Stare Bielany to obszar w warszawskiej dzielnicy Bielany. Jego granice wyznaczają ulice Marymoncka, Lindego, Kasprowicza, Oczapowskiego oraz al. Reymonta, a także Broniewskiego, Żeromskiego oraz Jarzębskiego.
W tym artykule przedstawiamy obszar Stare Bielany. Dowiesz się, czym wyróżnia się tutejsza infrastruktura oraz dlaczego warto zamieszkać na Starych Bielanach.
Przejdź do akapitów:
Na terenie Starych Bielan znajdował się rosyjski poligon związany z niedaleką obecnością Twierdzy Warszawa, co uniemożliwiło rozbudowę na terenie obszaru. Stare Bielany do Warszawy zostały dołączone dopiero w latach 30. XX w. i wtedy rozpoczęto budowę osiedli mieszkaniowych.
Pierwszym osiedlem wybudowanym w obszarze Stare Bielany była Zdobycz Robotnicza w okolicy placu Konfederacji i na ulicach Przybyszewskiego, Płatniczej, Kleczewskiej, Lipińskiej, oraz Schroegera. Między ulicami Twardowską a Grębałowską odbyła się wystawa Tani Dom Własny, podczas której przedstawiono nowe technologie budowy małych domków jednorodzinnych. Zaprezentowano 21 domków, do dziś przetrwało kilka z nich, oryginalny charakter ma ten przy Cegłowskiej 35. Podczas wojny na Starych Bielanach walczyły zgrupowania Żniwiarz i Żmija. Po wojnie kontynuowano rozbudowę – powstały osiedla socrealistycznych bloków.
Sporą część obszaru zajmuje Lasek Lindego. To zachowany element tego, jak wyglądały Bielany trochę ponad sto lat temu. Przez las przepływa Potok Bielański, który jest niczym więcej jak błotnistą kałużą. W lesie mieszka wiele oswojonych wiewiórek, w skład drzewostanu wchodzi sosna, grochodrzew, brzoza i dąb czerwony oraz objęta częściową ochroną kruszyna pospolita. Krzyżuje się parę przyjemnych alejek, są górki, które można z powodzeniem eksploatować zimą na sankach. W lasku przy ul. Lindego jest niewielki drewniany plac zabaw.
Atrakcyjnym terenem odpoczynku na Starych Bielanach jest park przy Młodzieżowym Domu Kultury Bielany. Znajduje się tu Park Linowy Podróżnika ze wspaniałymi trasami dla małych i dużych miłośników mocnych wrażeń. Jest również spory plac zabaw i trochę trawników do piknikowania i gier zespołowych. Park jest ogrodzony.
Miejscem lubianymi przez spacerowiczów są również okolice Placu Konfederacji i ulica Płatnicza, gdzie zachwyca międzywojenna i powojenna architektura otoczone zielenią oraz znajdują się przyjemne kawiarnie i restauracje.
Charakter zabudowy Starych Bielan jest zróżnicowany. Stoją tu zarówno okazałe wille, jak i powojenne bloki, osiedla z lat 70. i 80. XX w., jak również nowe inwestycje z ostatnich lat.
Osobliwym miejscem jest spora przestrzeń przy stacji metra Słodowiec. Zdania co do jej zagospodarowania są podzielone – jedni chcą tu parku i zasadzenia kilkuset drzew, a inni uważają, iż teren należy sprzedać deweloperom.
Komunikacja z innymi dzielnicami stolicy w obszarze Stare Bielany jest dobra. Znajdują się tu dwie stacja pierwszej linii metra – Słodowiec i Stare Bielany. Po ulicach krążą autobusy, a na granicznej Marymonckiej również tramwaje. Ze Starych Bielan blisko jest na trasę S8 – obwodnicę Warszawy. Główną ulicą obszaru jest Jana Kasprowicza.
W obszarze są równo rozplanowane rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe, dzięki czemu w obszarze jest dobry dostęp do początkowej edukacji. Znajdują się tu również licea i technika. Przy granicy obszaru swój kampus ma Akademia Wychowania Fizycznego, a w głębi Lasu Bielańskiego przy ulicy Dewajtis Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Stare Bielany mają duże możliwości uprawiania sportów. Są tu trasy spacerowe, biegowe i rowerowe, m.in. w Lasku Lindego oraz Lasu Bielańskim. Na terenie Starych Bielan znajdują się kluby sportowe – piłki nożnej, boksu, judo czy karate. Funkcjonują też kluby fitness, a najbliższa pływalnia mieści się w CRS Bielany na Lindego.
W obszarze Stare Bielany jest niewiele sklepów spożywczych, jednak dość blisko znajduje się bazar Wolumen, gdzie na co dzień zaopatrzymy się w podstawowe produkty, a dwa razy w tygodniu odbywa się wielobranżowy targ.
Opieka medyczna w obszarze Stare Bielany jest imponująca. Znajdują się tu trzy poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej – dwie na Kleczewskiej i jedna na Kasprowicza. Ponadto przy Cegłowskiej mieści się Szpital Bielański, a na Żeromskiego Centralna Wojskowa Przychodnia Lekarska. W Al. Zjednoczenia znajduje się Centrum Medyczna Damiana, w różnych miejscach są również prywatne, specjalistyczne gabinety lekarskie.
Mapa gastronomiczna Starych Bielan jest bogata i pełna smacznych miejscówek. To jedna z tych dzielnic, w których piękna architektura i przyjemny klimat idzie w parze z dopracowaną ofertą kulinarną. Kultowymi miejscami jest Cafe de la post na placu Konfederacji oraz Roślina na Schroegera. Oprócz nich działają restauracje głównie azjatyckie, ale również z kuchnią tradycyjną.
Wierni mieszkający w obszarze Stare Bielany przynależą do parafii przy kościele św. Zygmunta.
Stare Bielany to jedna z najbardziej prestiżowych obszarów Warszawy. Ceny nieruchomości są wysokie, a każdy dom ma swoją wyjątkową historię. Mimo, iż jest bardzo blisko centrum, to ma swoje miejsca rekreacji i spacerów. Stare Bielany to takie trochę małe, spokojne miasteczko, w centrum europejskiej stolicy.