Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Szmulowizna – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Szmulowizna to obszar w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ, którego granice wyznaczają: ulica Markowska, linia kolejowa wzdłuż alei „Solidarności”, linia kolejowa wzdłuż ulic Zabranieckiej i Naczelnikowskiej oraz linia kolejowa ze stacją Warszawa Wschodnia.

Szmulowizna – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz historię obszaru Szmulowizna. Podpowiemy, jakie zabytki i atrakcje można znaleźć w tej lokalizacji oraz dlaczego warto zamieszkać na tym obszarze.

Przejdź do akapitów:

  • Szmulowizna – historia
  • Szmulowizna – zabytki
  • Szmulowizna – atrakcje dla mieszkańców i turystów
  • Mieszkania – Szmulowizna

Szmulowizna – historia

Nazwa obszaru pochodzi od imienia dawnego właściciela gruntów – Szmula, czyli Samuela Jakubowicza Sonnenberga, osiemnastowiecznego żydowskiego kupca, bankiera, protegowanego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to najbogatszy warszawski Żyd, który dorobił się dostawach dla wojska rosyjskiego. Zbiegł z Warszawy po wybuchu powstania kościuszkowskiego. Nazwa przetrwała, choć obecnie coraz częściej obszar ten określany jest jako Szmulki.

Historia obszaru Szmulowizna powiązana jest z budową torów kolejowych, która postępowała w XIX w. W 1862 r. otwarto kolej petersburską od północy, w 1867 r. kolej terespolską od południa, a kolej obwodową, tzw. nadwiślańską wybudowano w latach 1875–1877. Pod koniec XIX w. na Szmulowiźnie znajdowało się około 100 domów. Prężnie rozwijał się tu przemysł – w 1897 r. powstała przy ul. Ząbkowskiej Wytwórnia Wódek „Koneser”, a przy ul. Siedleckiej późniejsza fabryka Avia. Już w 1889 r.

Szmulowizna została włączona do Warszawy. W dwudziestoleciu międzywojennym budowano drogi, kanalizację, wodociągi oraz linie tramwajowe. Wtedy też powstała Zajezdnia Praga na Kawęczyńskiej.

Warszawa, Praga Północ – mieszkanie zlokalizowane części kultowej Starej Pragi

Obszar Szmulowizna został w niewielkim stopniu zniszczony w czasie wojny. Po wyzwoleniu Pragi toczyło się tu życie polityczne i społeczne, póki nie odbudowano lewobrzeżnych dzielnic Warszawy. W starych, żydowskich domach zamieszkiwało wiele osób o podejrzanym charakterze, a Szmulki zyskały złą sławę. Dopiero w ostatnich latach stare kamienice zyskują odnowione oblicze, powstają też tu nowe osiedla mieszkaniowe.

W latach 60. i 70. XX w. na Szmulowiźnie, przy ulicy Kijowskiej 11 powstało osiedle mieszkaniowe według projektu Jana Kalinowskiego. Jego charakterystycznym elementem jest najdłuższy budynek w Warszawie. Obiekt został wzniesiony w latach 1971–1973, a jego długość wynosi 508 metrów.

Szmulowizna – zabytki

W obszarze Szmulowizna jest wiele budynków poprzemysłowych, część z nich przeszła bardzo udane remonty. Centrum Praskie Koneser to dawna Warszawska Wytwórnia Wódek, znajdująca się między ulicami Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską. Powstała ona pod koniec XIX w. Po wojnie produkcję dość szybko wznowiono i trwała nieprzerwanie aż do pierwszej dekady XXI w., kiedy pogarszająca się sytuacja przedsiębiorstwa doprowadziła do zakończenia produkcji i likwidacji fabryki. Obecnie budynki odnowiono, a na terenie fabryki działa m.in. Muzeum Polskiej Wódki.

Centrum Praskie Koneser – Warszawa, Praga Północ

Dominującym nad okolicą budynkiem jest kompleks młyński Michla, znajdujący się przy ulicy Objazdowej. Składa się on z młyna parowego, spichrza i portierni. Obiekt ten jest zabytkiem od roku 2010.

Trzecim zespołem poprzemysłowym w obszarze Szmulowizna jest Fabryka Drucianka, składająca się z paru budynków. Fabryka podobnie jak pozostałe przemysłowe zabudowania w okolicy, powstała w ostatnich latach XIX w., jako Warszawska Fabryka Drutu, Sztyftów i Gwoździ. Szybko stała się głównym producentem gwoździ, łańcuchów, siatki metalowej i drutu kolczastego na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego. Obecnie znajduje się w rejestrze zabytków, jednak niszczeje czekając na remont.

Szmulowizna – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Jedynym parkiem w obszarze Szmulowizna jest Park Michałowski, który sąsiaduje z Dzielnicowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Młynem Michla będącym pozostałością dawnego kompleksu przemysłowego. Park jest świeżo zrewitalizowany. Znajduje się tu atrakcyjny dla dzieci plac zabaw, siłownia plenerowa oraz wybieg dla psów. Alejki mają wymienioną nawierzchnię, a nasadzenia są zadbane.

Mieszkania – Szmulowizna

Komunikacja w obszarze Szmulowizna jest dobra, mimo, że obszar jest otoczony z trzech stron przez tory kolejowe. Istotnym węzłem komunikacyjnym jest dworzec Warszawa Wschodnia, z którego odjeżdżają zarówno pociągi regionalne, jak i dalekobieżne. Przy dworcu znajduje się zajezdnia autobusowa i tramwajowa.

W obszarze Szmulowizna znajdują się przedszkola i szkoły podstawowe. Swoją siedzibę ma tu również liceum ogólnokształcące. Przy ulicy Kawęczyńskiej znajduje się Wyższa Szkoła Menadżerska.

Inwestycje zlokalizowane niedaleko Centrum Praskiego Koneser

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Szmulowizna mogą zdecydować się na spacery, biegi czy jazdę na rowerze w sąsiadującym Parku Skaryszewskim. Przy ulicy Kawęczyńskiej w obszarze Szmulowizna mieści się Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, a w nim są boiska do gier zespołowych. W obszarze są kluby fitness i sportowe. Basen znajduje się przy ulicy Markowskiej.

Zakupy w obszarze Szmulowizna można zrobić w sklepach osiedlowych oraz popularnych dyskontach. Najbliższym centrum handlowym jest Galeria Wileńska znajdująca się przy skrzyżowaniu alei „Solidarności” i ulicy Targowej. W sąsiednim obszarze przy ulicy Targowej znajduje się popularne miejsce handlowe – Bazar Różyckiego.

Mieszkanie znajduje się w estetycznej kamienicy na Szmulowiźnie

Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej w obszarze Szmulowizna znajduje się przy ulicy Otwockiej. Swoje siedziby mają tu również prywatne centra medyczne oraz socrealistyczne gabinety lekarskie.

Mapa gastronomiczna obszaru Szmulowizna jest zróżnicowana. Najciekawszym miejscem jest Centrum Praskie Koneser, na terenie którego znajdują się warte uwagi miejsca, takie jak Orzo Koneser, Ferment Praski czy Grill Koneser.

Oświetlona inwestycja – Warszawa, Praga Północ, Szulowizna

Wierni mieszkający w obszarze Szmulowizna przynależą do parafii przy bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Kawęczyńskiej, gdzie rezydują bracia Salezjanie.

Szmulowizna to obszar o dużym potencjale, który sukcesywnie jest odnawiany i odzyskuje dobrą sławę. To miejsce dobrze skomunikowane, w atrakcyjnej okolicy, blisko centrum.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Młynów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Młynów to obszar w warszawskiej dzielnicy Wola, jego granice wyznaczają tory warszawskiej kolei obwodowej, ulica Ostroroga, mury cmentarzy: żydowskiego, luterańskiego i kalwińskiego, ulica Okopowa, aleja „Solidarności” oraz ulica Wolska.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu