduje się w czteropiętrowej, zabytkowej kamienicy wybudowanej nieopodal centrum

Ważną instytucją kultury w obszarze Stara Praga jest oddział Muzeum Warszawy – Muzeum Warszawskiej Pragi, które ukazuje dziedzictwo prawobrzeżnej części miasta. Muzeum jest bardzo prężnie działającą instytucją. Organizowane są tu wystawy z bezpłatnym oprowadzaniem, warsztaty dla dzieci, spacery po dzielnicy, przeglądy kulturalne i spektakle teatralne oraz festiwale.

Stara Praga – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Miejscem spacerowym w obszarze Stara Praga jest ścieżka nad Wisłą, która ciągnie się z południa Warszawy, aż do jej północnych rogatek i dalej. Pieszo-rowerowa ścieżka jest obszarem Natura 2000 i częścią większego obszaru Pradoliny Środkowej Wisły. Wzdłuż niej znajdują się bary, restauracje, place zabaw i plaże.

Ważnym elementem rzecznej infrastruktury jest Port Praski. Znajdują się tu trzy baseny portowe z częściowo murowanymi nabrzeżami. Najprężniejsze lata działania dla tego portu przypadały na dwudziestolecie międzywojenne, wtedy też wykorzystywany był do przeładunku towarów oraz jako port zimowy. Kolejno pierwszą z funkcji przejął Port Żerański.

Warszawa, Stara Praga – klimatyczne mieszkanie w odnowionej kamienicy

Przy ulicy Jagiellońskiej działa Teatr Baj, jest to najstarszy w Polsce teatr lalek, założony w 1928 r. Repertuar jest skierowany głównie do dzieci, grane są zarówno klasyki literatury, jak i nowsze przedstawienia.

Obszar Stara Praga znajduje się w bezpośrednim pobliżu jednego z większych parków w Warszawie – Parku Skaryszewskiego.

Mieszkania – Stara Praga

Stara Praga jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi dzielnicami Warszawy. Znajdują się tu stacje drugiej linii metra – Dworzec Wileński oraz Stadion Narodowy. Po ulicach jeździ wiele linii autobusowych i tramwajowych. Istotnym węzłem komunikacyjnym jest Dworzec Wileński. Na terenie obszaru Stara Praga są dwa mosty: Świętokrzyski oraz Śląsko-Dąbrowski. W godzinach szczytu oba bywają zakorkowane.

W obszarze Stara Praga znajdują się przedszkola i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące.

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Stara Praga mają blisko Park Skaryszewski oraz ścieżkę nad Wisłą. Oba miejsca są fantastycznym miejscem do spacerowania, biegania oraz jazdy na rowerze.

Klimatyczne inwestycje na Starej Pradze

Zakupy w obszarze Stara Praga można zrobić w licznych sklepach osiedlowych oraz w popularnych dyskontach. Przy Dworcu Wileńskim znajduje się galeria handlowa Galeria Wileńska. Znajduje się tu wiele sklepów, lokali gastronomicznych i usługowych.

W sąsiednim obszarze przy Placu Konesera znajduje się Fitness Klub Zdrofit z ciekawą ofertą zajęć ogólnorozwojowych. Przy szkole podstawowej na ulicy Jagiellońskiej działają kluby sportowe. Przy Jagiellońskiej znajduje się również basen.

Warszawa, Stara Praga – ustawne mieszkanie w wyjątkowej kamienicy

Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się przy ulicach Kijowskiej oraz Jagiellońskiej. W obszarze Stara Praga znajdują się również prywatne centra medyczne oraz specjalistyczne gabinety lekarskie. W alei Solidarności mieści się Szpital Praski.

Mieszkania w przedwojennej kamienicy przy Galerii Wileńskiej

Wierni mieszkający w obszarze Stara Praga przynależą do parafii przy kościele św. Floriana.

Stara Praga to bardzo atrakcyjne miejsce do życia z dobrą infrastrukturą do życia i komunikacją. W bliskiej odległości znajdują się tu również tereny zielone.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Szmulowizna – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Szmulowizna to obszar w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ, którego granice wyznaczają: ulica Markowska, linia kolejowa wzdłuż alei „Solidarności”, linia kolejowa wzdłuż ulic Zabranieckiej i Naczelnikowskiej oraz linia kolejowa ze stacją Warszawa Wschodnia.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu