Szamocin to obszar w warszawskiej dzielnicy Białołęka, graniczący ze wsią Michałów-Grabina w gminie Nieporęt oraz innymi obszarami Białołęki: Kobiałką, Brzezinami, Żeraniem oraz Białołęką Dworską.
W tym artykule przedstawiamy krótką historię obszaru Szamocin. Dowiesz się także, czy okolica jest dobrze rozwinięta i oferuje bliskość istotnych punktów, takich jak np. sklepy, szkoły i tereny zielone.
Przejdź do akapitów:
Szamocin był pierwszy raz wzmiankowany na kartach historii w XVIII w. Jeszcze w drugiej połowie XX w. Szamocin był podwarszawską wsią, a w granice Warszawy został włączony w 1977 r.
Przed wojną większość mieszkańców Szamocina stanowili osadnicy niemieccy, mieszkali tu również Polacy i Żydzi. Podczas II wojny światowej Niemcy przenieśli część swych kolonistów na inne tereny, a Szamocin wraz z okolicą został doszczętnie zniszczony w trakcie trwania walk. Po ustaniu działań wojennych okolicę zasiedliły polskie rodziny rolnicze.
Nad Kanałem Żerańskim, przy ulicy Długorzecznej, znajduje się Park Syrenki, z bardzo atrakcyjnym placem zabaw dla dzieci w różnym wieku. Obok mieści się skatepark.
Od zachodu Szamocin graniczy z lasami Białołęki Dworskiej, gdzie wytyczonych jest wiele ścieżek pieszo-rowerowych.
Charakter zabudowy Szamocina jest typowo podmiejski – znajdują się tu domy jednorodzinne, w północnym obszarze wciąż uprawiana jest ziemia, stoi tu również wiele szklarni, gdzie uprawiane są głównie warzywa. Obszar wciąż się rozwija i rozbudowuje.
Autobusy jeżdżą ulicą Płochocińską, znajdującą się we wschodniej części obszaru. Część ulic obszaru jest jedynie utwardzona, infrastruktura drogowa jest w budowie. Poruszanie się samochodem jest dość wygodne – ulica Płochocińska to droga wojewódzka 633, łącząca Warszawę z Nieporętem i Zalewem Zegrzyńskim.
Na terenie obszaru Szamocin nie ma wszystkich istotnych punktów – przedszkola, szkoły czy przychodnie znajdują się w sąsiednich obszarach. Także tutejsza mapa gastronomiczna nie jest zbyt dobrze rozwinięta – przy ul. Stuletniej znajduje się restauracja, a przy ul. Płochocińskiej jest zlokalizowana pizzeria.
Zakupy na obszarze Szamocin można zrobić w lokalach handlowych przy ulicy Płochocińskiej, przy północnej granicy obszaru znajduje się Lidl. Przy ul. Płochocińskiej mieści się też gospodarstwo pasieczne Miodziarnia.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Szamocin mogą korzystać ze ścieżek pieszo-rowerowych w białołęckich lasach. Przy ulicy Płochocińskiej znajduje się centrum sportowe Ganador Sport, gdzie mieszczą się korty tenisowe, badmintonowe oraz boisko piłkarskie. Przy ulicy Długorzecznej znajduje się skatepark.
Wierni mieszkający w obszarze Szamocin przynależą do parafii przy kościele Chrystusa Najwyższego Kapłana w obszarze Kobiałka.
Szamocin to typowe wiejskie przedmieścia, które dopiero czekają na swój moment rozbudowy infrastruktury.
Jeśli szukasz mieszkania w innej części Warszawy, sprawdź pozostałe obszary.