Stegny Wschodnie to część obszaru Stegny w warszawskiej dzielnicy Mokotów położonego na wschód od alei Sikorskiego. Jego granice wyznaczają ulice Sobieskiego i Arbuzowa oraz Potok Służewiecki do Alei Wilanowskiej.
W tym artykule przedstawimy Ci obszar Stegny Wschodnie oraz podpowiemy jakie zabytki i atrakcje na nim znajdziesz. Dowiesz się też, czy warto zamieszać w tej części Warszawy.
Przejdź do akapitów:
Historycznie na terenie Stegien znajdowały się pola uprawne. W latach 70. XX w. ruszyła budowa pierwszych osiedli, odmieniło to charakter obszaru. Projektantami zabudowy była trójka architektów: Jadwiga Grębecka, Jan Szpakowicz oraz Romuald Welder. Osiedle zajęło obszar 75 hektarów, na którym wzniesiono ponad 8 tysięcy mieszkań oraz pełną infrastrukturę do życia. Nie przewidziano jednak zbyt wielu miejsc parkingowych, co od początku jest problemem w obszarze.
W obszarze Stegny Wschodnie znajduje się muzeum Kowalstwa, gdzie odbywają się bardzo ciekawe lekcje muzealne i pokazy starego fachu w niewielkiej drewnianej kuźni z wyposażeniem charakterystycznym dla podmiejskich kuźni z początku XX w. z terenu Mazowsza. Ekspozycję stanowią urządzenia i maszyny rolnicze oraz ogrodnicze. Poza stałą wystawą dostępne są także czasowe ekspozycje – rzeźby czy malarstwo nawiązujące do charakteru obiektu. W muzeum znajduje się również twórcza pracownia: Kuźnia Kowalstwa Artystycznego i Aranżacji Przestrzeni – powstają tam dzieła sztuki użytkowej z żelaza oraz aranżacje wnętrz i przestrzeni.
W centralnym punkcie osiedla znajduje się park miejski Fontanny na Stegnach. Wokół obszernych zbiorników wodnych z fontannami i drewnianymi pomostami, ulokowane zostały duże i atrakcyjne dla dzieci w różnym wieku place zabaw oraz wybieg dla psów. Są tu również boiska do gier zespołowych. Jest to dość nowa inwestycja (z 2004 r.), która ogromnie cieszy, gdyż zwykle niezagospodarowane wolne przestrzenie na starych osiedlach sprzedawane są pod inwestycję deweloperom.
Komunikacja na Stegnach Wschodnich jest sprawna. W sąsiadującym obszarze znajduje się stacja pierwszej linii metra Wilanowska. Po alejach Wilanowskiej i Sikorskiego oraz ulicach Jana III Sobieskiego i św. Bonifacego jeżdżą linie autobusowe rozjeżdżające się do większych węzłów komunikacyjnych. Korzystanie z samochodu dla mieszkańców jest raczej wygodne, jednak problemem może się okazać brak miejsc parkingowych oraz korki w godzinach szczytu.
Dostęp do edukacji w obszarze Stegny Wschodnie jest bardzo dobry. Znajduje się tu wiele rejonowych szkół podstawowych i przedszkoli.
Miłośnicy sportu mieszkający na Stegnach Wschodnich mogą korzystać z udogodnień rekreacyjnych w parku Fontanny na Stegnach, gdzie są place zabaw, alejki, czy boiska do gier zespołowych. Blisko stąd również do parku Dolinka Służewiecka w sąsiednim obszarze. Na Stegnach działa klub judo i szkółka piłkarska. Jest parę niewielkich klubów fitness.
Zakupy w obszarze Stegny Wschodnie można zrobić w licznych osiedlowych sklepach. Znajdują się tu również popularne dyskonty. Na Czarnomorskiej działa bazarek, gdzie sprzedaje się produkty rolne i owoce z namiotów i samochodów.
W obszarze Stegny Wschodnie jest dobry dostęp do opieki medycznej. Na ulicy Soczi znajduje się poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Są tu również prywatne przychodnie. Na południowym krańcu obszaru, przy Sobieskiego, znajduje się szpital psychiatryczny.
Oferta gastronomiczna w obszarze Stegny Wschodnie jest zróżnicowana, ale niezbyt bogata. Znajduje się tu parę restauracji, barów czy knajpek.
Wierni mieszkający na Stegnach Wschodnich przynależą do parafii przy kościołach Najświętszej Marii Panny Matki Miłosierdzia przy ul. Świętego Bonifacego oraz św. Antoniego Marii Zaccarri przy Jana III Sobieskiego.
Stegny Wschodnie to miejsce, które docenią miłośnicy wielkiej płyty i budownictwa lat 70. i 80. XX w. Na wyciągnięcie ręki jest podstawowa infrastruktura potrzebna do życia rodzinom.