Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Stary Mokotów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Stary Mokotów to obszar w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Jego granice przebiegają ulicami Wołoską, Boboli, Batorego oraz skarpą wiślaną.

Stary Mokotów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz historię Starego Mokotowa oraz dowiesz się, jakie zabytki i atrakcje znajdziesz na tym obszarze. Podpowiemy także, czy Mokotów to dobre miejsce do zamieszkania.

Przejdź do akapitów:

  • Stary Mokotów – historia
  • Stary Mokotów – zabytki
  • Stary Mokotów – atrakcje dla mieszkańców i turystów
  • Mieszkania – Stary Mokotów

Stary Mokotów – historia

Stary Mokotów to najstarsza część Mokotowa. Pierwsze wzmianki o wsi Mokotowo pochodzą z XIV w. Przez wieki była to wieś książęca mocno współpracująca z Jazdowem, gdzie stacjonował książę, następnie Mokotowo zaopatrywało w żywność rynek warszawski. W XVII w. wieś podupadła i straciła na znaczeniu. W XVIII w. otwierały się tu cegielnie, przy ulicach budowano okazałe wille i dworki, a na skarpie zakładano imponujące ogrody.

Na przełomie XIX i XX w. podzielono ziemie folwarku mokotowskiego i wyznaczono nowe ulice obecnego Starego Mokotowa, m.in. Rakowiecką, Narbutta, Madalińskiego i Szustra (dziś Dąbrowskiego). Mokotów włączono w granice Warszawy w 1916 r. Obszar bardzo prężnie się rozwijał. Wybudowano gmachy SGH i SGGW, urzędy, instytuty naukowe, szpitale oraz rezydencje, zachowując zielony charakter dzielnicy.

Warszawa – Mokotów – mieszkanie na ostatnim piętrze kameralnego budynku

Podczas II wojny światowej Mokotów bardzo ucierpiał, już 1 września 1939 r. spadały tu bomby. Po przejęciu stolicy przez Niemców Mokotów stał się dzielnicą aryjską. Mieszkańców wysiedlano, a budynki obstawiano wojskiem. Podczas powstania warszawskiego toczyły się tu krwawe walki, a dzielnica została zniszczona.

Stary Mokotów – instytucje kultury

Na terenie obszaru Stary Mokotów znajduje się parę ciekawych instytucji kultury. Miejscem, gdzie mieszkańcy mogą uczestniczyć w zajęciach, warsztatach i spotkaniach jest Centrum Łowicka. To nowoczesny dom kultury z bardzo ciekawą ofertą.

Przy Narbutta mieści się kultowe kino Iluzjon, którego początki sięgają lat 50. XX w. Jest to kino studyjne należące do Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Repertuar obejmuje filmy należące do klasyki filmowej, odbywają się tu festiwale, przeglądy i pokazy specjalne. Za kinem Iluzjon znajduje się skwer im. Antoniego Słonimskiego, gdzie jest wybieg dla psów oraz plac zabaw.

Warszawa – Stary Mokotów – ciche mieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie parku osiedlowego

W obszarze Stary Mokotów, przy Rakowieckiej, w staroświeckich wnętrzach, znajduje się Muzeum Geologiczne. Zgromadzone są tam zbiory skał odzwierciedlające geologiczną budowę Polski. Ekspozycja zawiera minerały, kryształy i skamieniałości. Dostępna jest wystawa meteorytów, szczątki praludzi oraz modele szkieletów dinozaurów. Ogromne wrażenie robią szkielety zwierząt z epoki lodowcowej: mamuta, nosorożca wielkiego i niedźwiedzia włochatego.

Przy ulicy Dąbrowskiego mieści się Muzeum Władysława Broniewskiego. W willi pod numerem 51 literat spędził ostatnie 9 lat życia. Ekspozycja obejmuje pamiątki po pisarzu, wnętrze z epoki oraz rękopisy i korespondencję Broniewskiego.

Na Rakowieckiej znajduje się Areszt Śledczy, a przy nim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Stary Mokotów – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Przy skarpie wiślanej znajdują się dwa połączone ze sobą parki Morskie Oko i Promenada, ich niższa część leży w obszarze Sielce. Dawniej były częścią romantycznego założenia ogrodowo-pałacowego zaprojektowanego dla księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej przez Efraima Szregera i Szymona Bogumiła Zuga. Następnie posiadłość przejęła Anna z Tyszkiewiczów Potocka. Miejsce to było wówczas nazywane Mon coteau (moje wzgórze). Dolna część parku to popularne miejsce rozrywki, znane po nazwą Promenada. Teren parku obejmuje m.in. pałac Szustra, grobowiec rodziny Szustrów z 1899 i pomnik Jana Matejki. W parku znajdują się stawy Morskie Oko i Promenada.

Warszawa Mokotów – zielony park z placem zabaw dla dzieci

Przyjemnym zielonym miejscem na Starym Mokotowie jest założony na początku XX wieku park SGGW. Obecnie, po przeniesieniu się uczelni na Ursynów, park nie jest przez nią wykorzystywany. Rosną tam cenne gatunki drzew i krzewów – kasztanowiec zwyczajny, perełkowiec japoński, glediczja trójcierniowa, miłorząb dwuklapowy, kłęk amerykański i azalia pontyjska. Wśród nich są pomniki przyrody. Teren parku jest ogrodzony i zamknięty dla spacerowiczów, władze stolicy stoją przed decyzją, czy go udostępnić mieszkańcom.

Mieszkania – Stary Mokotów

Dziś charakter zabudowy w Starym Mokotowie jest zróżnicowany. Znajdują się tu zarówno dawne wille, stanowiące ogromne dziedzictwo architektoniczne, jak i powojenne budynki wielorodzinne oraz nowoczesne apartamentowce.

Stary Mokotów jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami Warszawy. Na jego terenie znajdują się dwie stacje metra – Racławicka i Pole Mokotowskie. Po ulicach krążą linie autobusowe, a po al. Niepodległości, Puławskiej i Wołoskiej tramwajowe, rozjeżdżające się w różnych kierunkach. Zarówno Wołoska, al. Niepodległości, jak i Puławska to spore arterie, które są wygodne do przemieszczania się autem, choć w godzinach szczytu bywają zakorkowane. Na Starym Mokotowie może być problem z zaparkowaniem samochodu – większość domów, bloków i kamienic nie ma garaży podziemnych.

Warszawa – Stary Mokotów – mieszkania w doskonałej lokalizacji, położone tuż obok zielonego skweru

Na Starym Mokotowie znajdują się rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe w równej odległości, dostępne w pieszym zasięgu. Swoją siedzibę ma tu wiele liceów, jak również uczelnie wyższe. Wzdłuż al. Niepodległości ciągną się zabudowania kampusu Szkoły Głównej Handlowej. Niegdyś miała tu swoją siedzibę Szkoła Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Przy Narbutta znajdują się wydziały Politechniki Warszawskiej.

Miłośnicy sportu mieszkający na Starym Mokotowie mają dostęp do szerokiej oferty rekreacyjnej. Na północnej granicy obszaru znajduje się największy park w Warszawie – Pole Mokotowskie, w którym można biegać, jeździć na rowerze, rolkach czy też zdecydować się na gry zespołowe na zadbanych trawnikach. Przy Puławskiej mieści się klub Zdrofit, w innych punktach dzielnicy są inne fitness kluby. Na terenie obszaru działają kluby sportowe np. piłki nożnej, sztuk walki. Najbliższą pływalnią jest znajdująca się na Wierzbnie Warszawianka, to basen olimpijski wraz z aquaparkiem. W kompleksie mieści się również arena wspinaczkowa.

Warszawa – Stary Mokotów – mieszkania w przedwojennej kamienicy

Zakupy na terenie Starego Mokotowa możemy zrobić w osiedlowych sklepach. Sporo sklepów znajduje się na placu Unii Lubelskiej, gdzie również mieści się CH Plac Unii. Popularnym miejscem handlowym jest również Bazar Okulska przy Okulskiej.

Na terenie obszaru Stary Mokotów znajdują się zarówno publiczne, jak i prywatne centra medyczne. Przy ul. Madalińskiego mieści się szpital ginekologiczno-położniczy. Przy Wołoskiej, w sąsiedniej dzielnicy, ale w pieszym zasięgu, znajduje się Centralny Szpital Kliniczny MSWiA.

Gastronomiczna mapa Starego Mokotowa jest bardzo ciekawa oraz różnorodna. Na uwagę na pewno zasługuje Bazar Okulska, gdzie poza zakupami można wielu specjałów skosztować na miejscu. Innymi miejscami wartymi odwiedzenia są liczne włoskie oraz azjatyckie bary i restauracje. Kultowym miejscem niewątpliwie jest kawiarnia Relaks na Puławskiej, róg Dąbrowskiego.

Warszawa – Stary Mokotów dwustronne mieszkanie zlokalizowane przy ulicy Ursynowskiej

Wierni mieszkający w obszarze Stary Mokotów przynależą do parafii przy dwóch kościołach: św. Szczepana oraz Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli. Ten drugi kościół prowadzony jest przez Jezuitów. Na terenie obszaru Stary Mokotów znajduje się również Kościół Ewangelicko-Augsburski Wniebowstąpienia Pańskiego.

Stary Mokotów to obszar pełny wspaniałej, historycznej architektury i przyjemnej zieleni. Zabudowa jest zróżnicowana, co sprawia, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Komunikacja z innymi dzielnicami jest sprawna. Na miejscu da się załatwić większość sprawunków.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Stegny Wschodnie – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Stegny Wschodnie to część obszaru Stegny w warszawskiej dzielnicy Mokotów położonego na wschód od alei Sikorskiego. Jego granice wyznaczają ulice Sobieskiego i Arbuzowa oraz Potok Służewiecki do Alei Wilanowskiej.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu