Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Sulejówek, Halinów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Sulejówek i Halinów to dwa miasta sąsiadujące z Warszawą na wschodzie. Oba znajdują się w powiecie mińskim i są znakomicie skomunikowane ze stolicą.

Sulejówek, Halinów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawiamy obszary sąsiadujące z Warszawą – Sulejówek i Halinów. Podpowiemy, jakie atrakcje znajdziesz na tych obszarach. Dowiesz się też, dlaczego warto zamieszkać w tych lokalizacjach.

Przejdź do akapitów:

Sulejówek, Halinów – historia

Pierwsze wzmianki o Sulejówku pochodzą z pierwszej połowy XVI w. – wówczas była to wieś szlachecka, znajdowała się w niej karczma. W 1866 r. została otwarta linia kolejowa ze stacją Miłosna, która przyniosła osadzie rozwój. W ciągu kilku lat wybudowano osiedle pracowników kolei, cegielnię oraz cechownię drewnianą. Przez kolejne lata działał tu folwark, który zmieniał właścicieli. W 1910 r. został uruchomiony kolejny przystanek kolejowy – Sulejówek, dla potrzeb wojskowych i dla coraz liczniej przybywających letników.

W 1919 r. w Sulejówku zamieszkał Ignacy Paderewski z żoną Heleną. W latach 1923–1926 w dworku powstałym z darów społeczeństwa oraz Komitetu Żołnierza Polskiego mieszkał Józef Piłsudski. Willę w latach 30. XX w. rozbudowano według projektu Stefana Szyllera. W czasie II wojny światowej w budynku mieściło się centrum hitlerowskiego wywiadu na Front Wschodni. Obecnie obiekty są bazą szkoleniową Ośrodka Rozwoju Edukacji. Podczas kampanii wrześniowej, w odwecie za zabicie żołnierza Wehrmachtu, Niemcy dokonali pacyfikacji Cechówki, mordując około 100 osób. Sulejówek otrzymał prawa miejskie w 1962 r.

Obszar leśny – Sulejówek, Halinów

Ziemie Halinowa już w średniowieczu wchodziły w skład wschodnich dóbr warszawskich. Historia miejscowości wiąże się z powołaniem parafii rzymsko–katolickiej w Długiej Kościelnej, utworzonej w 1445 r. Podczas powstania styczniowego toczyły się tu walki z Rosjanami. Działała tu świetnie zorganizowana poczta powstańcza. Halinów zyskał na popularności po wybudowaniu kolei żelaznej Warszawa – Brześć – Moskwa. Ludzie z okolicznych wiosek osiedlali się w Skrudzie, a niektórzy z urzędników carskich w nagrodę za sumienne tępienie polskości otrzymywali tu działki ziemi. Pod koniec XIX w. właściciele majątku Skruda wybudowali dworek, który otoczony był parkiem, w którym znajdował się staw i altanka.

Miejsce pamięci w Sulejówku

W 1920 r. przetaczał się przez te ziemie front wojenny. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkańcy coraz częściej dla określenia miejscowości używali nazwy Halinów, natomiast nazwa Skruda pozostała dla folwarku oraz przystanku kolejowego. Po parcelacji majątku zachęcano mieszkańców Warszawy do przeprowadzki do Halinowa. Po II wojnie światowej dwór przeznaczono na cele oświatowe. Halinów prawa miejskie otrzymał w 2001 r.

Sulejówek, Halinów – zabytki i instytucje

W Sulejówku znajdują się zabytkowe wille – Milusin, Otradno oraz Bzów, a także dworek Siedziba.

Ważnym miejscem dla lokalnej i narodowej historii jest Muzeum Józefa Piłsudskiego, które mieści się w Sulejówku, przy alei Piłsudskiego. To nowoczesna, doskonale zorganizowana placówka. Stała ekspozycja prezentuje życie Józefa Piłsudskiego. Muzeum składa się z części historycznej oraz budynku muzealno-edukacyjnego.

Muzeum Józefa Piłsudskiego – Sulejówek

Sulejówek, Halinów – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Popularnym miejscem wypoczynkowym i rekreacyjnym jest Park Glinianki w Sulejówku. Zostały tu wytyczone ścieżki spacerowe, wybudowane place zabaw, jest plaża, w sezonie letnim food trucki i leżaki do opalania.

Mieszkania – Sulejówek, Halinów

Charakter zabudowy obu miast jest niski i jednorodzinny. Nowe inwestycje są obecnie w sprzedaży przy ulicy Chodkiewicza w Sulejówku.

Komunikacja w Sulejówku i Halinowie jest doskonała. Do obu miast dojeżdżają pociągi kolei mazowieckiej (stacje to Sulejówek Miłosna oraz Halinów), w paręnaście minut można dojechać do Śródmieścia. Z Warszawy do Sulejówka można się dostać również autobusami – linia 173 (na krańcu zachodnim) i 704 (na krańcu południowym) obsługiwane są przez ZTM. Transport wewnątrz granic miasta oraz z okolicznymi gminami podwarszawskimi zapewniają linie L47 (po północnej stronie torów kolejowych) i L48 (po południowej stronie), obsługiwane przez ajentów ZTM oraz linie prywatne, obsługiwane przez lokalnych przewoźników. Do Halinowa dojeżdża autobus 704. Przez Sulejówek przebiega droga wojewódzka nr 637 łącząca Warszawę z Węgrowem, w pobliżu znajduje się autostrada A2.

Ścieżka pieszo-rowerowa – gmina Halinów

Zarówno w Sulejówku, jak i w Halinowie znajdują się publiczne oraz prywatne przedszkola i szkoły podstawowe. W Sulejówku prężnie działa Miejski Dom Kultury przy ulicy Bogusławskiego.

Miłośnicy sportu mieszkający w Sulejówku i Halinowie mają do dyspozycje szlaki turystyczne w okolicznych lasach. Ponadto znajdują się tu Korty Tenisowe Sulejówek "topSpin", działa klub sportowy MLKS Victoria Sulejówek, a ćwiczyć można w Best Gym Grabina. Znajduje się tu również Łowisko specjalne Halinów.

Dom wolnostojący w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej oraz bogatej zieleni

Zakupy w Sulejówku i Halinowie zrobić można w licznych sklepach osiedlowych oraz w popularnych dyskontach. Przy ulicy Nałkowskiej w Sulejówka znajduje się Chińskie Centrum Handlowe.

Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Sulejówku znajduje się przy ulicy Armii Krajowej. W obu miastach znajdują się prywatne gabinety specjalistyczne oraz punkty rehabilitacyjne.

W Sulejówku i Halinowie nie ma zbyt wielu lokali gastronomicznych. Te które są zlokalizowane są głównie przy ulicy Dworcowej w Sulejówku.

Działka zagospodarowana pięknym lasem, dojazd ulicą asfaltową wyposażoną w chodnik dla pieszych

Wierni mieszkający w miastach Sulejówek i Halinów przynależą do parafii przy kościołach Przemienienia Pańskiego w Sulejówka przy ulicy Armii Krajowej, Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Sulejówku przy ulicy Żeromskiego, a także Najświętszej Marii Panny Matki Łaski Bożej przy Okuniewskiej w Halinowie.

Zarówno Sulejówek, jak i Halinów to miejscowości przepięknie zlokalizowane w podwarszawskich lasach. Ich podwórka i ulice porastają dostojne sosny. Są dobrze skomunikowane z Warszawą i mają wygodną infrastrukturę życia codziennego.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Stary Imielin – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Stary Imielin to obszar w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Jego granice wyznaczają ul. Puławska, Południowa Obwodnica Warszawy i ul. Pileckiego.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu