Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Stopy procentowe ponownie w górę – to już szósta podwyżka z rzędu!

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Rada Polityki Pieniężnej nie przestaje zaskakiwać i ponownie podniosła stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Kredytobiorcy muszą być gotowi na podwyżkę rat i spadek zdolności kredytowej.

Stopy procentowe ponownie w górę – to już szósta podwyżka z rzędu!

Stopy procentowe – marzec

To już szósta podwyżka z rzędu. Pierwsza podwyżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2021 roku i od tego momentu RPP systematycznie, co miesiąc, wprowadza kolejne podwyżki. Najnowsza podwyżka została ogłoszona 8 marca 2022 roku, a w życie weszła 9 marca.

Stopy procentowe zostały podniesione o 0,75 pkt proc. i obecnie wynoszą:

  • stopa referencyjna – 3,50%
  • stopa lombardowa – 4,00%
  • stopa depozytowa – 3,00%
  • stopa redyskontowa weksli – 3,55%
  • stopa dyskontowa weksli – 3,60%

To najwyższe stopy procentowe od 2014 roku.

Wysokie stopy procentowe a zdolność kredytowa

Podwyżki stóp procentowych wiążą się z większymi ratami za kredyt, a biorąc pod uwagę, że jest to już 6 podwyżka stóp w ciągu ostatnich 6 miesięcy, to dodatkowa kwota do kredytu, która się uzbierała może już niektórych mocno uderzyć po kieszeni. Najbardziej dotkliwie wzrosną raty kredytów uruchomionych w 2021 roku.

Dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom zaostrzenie sposobu obliczania zdolności kredytowej i przyjmowanie takiego założenia, że stopy procentowe są wyższe jeszcze o 5 pkt proc. (wcześniej było to 2,5 pkt proc.), co oznaczałoby stopę referencyjną na poziomie 8,5%! Takie założenie może się ziścić, dlatego eksperci zalecają, by osoby, które planują wzięcie kredytu hipotecznego jak najszybciej złożyły wniosek kredytowy.

Co dalej?

Niestety nie zapowiada się, że to koniec podwyżek. Rada Polityki Pieniężnej chce szybko doprowadzić inflację do normalnego poziomu, dlatego też od kilku miesięcy podnosi stopy procentowe i za ich pomocą operuje wartością pieniądza.

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, podczas konferencji prasowej przyznał, że w następnych miesiącach będą kolejne podwyżki stóp procentowych, jednak nie określił konkretnego pułapu, do którego te podwyżki mogą dojść. Jak zaznaczył, jest jakiś próg, którego nie powinno się przekraczać, ponieważ byłoby to już bardzo niszczące dla koniunktury, kredytobiorców i rynku pracy, ale „trudno jednak powiedzieć, jaki”.

Kolejny artykuł

Kredyt na fotowoltaikę – jak wybrać najlepszy?
Fotowoltaika coraz śmielej wpisuje się w krajobraz kraju nad Wisłą. Nic dziwnego – to opłacalne i ekologiczne rozwiązanie. Jak jednak zainwestować w panele fotowoltaiczne i nie zbankrutować? Odpowiedzią na to pytanie może być kredyt na fotowoltaikę.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu