Trójwymiarowe obrazy i wirtualne spacery 3D są coraz częściej spotykane jako forma prezentacji mieszkań. Początkowo były nowinką technologiczną, a z czasem dla wielu osób stały się nieodzowne w procesie kupna mieszkania. Dobrze sprawdziły się w dobie ograniczeń związanych z pandemią.
Google Street View zostało uruchomione w maju 2007 roku. Ten największy wirtualny spacer po planecie nie był pierwszym zastosowaniem VR, ale stał się inspiracją dla rozwoju technologii w wielu dziedzinach życia. W wirtualne spacery zabierają nas między innymi muzea, galerie, lotniska, salony samochodowe, a teraz także sprzedający mieszkania. Wirtualna scenografia wygenerowana dzięki grafice komputerowej z filmu Avatar wygląda dziś nie mniej autentycznie niż zdjęcia z pleneru.
Nowoczesna technologia, na początku kosmicznie droga, z czasem staje się coraz bardziej powszechna i przystępna cenowo. Spacery 3D w przypadku prezentacji mieszkań to historia ostatnich kilku lat. Duży przełom nastąpił 3 lata temu, gdy polski startup technologiczny wpadł na pomysł automatycznego generowania rzutów i spacerów 3D na podstawie zwykłego rysunku planu mieszkania. W ten sposób niewiarygodnie nowoczesna technologia stała się ogólnie dostępna, a co więcej, pomaga przy zakupie mieszkania.
Zakup mieszkania jest poprzedzony gromadzeniem i filtrowaniem wielu informacji. Poświęcamy dużo czasu na wybór właściwej lokalizacji, dewelopera, inwestycji, mieszkania, a potem, już po zakupie, zastanawiamy się jak je najlepiej zaaranżować. Proces ten, mimo wielu zabiegów, czasem kończy się rozczarowaniem, gdyż kupione mieszkanie okazuje się inne niż to wymarzone.
Jak zatem kupować, by uniknąć takiego dysonansu? Pomóc nam może niezależny konsultant zorientowany w realiach rynkowych, taki jak np. w obido.pl, a gdy wybierzemy już inwestycję – dobry doradca w biurze sprzedaży, który też sprawnie przeprowadzi nas przez proces zakupu.
Dostępne są narzędzia, które ułatwiają analizę informacji nie od razu oczywistych i zrozumiałych. Narzędziem takim stały się już graficzne materiały 3D – wirtualne spacery oraz rzuty 3D.
Prędzej czy później na drodze do własnego M trafimy na kartę mieszkania, której istotną część stanowi rzut mieszkania. Zobaczymy tam rysunek ścian, kontury ewentualnych mebli czy wyposażenia łazienki. Wszystko na pozór jasne, ale jak się okazuje: jedynie 15-20% kupujących prawidłowo czyta i interpretuje taki rysunek.
W efekcie często pomijamy atrakcyjne mieszkanie dlatego, że nie dostrzegliśmy „tego czegoś” patrząc tylko na rysunek techniczny. Lepiej sobie poradzimy, gdy widzimy obraz wygenerowany w 3D.
Kupno mieszkania zawsze wiąże się z niepewnością, czy dokonaliśmy właściwego wyboru. Dyskomfort wynika też z faktu, że mieszkanie często jest jeszcze w fazie budowy i nie możemy do niego wejść.
W tej sytuacji wsparciem znów okazuje się obraz 3D i wirtualna wycieczka.
Deweloperzy wykorzystują grafiki 3D w sprzedaży mieszkań, by je lepiej zaprezentować. Dobrze przyjęli je też kupujący mieszkania. W badaniu przeprowadzonym w maju 2020 roku przez jeden z portali, 50% badanych uznało spacer 3D za nieodzowny w podejmowaniu decyzji.
Nie jest to zaskoczeniem, bo naturalnym środowiskiem człowieka jest trójwymiarowa przestrzeń, a nie jej płaski obraz. Dlatego dokumentacja techniczna w postaci płaskiego rysunku jest łatwo zrozumiała tylko dla niewielkiej grupy kupujących. Większość ludzi ma z tym kłopot, a bez wyobrażenia sobie przestrzeni mieszkania, trudno prawidłowo je ocenić pod kątem wygody czy możliwości wykorzystania przestrzeni.
Trójwymiarowy obraz powstaje dzięki wykorzystaniu perspektywy, gry świateł i cieni oraz odwzorowania powierzchni różnego typu materiałów. Realizm obrazu i jakość materiałów 3D wspiera także możliwość wirtualnego przemieszczania się po wnętrzach. W ten sposób lepiej widzimy mieszkanie i lepiej rozumiemy układ pokoi. Trójwymiarowy rzut pozwala znacznie skrócić czas na wyrobienie sobie zdania i polubienie lub odrzucenie mieszkania.
Wirtualny spacer pozwala przejść się po mieszkaniu i zobaczyć, jak może ono wyglądać oraz jak będziemy się w nim czuli. Oglądając poszczególne pokoje zobaczymy też jakie meble się w nich zmieszczą, jakie wyglądają dobrze i ile pozostaje wolnej przestrzeni.
To samo pomieszczenie (zob. rysunek powyżej) w wirtualnym świecie może być przygotowane w kilku stylach aranżacyjnych akceptujących fakt, że mamy różne gusty i upodobania. Dlatego mieszkania są modelowane z wykorzystaniem różnej kolorystyki, materiałów, rodzajów wyposażenia, dekoracji, aranżacji kuchni i łazienek.
Materiały 3D mogą być źródłem inspiracji lub podpowiedzią na etapie planowania wykończenia mieszkania. Zdarza się, że kupujący nawet po dokonaniu transakcji pytają o możliwość dalszego dostępu do spaceru (mieszkanie wówczas nie jest już widoczne na stronie inwestycji).
Spacery 3D to materiały dostępne online. Można je więc oglądać na dowolnym urządzeniu i w dowolnym miejscu, a nawet dzielić się nimi z bliskimi i znajomymi – celem uzyskania ich opinii lub porady. Do ich uruchomienia wystarczy kliknięcie w przesłany link: https://tours.3destate.pl/model360/1.3d.
Spacery 3D upowszechniły się w czasie pandemii. Były wówczas najbardziej dostępną alternatywą dla spotkań, których brakowało. Trójwymiarowe spacery online wspierały samodzielną ocenę mieszkań i ułatwiały kupującym rozmowę ze sprzedającymi. Są one też ciekawą opcją wobec zmiany przyzwyczajeń konsumentów, którzy preferują załatwienie swoich spraw jak najszybciej, przez Internet i w dogodnym miejscu.
Coraz szybszy Internet oraz coraz lepsze urządzenia mobilne pozwalają wyjść jeszcze dalej. Rozwój technologii pozwala ze szczegółami oglądać online nie tylko mieszkania, ale całe osiedla.
W ten sposób nie wychodząc z domu można uzyskać wszystkie potrzebne informacje o mieszkaniu, o wyglądzie budynku, zagospodarowaniu terenu, najbliższej okolicy, a nawet czasach dojazdu do wybranych przez siebie miejsc. Pierwszą taką makietę online udostępniono w inwestycji Franciszkańskie Południe.
Podobne rozwiązania były dotąd dostępne tylko lokalnie, w biurze sprzedaży. Makieta online jest dostępna w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu, przez całą dobę.
Kupno mieszkania staje się coraz prostsze i bezpieczniejsze. Korzystając z narzędzi 3D zaoszczędzimy czas i unikniemy rozczarowań. Nawet kupując mieszkanie po raz pierwszy, dzięki grafice 3D możemy czuć się swobodniej i pewniej. Warto więc korzystać z dostępnych już rozwiązań, a gdy ich jeszcze gdzieś nie ma, warto o nie zapytać.
Wszystkie mieszkania na obido można oglądać w formie wirtualnych spacerów 3D. Korzysta z nich też ponad stu deweloperów. Dostawcą Smart Makiety, rzutów 3D oraz wirtualnych spacerów 3D wykorzystanych w niniejszym artykule jest 3D Estate – polski startup technologiczny.