Stare Miasto to obszar warszawskiej dzielnicy Śródmieście, którego granice wyznaczone są przez historyczne mury miejskie. Stare Miasto ograniczone jest ulicami: Boleść, Mostowa, Długa, Miodowa, trasa WZ oraz brzeg Wisły.
Stare Miasto to bez wątpienia obszar szczególnie ceniony przez turystów – mieszczą się tu liczne zabytki i atrakcje. W tym artykule poznasz przeszłość Starego Miasta oraz dowiesz się dlaczego warto zamieszać w tej lokalizacji.
Przejdź do akapitów:
Stare Miasto to pierwszy zalążek miasta Warszawy, który lokację miejską uzyskał około roku 1300. Miasto powstało na skarpie wiślanej, na brzegu rzeki Kamionki. Przez wieki miasto się rozwijało, zmieniało i przebudowywało. Radziło sobie z licznymi pożarami i problemami. Stare Miasto zostało całkowicie zniszczone podczas II wojnie światowej i Powstania Warszawskiego. Po wojnie nastąpiła jego odbudowa, od 1980 r. widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Niezaprzeczalnym centrum życia od przełomu XIII i XIV w. do końca XIX w. w obszarze Stare Miasto był rynek, gdzie spotykano się, handlowano, a także wymierzano kary. Od rynku odchodzi osiem ulic, po dwie z każdego rogu. Obszar ten ma bogatą historię – w 1764 r. warszawscy mieszczanie witali nowego króla Stanisława Augusta, w 1789 r. wyruszyła stąd czarna procesja pod przewodnictwem prezydenta miasta Dekerta żądającego praw dla mieszczan, a w czasie powstania kościuszkowskiego stracono na rynku zdrajców ojczyzny. Podczas zaborów zbierali się tu patrioci, by protestować. W 1915 r. targ na rynku został zlikwidowany. Ratusz stał do 1817 r. Dziś na środku rynku stoi pomnik syrenki zdobiący cokół na fontannie, który został wykonany przez Konstantego Hegla. Główną atrakcją rynku są dziś restauracje i bary. Zimą działa tu lodowisko, a w okresie adwentu bożonarodzeniowy targ.
Wizytówką obszaru Stare Miasto jest również Zamek Królewski, wraz ze swoją muzealną filią – Pałacem pod Blachą oraz Ogrodami. Zamek był siedzibą polskich królów i rezydencją prezydentów. Całkowicie zniszczony w czasie działań wojennych, dość długo zwlekano z jego odbudową, którą zakończono dopiero w 1984 r. Dziś zarówno Zamek Królewski, jak i Pałac pod Blachą pełnią funkcję muzealne, a pieczołowicie zrekonstruowane Ogrody Zamku Królewskiego są lubianym miejscem spacerowym zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Obszar Stare Miasto bogaty jest w interesujące obiekty architektury pałacowej. Pałace Chodkiewiczów, Młodziejowskiego, Branickich, Szaniawskich i Raszyńskich warte są uwagi i bliższego przyjrzenia się podczas spacerów ulicą Miodową.
Stare Miasto to również muzea. Wspomniany już Zamek Królewski i Pałac pod Blachą są jednymi z bardziej znanych w Polsce instytucji kultury, gdzie wiele dowiemy się o historii Warszawy i dynastii panujących. Podziwiać możemy tu arcydzieła sztuki światowej – w kolekcji Zamku Królewskiego są dwa obrazy Rembrandta.
W rynku Starego Miasta swoją siedzibę ma świeży wyremontowane Muzeum Warszawy, prezentujące zbiory związane z historią stolicy. Ekspozycję wypełniają zabytki z zakresu: archeologii, malarstwa, grafiki, ikonografii, rzeźby, rzemiosła artystycznego, numizmatyki i rysunków architektonicznych.
Ogrody Zamku Królewskiego niegdyś kaskadowo schodziły do Wisły, dziś uniemożliwia to Wisłostrada. Jednak wiślany brzeg jest bardzo dobrze zagospodarowany – znajdują się tu Bulwary Wiślany, gdzie jest ścieżka pieszo-rowerowa, liczne bary i restauracje, oraz pawilony, w których organizowane są warsztaty i spotkania z kulturą.
U podnóża skarpy wiślanej znajduje się skwer Karoliny Lanckorońskiej, gdzie dzieciaki mogą się pobawić na atrakcyjnym placyku, a dorośli poćwiczyć na plenerowej siłowni.
Interesującymi miejscami są również muzea o różnorodnej tematyce – Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Centrum Interpretacji Zabytków, oraz prywatne placówki, nastawione bardziej na rozrywkę – Muzeum Świat Iluzji Czy Muzeum Domków dla Lalek. Prężnie działa również Staromiejski Dom Kultury, gdzie mieści się między innymi niewielkie kino.
Stare Miasto to obszar dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami. Spory węzeł komunikacyjny znajduje się na Placu Zamkowym, gdzie zarówno na Krakowskim Przedmieściu, jak i trasie WZ zatrzymuje się wiele linii autobusowych i tramwajowych. Po brukowanych drogach Starego Miasta ruch pojazdów jest ograniczony.
W obszarze Stare Miasto nie ma ani przedszkoli, ani szkół podstawowych, znajdują się one w pieszych zasięgu, w sąsiadujących obszarach. Swoje siedziby natomiast mają tu Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Wydział Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Miłośnicy sportu mieszkających w obszarze Stare Miasto mogę cieszyć się ścieżkami pieszo-rowerowymi nad Wisłą. Nie ma tu natomiast ośrodków sportu czy klubów. Charakter obszaru jest bardziej turystyczny niż użytkowy.
W obszarze Stare Miasto znajdują się niewielkie sklepy spożywcze. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż zarówno asortyment, jak i ceny są pomyślane tu z myślą o ruchu turystycznym.
Najbliższa Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się na sąsiednim Mariensztacie. W obszarze Stare Miasto mieszczą się pojedyncze, prywatne gabinety specjalistyczne.
Mapa gastronomiczna obszaru Stare Miasto jest szalenie różnorodna i bardzo bogata. Znajdziemy tu wiele restauracji, kawiarni i barów z ofertą na każdą potrzebę i kieszeń.
Wierni mieszkający w obszarze Stare Miasto przynależą do parafii przy archikatedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela oraz kościele św. Ducha.
Stare Miasto to obszar bardzo turystyczny z niewielką ilością stałych mieszkańców. Coraz więcej mieszkań jest wynajmowanych krótkoterminowo, a racji braku infrastruktury życia codziennego oraz głośnych wieczorów i nocy, nie jest chętnie wybierany jako miejsce zamieszkania. Ma jednak swój niebywały klimat, który będzie odpowiadał koneserom.