Ujazdów to obszar w warszawskiej dzielnicy Śródmieście. Jego granice wyznacza: plac Na Rozdrożu, aleja Armii Ludowej, wybrzeże Wisły, ulice Czerniakowska, Nowosielecka, Podchorążych, Gagarina, Spacerowa, Klonowa, aleja Szucha, Aleje Ujazdowskie oraz ulice Piękna i Myśliwiecka.
W tym artykule poznasz historię obszaru Ujazdów oraz dowiesz się, jakie ciekawe zabytki i atrakcje można znaleźć w tej części stolicy. Podpowiemy także, dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji.
Przejdź do akapitów:
Gród Jazdów powstał na przełomie XII i XIII w. Bywali tu królowie, miały miejsca wesela ważnych osób. W 1624 r. Wybudowano Zamek Ujazdowski, w którym dziś mieści się Centrum Sztuki Współczesnej.
Osobliwym miejscem w obszarze Ujazdów jest Osiedle Jazdów, gdzie zaraz po wojnie wybudowano domki fińskie, w których mieszkali robotnicy pracujący przy odbudowie stolicy. Domków Fińskich w różnym punktach Warszawy było ponad 500, a na Ujazdowie 90. Do dziś przetrwało ich jedynie kilkanaście. Parę lat temu aktywiści mocno walczyli, by ich nie usuwać, tylko zachować jako wyjątkową część stolicy. W niektórych budynkach działają lokalne inicjatywy, w jednym z nich organizowane są wystawy i przestrzenie społeczne. Na pustej posesji zorganizowano nawet ogród społecznościowy. W paru domkach są jeszcze lokatorzy. Osiedle jest bardzo zadbane, panuje tu serdeczna atmosfera.
Najważniejszym parkiem obszaru Ujazdów są Łazienki Królewskie. Jest to zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego jako letnia rezydencja rodziny królewskiej. Na terenie parku, poza pałacem, znajduje się wiele historycznych zabudowań, w większości z nich zorganizowane są muzealne ekspozycje.
Park podzielony jest na obszary, zaprojektowano tu urokliwe ogrody, w tym: królewski, romantyczny, modernistyczny i holenderski. Spacerując po Łazienkach Królewskich możemy podziwiać pawie, ptactwo wodne, liczne wiewiórki i mniejsze ssaki.
Do Łazienek Królewskich przylega Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Został założony w 1818 r., wówczas obejmował on powierzchnię ponad 20 hektarów. W czasie II wojny światowej i Powstania Warszawskiego zostały zniszczone budynki ogrodowe oraz szklarnie, jednak w powojennych latach pieczołowicie odtwarzano kolekcję. Po Powstaniu Listopadowym zmniejszono go do około pięciu hektarów. Powierzchnia nie jest duża, ale bardzo dobrze zorganizowana. Dziś jest to popularne miejsce spacerowe z piękną alejką magnolii.
Najbardziej rekreacyjnym miejscem dla miłośników aktywności i sportów jest park Agrykola. Park został założony w pierwszej połowie XVIII w. u podnóża Zamku Ujazdowskiego, oś parku wyznacza kanał Piaseczyński. W parku znajduje się plac zabaw oraz kompleks sportowy Warszawskiego Centrum Sportu Młodzieżowego Agrykola z boiskami do gier zespołowych.
Po drugiej stronie Trasy Łazienkowskiej znajduje się Park Ujazdowski. Został on założony pod koniec XIX w. według krajobrazowego projektu Franciszka Szaniora. Znajdują się tu ciekawe rzeźby i pomniki. Obecnie główną atrakcję stanowi olbrzymi plac zabaw.
Przyjemnym miejscem spacerowym jest dzielnica ambasad, które ciągną się wzdłuż Pięknej oraz Myśliwieckiej. Warto zwrócić uwagę na opuszczany i trochę zniszczony, ale atrakcyjny pod względem architektonicznych budynek Węgierskiej Ekspozytury Handlowej na Szwoleżerów.
Charakter dzielnicy Ujazdów jest bardziej rekreacyjny niż mieszkalny, zdecydowana większość terenu to parki oraz zabudowania instytucji kultur.
Na odcinku, gdzie Ujazdów styka się z Wisłą, znajduje się Port Czerniakowski. Do lat 50. XX w. znajdowała się tu stocznia, dziś port jest wykorzystywany w celach sportowych i rekreacyjnych. Znajduje się tu przystań dla jachtów i żaglówek, startują stąd treningi kajakarskie i działają szkoły popularnego ostatnio SUPa. Południowa część Portu Czerniakowskiego została przeznaczona na budowę Przystani Warszawa – to osiem drewnianych pawilonów ustawionych wśród drzew. Miejsce ma zostać zagospodarowane przez organizacje pozarządowe działające nad warszawską Wisłą, niestety, choć już stoją, to przedłuża się proces ich oddania do użytkowania ze względów formalnych.
Komunikacja w obszarze Ujazdów jest bardzo dobra. Na placu na Rozdrożu znajduje się bardzo atrakcyjny węzeł z kilkudziesięcioma liniami autobusowymi. Główną arterią jest Trasa Łazienkowska. Na Ujazdowie obowiązuje strefa płatnego parkowania.
Mimo, iż Ujazdów jest obszarem z niewielką ilością budynków mieszkalnych, dostęp do edukacji jest tu dobry – znajdują się tu zarówno przedszkola jak i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają również licea.
Miłośnicy sportu mieszkający na Ujazdowie będą bardzo usatysfakcjonowani możliwościami obszaru. Jest tu wiele miejsc do biegania, krzyżują się wygodne ścieżki rowerowe, a na Agrykoli znajdują się wspomniane już boiska. Jest tu stadion Legii oraz Torwar, na którym zimą działa lodowisko. Znajdują się tu liczne kluby sportowe – piłkarskie, hokejowe czy baseballowe. Na Agrykoli i osiedlu Jazdów często organizowane są ciekawe inicjatywy zajęć pod chmurką.
W obszarze Ujazdów jest raczej mało atrakcyjna oferta handlowa. Przy osiedlach mieszkalnych znajdują się pojedyncze sklepy spożywcze, w których można zrobić podstawowe zakupy. Blisko jest stąd natomiast do innych obszarów – najbliższe duże centrum handlowe znajduje się na placu Unii Lubelskiej.
Przychodnie Podstawowej Opieki Medycznej znajdują się w sąsiadujących obszarach, w pieszej odległości.
Oferta gastronomiczna Ujazdowa nie jest bardzo bogata, ale istniejące miejsca są warte odwiedzin. Ciekawą ofertę mają pawilony przy Porcie Czerniakowskim, gdzie można zarówno zjeść, jak i napić się do późnych godzin nocnych. Restauracja znajdują się na terenie Łazienek Królewskich oraz w Zamku Ujazdowskim.
Wierni mieszkający w obszarze Ujazdów przynależą do parafii przy kościele św. Stefana Króla na Czerniakowskiej oraz Matki Bożej Częstochowskiej na Zagórnej.
Obszar Ujazdów jest bardzo zieloną i atrakcyjną dla aktywnych mieszkańców enklawą w centrum Warszawy. Nie ma tu bardzo rozbudowanej infrastruktury do załatwiania codziennych spraw, jednak walory przyrodnicze rekompensują niedogodności. Sprawunki z łatwością można załatwić w sąsiadujących obszarach.