Stary Żoliborz to obszar w warszawskiej dzielnicy Żoliborz, którego granice wyznaczają linia kolejowa, rzeka Wisła, al. Jana Pawła II, oraz ulice Księdza Jerzego Popiełuszki, Drohicka, Małogoska, Kazimierza Promyka i Gwiaździsta.
W tym artykule poznasz lepiej obszar Stary Żoliborz i dowiesz się, dlaczego warto zamieszkać w tym miejscu.
Przejdź do akapitów:
Niegdyś znajdowała się tu wieś Polków, od drugiej połowy XVII w. nazywana Faworami. Przed 1831 r. Fawory były willową dzielnicą, którą zamieszkiwali warszawscy arystokraci i plutokraci. Następnie przystąpiono do budowy Cytadeli, co na wiele lat zatrzymało rozwój Żoliborza, aż do dwudziestolecia międzywojennego. Niezabudowane tereny w okolicy twierdzy stały się ogromnym placem budowy po odzyskaniu niepodległości – projektantem nowej dzielnicy był Antoni Jawornicki.
Wytyczono reprezentatywne miejsca – Plac Inwalidów, aleję Wojska Polskiego oraz Plac Wilsona.
W latach 30. XX w. powstały kolonie Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (WSM) zaprojektowane przez Barbarę i Stanisława Brukalskich. W budynkach uwzględniono pomieszczenia na wspólne pralnie, jadalnie i klubiki dla dzieci.
Niewątpliwie najważniejszym obiektem Starego Żoliborza jest zajmująca większą część obszaru Cytadela Warszawska, wybudowana w drugiej połowie XIX w. na rozkaz cara Mikołaja I.
Teren Cytadeli przez wiele lat zajmowało wojsko – rosyjskie, niemieckie, polskie, za każdym razem zamknięte dla cywili. Ostatnimi laty została rozpoczęta rewitalizacja terenu Cytadeli, który zostanie oddany mieszkańcom w postaci nowoczesnego kompleksu muzealnego. Poza już obecnymi Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim, swoją siedzibę będzie tu miało Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski.
Przy ulicy Słowackiego mieści się też Teatr Komedia, w którym grany jest repertuar rozrywkowy.
Zbocza Cytadeli zajmuje założony w 1950 roku Park Fosa – lubiany przez mieszkańców zieleniec, w którym wytyczone są alejki z nawierzchnią idealną do biegania. Znajdują się tu też instalacje rzeźbiarskie Jana Sajdaka, wykonane z okolicznych gałęzi i patyków.
Centralnym parkiem Starego Żoliborza jest Park Żeromskiego, który powstał na terenie dawnych carskich fortyfikacji, według projektu Leona Danilewicza i Stanisława Zadora-Żeleńskiego. W parku znajdują się m.in. pomnik-fontanna, Fort Sokolnickiego oraz kawiarnia. Spory teren w Parku Żeromskiego jest zaadaptowany na plac zabaw dla dzieci w różnym wieku.
Bardzo atrakcyjnym terenem spacerowym na obszarze Stary Żoliborz są willowe ulice po obu stronach Placu Wilsona – okolice ulic Niegolewskiego, Wieniawskiego, Brodzińskiego, Czarnieckiego, Hauke-Bosaka czy Placu Słonecznego. Wiele z willi stojących przy wspomnianych ulicach to perełki architektury modernistycznej.
Kolejny park na Starym Żoliborzu znajduje się przed kościołem św. Stanisława Kostki. To ogrodzony zieleniec z placem zabaw oraz górką saneczkową.
Na żoliborskim odcinku Wisły znajduje się Plaża Żoliborz z drewnianym placem zabaw, miejscami ogniskowymi, niewielką przystanią oraz barem. Tu startuje również dzika nadwiślańska ścieżka ciągnąca się aż za Łomianki.
W alei Wojska Polskiego odbywa się lubiane przez mieszkańców cykliczne wydarzenie kulinarne – w każdą sobotę działa Targ Śniadaniowy, gdzie można zjeść pyszności z warszawskich restauracji i zrobić drobne spożywcze zakupy.
Charakter zabudowy Starego Żoliborza jest zróżnicowany. Znajdują się tu zarówno okazałe wille, jak i osiedla bloków.
Komunikacja na obszarze Stary Żoliborz jest bardzo dobra. Znajdują się tu dwie stacje pierwszej linii metra – Dworzec Gdański oraz Plac Wilsona. Po głównych ulicach – Wisłostradą, Mickiewicza, al. Wojska Polskiego, Krasińskiego, Słowackiego, Rydygiera – jeżdżą zarówno lokalne linie autobusowe, jak i takie, które dojeżdżają do Śródmieścia i innych dzielnic. Samochodem można się bez problemu przemieszczać, przy czym warto pamiętać, że od listopada 2021 r. Żoliborz znajduje się w strefie płatnego parkowania.
Na obszarze Stary Żoliborz jest bardzo dobry dostęp do edukacji – znajdują się tu zarówno publiczne, jak i prywatne przedszkola i szkoły podstawowe. Na Generała Zajączka działa Warszawska Szkoła Filmowa, a także Liceum Filmowe. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące. Na Słowackiego mieści się Szkoła Główna Służby Pożarniczej.
Miłośnicy sportu mieszkający na obszarze Stary Żoliborz mają wiele możliwości na zaplanowanie ciekawych tras biegowych i przejazdów rowerowych. Na obszarze znajdują się małe, butikowe kluby fitness, a w sąsiadujących obszarach, blisko granicy są kluby Zdrofit – przy Dworcu Gdańskim, w centrum handlowym Westfield Arkadia oraz w Centrum Olimpijskim. Na Starym Żoliborzu działają kluby sportowy: piłkarskie i sztuk walki.
Zakupy na obszarze Stary Żoliborz można zrobić w licznych sklepach osiedlowych oraz w popularnych dyskontach. Większe punkty handlowe znajdują się przy granicy obszaru – na Hali Marymonckiej oraz w centrum handlowy Westfield Arkadia.
Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej na obszarze Stary Żoliborz znajdują się w dwóch miejscach – na ulicach Szajnochy oraz Felińskiego. Ponadto mieszczą się tu prywatne gabinety specjalistyczne.
Mapa gastronomiczna Starego Żoliborza jest bardzo ciekawa. Mieści się tu wiele ciekawych lokali gastronomicznych o zróżnicowanej ofercie. Warte polecenia są m.in. knajpy na Mickiewicza w okolicy Placu Inwalidów – Tel Aviv, Fawory, Da Aldo, Winny Przystanek.
Wierni mieszkający na obszarze Stary Żoliborz przynależą do parafii przy dwóch kościołach – św. Stanisława Kostki na ulicy Kardynała Stanisława Hozjusza oraz św. Dzieciątka Jezus na Czarnieckiego.
Stary Żoliborz to jeden z bardziej luksusowych obszarów stolic, nieruchomości mają tu bardzo wysokie ceny. Jest wiele terenów zielonych, wygodna do życia infrastruktura oraz dobra komunikacja z innymi częściami Warszawy.