Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Toaleta – aranżacje. Jak urządzić toaletę?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Niewielki metraż zawsze stanowi aranżacyjne wyzwanie. Wiele osób już na etapie zakupu mieszkania zastanawia się, czy warto decydować się na osobną toaletę. Poza tym problem stanowi kwestia jej urządzenia tak, by była ona nie tylko funkcjonalna, ale i stylowa. Czym zatem powinniśmy się sugerować i co należy wziąć pod uwagę, gdy planowo w mieszkaniu ma znaleźć się osobna toaleta? Aranżacje tego miejsca nie jest najprostsza, chociaż z reguły nie ma mowy o dużej przestrzeni. O których elementach nie możemy zapomnieć? Podpowiadamy, jak urządzić toaletę.

Toaleta – aranżacje. Jak urządzić toaletę?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Wiele osób marzy o obszernym pokoju kąpielowym, który nie będzie bezpośrednio połączony z toaletą. Podpowiadamy, czy przy urządzeniu nowego mieszkania warto zdecydować się na osobną łazienkę oraz toaletę.

Przejdź do akapitów:

  • Jak urządzić toaletę? O tych kilku rzeczach nie można zapomnieć
  • Dodatkowe WC w mieszkaniu – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
  • Projekty ubikacji w bloku – o czym trzeba pamiętać?
  • Jak urządzić małą toaletę? Niezbędne elementy
  • Toaleta – aranżacje, które stworzą funkcjonalną przestrzeń

Jak urządzić toaletę? O tych kilku rzeczach nie można zapomnieć

Choć w łazience spędzamy stosunkowo najmniej czasu, jest ona niezbędnym pomieszczeniem na mapie naszego mieszkania. Służy sprawom oczywistym, jest też miejscem przygotowań przed wyjściem z domu i relaksu po długim wyczerpującym dniu. Osoby rozglądające się za nową nieruchomością, mogą zastanawiać się nad zaprojektowaniem dwóch pomieszczeń: łazienki i toalety. Czy jednak na pewno warto zdecydować się na osobną toaletę w mieszkaniu? Sprawdźmy.

Dodatkowe WC w mieszkaniu – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Przy podejmowaniu decyzji o dodatkowym WC w mieszkaniu musimy zastanowić się, ile osób będzie z niego korzystało i jakie są ich przyzwyczajenia. Im więcej osób, tym lepiej – łazienka bez ubikacji będzie na pewno bardziej przestronna, a oddzielna toaleta da dodatkową intymność i skróci czas oczekiwania, co jest niezwykle cenne, zwłaszcza kiedy wszyscy domownicy spieszą się rano.

Jeśli nasze mieszkanie ma niewielki metraż, może okazać się, że taki podział da nam efekt odwrotny od oczekiwanego: dwa niewielkie i nieustawne pomieszczenia. W oddzielnej toalecie nie będziemy mogli zamontować małej umywalki, co w praktyce jest uciążliwe i niehigieniczne – w końcu trzeba wyjść z toalety i przejść do łazienki, by umyć ręce. Problemem pojawi się także, gdy np. małe dziecko zacznie się kąpać i nagle będziemy musieli biec z nim do WC.

Ekspert ds. aranżacji – wymiary pomieszczenia a dodatkowa toaleta

W przypadku, gdy mamy jednak odpowiedni metraż, naszym zmartwieniem jest jedynie odpowiednia aranżacja.

Projekty ubikacji w bloku – o czym trzeba pamiętać?

O czym należy pamiętać, projektując ubikację w bloku? Przede wszystkim o wcześniej wspomnianym metrażu. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zaplanowanie jak najmniejszej toalety. Jej minimalne wymiary to wymagane przepisami 100 x 110 cm. Jest to jednak absolutne minimum, które, co ważne, nie zapewni komfortu, ale umożliwi funkcjonowanie. Fakt takich wymiarów bierze się z wielkości muszli ze spłuczką, która ma ok. 40 cm szerokości i 70 cm długości. Ponadto trzeba doliczyć miejsce na nogi siedzącego człowieka, czyli kolejne 40 cm. Aby toaleta z umywalką była wygodna, zalecane jest min. 110 x 135 cm.

Projekty ubikacji w bloku mogą zawierać okno. Jest to dobre rozwiązanie, gwarantujące przede wszystkim odpowiednią wentylację. Otwarte okno pozwala sprawniej wywietrzyć wnętrze, niewielki parapet może okazać się funkcjonalny, a firanka doda szyku.

Aranżacja małej toalety, w tym miski WC i umywalki wiszące

Co w wypadku braku okna? Wówczas w toalecie możemy czuć się bardziej intymnie. Ważny jest jednak montaż odpowiedniej wentylacji. Gdy nie działa ona poprawnie, trzeba pamiętać, by zwrócić uwagę na izolację przeciwwilgociową posadzki, ścian i sufitu. Długo zalegająca na nich para wodna może prowadzić do niebezpiecznego zawilgocenia. Urządzenie toalety bez okna łatwiej będzie nieco łatwiejsze, bo wszystkie ściany są „wolne”.

Pozostaje kolejna kluczowa kwestia: gdzie powinna być umieszczona toaleta? Optymalną lokalizację należy wybrać, biorąc pod uwagę tryb życia domowników. Jeśli jesteśmy osobami, które często mają gości, warto umiejscowić toaletę w pobliżu strefy dziennej, nie zapominając jednak o potrzebnej intymności. Dużym błędem jest umieszczenie WC na wprost wejścia do salonu, jadalni czy kuchni. Zapomnijmy też o toalecie „z widokiem” na drzwi wejściowe. Najlepiej, jeśli taka mała łazienka będzie przylegać do pokoju gościnnego oraz pozostanie dostępna z korytarza czy przedpokoju.

Jak urządzić małą toaletę? Niezbędne elementy

Przy urządzaniu niewielkich przestrzeni trzeba pamiętać przede wszystkim o zasadzie – im mniej, tym lepiej. Co powinny zawierać projekty ubikacji w bloku? W przypadku małego metrażu toalety musimy skupić się na wyborze odpowiedniej muszli, optymalnej umywalki i elementów, które pozwolą nam optycznie powiększyć wnętrze (m.in. kolory ścian, podłoga, oświetlenie).

Jaki sedes wybrać? Najczęściej stoimy przed wyborem pomiędzy takim z klasycznym wariantem mocowania na podłodze oraz podwieszanym. Wśród pierwszego rodzaju znajdziemy modele z górnopłukiem, dolnopłukiem oraz miski kompaktowe. Ich zwarta konstrukcja sprawia, że właśnie kompakty WC wybierane są najczęściej. Warto przyjrzeć się także sedesom podwieszanym, które dzięki brakowi styczności z podłogą pozwalają na łatwe utrzymanie czystości. Poza tym ich styl doda naszej małej toalecie nieco lekkości i przestronności.

Wybór umywalki dyktuje nam wielkość pomieszczenia. Minimalna długość ceramiki, która sprawdzi się w osobnej toalecie to 25-35 cm.

Aranżacja toalety – akcesoria do papieru toaletowego w niewielkiej toalecie

Toaleta – aranżacje, które stworzą funkcjonalną przestrzeń

Niewielkie pomieszczenie trzeba urządzić z głową. Odpowiedni plan sprawi, że nawet toaleta w bloku nie będzie stanowić wyzwania. Inspiracje i ciekawe rozwiązania to klucz do sukcesu. Zacznijmy od początku – co sprawi, że wizualnie powiększymy ubikację?

Dodatkowe WC w mieszkaniu pozwoli wizualnie powiększyć jasne, przypominające wodę i powietrze kolory, z którymi z reguł kojarzy się toaleta. Aranżacja tego pomieszczenia może zostać wzbogacona o zimne odcienie błękitów, zielenie oraz niebieskawe fiolety. Lśniące powierzchnie będą odbijać światło, co nada wnętrzu lekkości. Kolorowe mozaiki nie pomogą – zdecydowanie zmniejszą wizualnie ciasną toaletę. W przypadku płytek wybierzmy takie średniej wielkości, nieprzytłaczające. Dobrze sprawdzą się jednolite, gładkie i lśniące. Miłośnicy naturalnych materiałów mogą postawić na kamień lub drewno.

Ostatnią rzeczą jest oświetlenie, które powinno swobodnie odbijać się od ścian i luster. I choć żyrandole wracają do łask, to nie nadają się do małych toalet. Postawmy na dyskretne i punktowe światło umieszczone na podwieszanym suficie.

Aranżacja małej toalety

Toaleta w bloku – inspiracje i dodatkowe pomysły

Nie zapominajmy, że nasze WC nie powinno odstawać stylem od całego wnętrza mieszkania. Projekty toalet powinny nawiązywać do innych pomieszczeń. Na przykład pojemna, podwieszana w ściennej wnęce lub nad miską sedesową, szafka, pomieści niezbędne bibeloty. Jeśli nasza umywalka jest za mała na mydelniczkę, zastosujmy ścienną.

Stworzenie nowoczesnej i funkcjonalnej, choć niewielkiej toalety jest możliwe. Oprócz odpowiednio dobranych obowiązkowych elementów oraz kolorów i materiałów wykańczających toaletę zyskamy w naszym mieszkaniu naprawdę przydatne wnętrze. Co, jeśli wydaje nam się, że mamy wciąż niewiele miejsca lub czujemy się przytłoczeni? Starą dobrą metodą są lustra. Nawet najmniejsza toaleta będzie się w nich odbijać, a przez to wnętrze wyda nam się przestronniejsza. Nie musimy się ograniczać, powieśmy je nie tylko nad umywalką, ale i bezpośrednio nad miską WC.

Dodatkowe WC w mieszkaniu. Zacznijmy od planu

Ostatnią rzeczą, o której nie możemy zapomnieć, jest planowanie. Decyzję o stworzeniu dwóch pomieszczeń – wydzielenie osobnej toalety i łazienki trzeba podjąć na etapie projektowania domu lub mieszkania. W innym wypadku musimy liczyć się z koniecznością zmiany układu instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Planujesz urządzanie mieszkania? Poszukujesz porad i inspiracji? Więcej ciekawych materiałów znajdziesz w ramach naszego cyklu: Porady i aranżacje.

Kolejny artykuł

Małe pokoje młodzieżowe. Jak urządzić mały pokój dla nastolatków?
Z wiekiem dzieci potrzebują więcej przestrzeni tylko dla siebie. Nie zawsze rodzice są w stanie sprostać wszystkim ich oczekiwaniom, jednak nawet przy niewielkim metrażu i budżecie, można urządzić wspaniałe, choć małe pokoje młodzieżowe. Jaki kolor ścian będzie odpowiedni, które meble i łóżko wybrać? Sprawdźmy razem, jak urządzić mały pokój dla nastolatków!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu