Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ulrychów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Ulrychów to obszar w warszawskiej dzielnicy Wola, sąsiadujący z Kołem, Młynowem, Odolanami i Jelonkami. Jego nazwa pochodzi od założycieli Ogrodów Ulrychów.

Ulrychów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawimy obszar zwany Ulrychowem. Poznasz historię tego obszaru oraz zabytki i atrakcje w nim usytuowane. Dowiesz się więcej na temat zabudowy Ulrychowa oraz udogodnień w jego pobliżu.

Przejdź do akapitów:

Ulrychów – krótka historia

Historia Ulrychowa związana jest z rodziną Ulrichów, którzy byli założycielami Ogrodów Ulrichów w 2 poł. XIX w. znajdujących się na ternie dzisiejszego obszaru. Wschodnia część Ulrychowa została włączona w granice Warszawy w 1916 r., zachodnia w 1951 r. Od lat 50. aż do 80. XX w. sukcesywnie budowane kolejne blokowiska.

Mieszkanie na ostatnim piętrze nowej inwestycji deweloperskiej – atrakcyjna lokalizacja

Z dawnych czasów zachowało się kilka kamienic z dwudziestolecia międzywojennego oraz fragment ogrodów Ulricha wraz ze szklarniami i dworkiem włączonych w zabudowania centrum handlowego Wola Park (obecnie na terenie obszaru Koło). Wyjątkowym miejscem jest też osiedle domków jednorodzinnych na Ulrychowie, gdzie zachowały się zabytkowe drewniane domy, przypominających stylem architekturę kurpiowską.

Ulrychów – zabytki i instytucje kulturowe

Ciekawym miejscem do odwiedzenia w obszarze Ulrychów jest prawosławny cmentarz wraz z cerkwią św. Jana Klimczaka. Cerkiew ta została ukończona w 1905 r., wzniesiono ją z inicjatywy arcybiskupa H. Ekzemplarskiego. Budowla jest w stylu bizantyjskim, na planie krzyża greckiego z ogromną kopułą. Nekropola początkowo podzielona była na cztery sektory, do których chowano ludzi w zależności od pozycji społecznej. Spoczywają tu rosyjscy urzędnicy, wojskowi, kupcy i dygnitarze. Znaleźć tu można również groby ofiar zamachów polskich rewolucjonistów. Tuż za bramą wejściową znajduje się najstarsza część, na której najmocniej odcisnęło się piętno inwazji niemieckiej na Warszawę. Nagrobki zostały odrestaurowane i wciąż odbywają się tu również nowe pochówki.

Tuż obok cmentarza prawosławnego znajduje się Park Powstańców Warszawy – piękne miejsce do spacerów, w którym podziwiać można wystawę plenerową Muzeum Powstania Warszawskiego i pomniki na cześć powstańców.

Kolejnym cmentarzem na Ulrychowie jest wspomniany jest Cmentarz Wolski. Został założony w połowie XIX w. Spoczywa tu wiele zasłużonych osób w obu wojnach światowych, w tym groby powstańców i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego poległych przy wyzwalaniu Warszawy. Na cmentarzu stoi kościół św. Grzegorza Wielkiego, zbudowany w latach 1962–1963. Obok nekropolii, za murem, znajduje się Cmentarz Powstańców Warszawy. Jest to największy cmentarz wojenny w Polsce.

Ulrychów – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Miejscem wartym odwiedzenia i bardzo lubianym przez mieszkańców właściwie całej stolicy jest Park Edwarda Szymańskiego. Na terenie parku znajdują się kaskady wodne, fontanny, siłownia, skatepark, wrotkowisko, staw Oczko oraz dwa nowe place zabaw. Jest to zdecydowanie teren mocno rekreacyjny i gwarny. Tuż obok znajduje się spokojny park Józefa Sowińskiego, na terenie którego działa tężnia solankowa oraz znajduje się zadaszony amfiteatr z widownią na 3000 miejsc. W weekendy odbywają się tu ciekawe koncerty.

Park Edwarda Szymańskiego – Warszawa Wola Ulrychów

Miejscem o wyjątkowych walorach rekreacyjnych w obszarze Ulrychów jest też Park Wodny Moczydło, znajdujący się przy ulicy Górczewskiej. To kompleks odkrytych basenów i boisk wielofunkcyjnych. Jest tu duży basen, brodzik, zjeżdżalnie, rzeka z prądem oraz generator fal.

Park Edwarda Szymańskiego – Warszawa Wola Ulrychów

Ulrychów – mieszkania

W zachodniej poprzemysłowej części obszaru Ulrychów powstają nowe osiedla. Charakter dzielnicy jest dość wyjątkowy – znaczną część obszaru zajmują cmentarze (Wolski i prawosławny) oraz olbrzymi Park Edwarda Szymańskiego. Znajdują się tu również zakłady przemysłowe: zakłady Danone, PZL Wola i zajezdnia autobusowa "Redutowa" oraz inne biurowce. Nowe inwestycja są obecnie oddawane przy ulicach Norwida i Nakielskiej. Nowoczesne inwestycje – Ulrychów

Obszar Ulrychów znajduje się blisko Centrum Warszawy i jest doskonale skomunikowany z resztą stolicy. Na północnym krańcu obszaru znajduje się stacja metra Księcia Janusza, blisko jest również do stacji Młynów. Po ulicach obszaru krąży wiele linii autobusowych i tramwajowych. Przemieszczanie się samochodem również jest wygodne, granicami obszaru są ulice – Wolska, Górczewska oraz Aleja Prymasa Tysiąclecia.

Lokal położony blisko ścieżki rowerowo-pieszej

Dostęp do edukacji jest bardzo dobry. Zarówno przedszkola jak i szkoły podstawowe są rozplanowane na całym obszarze. Na terenie Ulrychowa znajdują się również prywatne i publiczne licea.

Miłośnicy sportu mieszkający na terenie Ulrychowa mają wspaniałe możliwości – już sam park Szymańskiego to kilometry tras biegowych. W obszarze znajdują się kluby fitness i sportowe, jak również wspomniany już Park Wodny Moczydło, oraz pływania przy ulicy Garbińskiego.

Park Edwarda Szymańskiego – Warszawa Wola Ulrychów

Na terenie Ulrychowa znajdują się liczne sklepy spożywcze, w tym popularne dyskonty.

Mieszkańcy Ulrychowa mają dobry dostęp do opieki medycznej. Przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się przy ulicach Elekcyjnej oraz Górczewskiej. Na Ulrychowie nie brakuje również prywatnych gabinetów lekarskich.

Mieszkanie na parterze czteropiętrowego budynku – atrakcyjna lokalizacja w zielonej części Woli

Jak na tak duży obszar, jakim jest Ulrychów, oferta gastronomiczna jest przeciętna. Restauracje zlokalizowane są punktowe przy ul. Szulborskiej i w północnych okolicach Jana Olbrachta.

Dwupoziomowe mieszkanie w kameralnej okolicy

Wierni mieszkający w obszarze Ulrychów przynależą do parafii przy kościele pw. Dobrego Pasterza. Na terenie Ulrychowa znajduje się również cerkiew św. Jana Klimczaka (na cmentarzu prawosławnym).

Mieszkanie dwupoziomowe usytuowane w sąsiedztwie terenów zielonych

Ulrychów jest obszarem wygodnym do życia – jest tu zielono i spokojnie. Wszystkie najpotrzebniejsze sprawunki da się załatwić na miejscu, do innych można bez problemowo dojechać.

Poznaj również pozostałe obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Jelonki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Jelonki to dwa obszary warszawskiej dzielnicy Bemowo – Jelonki Północne i Jelonki Południowe. Sprawdź, dlaczego warto zamieszkać właśnie tutaj.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu