Właściciele małych mieszkań coraz częściej decydują się na salon z aneksem kuchennym, ponieważ sprawia to, że wnętrze zyskuje więcej przestrzeni i światła. Istnieje wiele rozwiązań, które pozwolą połączyć te dwa wnętrza i stworzyć układ, który sprawi, że nasze mieszkanie będzie funkcjonalne, optycznie większe, ale i modnie wykończone. Jak zatem sprawić, by urządzanie salonu z aneksem kuchennym w bloku przebiegło bez większych problemów? Podpowiadamy!
Aneks kuchenny połączony z salonem w małym mieszkaniu? To pomieszczenie nie musi być problematyczne. W tym artykule znajdziesz informacje, jak poradzić sobie z urządzeniem tej przestrzeni, tak aby uzyskać maksymalnie funkcjonalne miejsce.
Przejdź do akapitów:
Kuchnia i salon to dwa pomieszczenia, w których tak naprawdę spędzamy najwięcej czasu. W kuchni przygotowujemy posiłki i napoje, a w salonie jemy, odpoczywamy czy przyjmujemy gości. Ponieważ zazwyczaj metraże mieszkań w blokach nie są zbyt duże, wiele osób wybiera połączenie tych dwóch wnętrz i urządzenie salonu z aneksem kuchennym. Warto podkreślić, że otwarta kuchnia sprawdza się także na większym metrażu, ponieważ zyskujemy w ten sposób zdecydowanie więcej światła.
Choć stworzenie spójności wymaga nieco wysiłku, to tak naprawdę nie brakuje propozycji ciekawych aranżacji. Jest też wiele rozwiązań, które pozwalają na sprytne wizualne oddzielenie kuchni od salonu odpowiednimi elementami, jak mini ścianka, wyspa, płytki czy barek. To jednak nie wszystko, warto pamiętać także o odpowiednim doborze kolorów ścian czy mebli. Spróbujmy krok po kroku zaplanować urządzanie salonu z aneksem kuchennym w bloku.
Niezależnie od metrażu w każdej kuchni muszą znaleźć się niezbędne elementy, do których musimy mieć wygodny i bezpieczny dostęp. Już na etapie projektowania trzeba zwrócić uwagę na funkcjonalność kuchni – organizację miejsca do gotowania, pieczenia, otwierania lodówki czy zmywarki.
Kuchnia otwarta na salon w bloku może zostać zaprojektowana na różne sposoby. Wiele osób decyduje się na układ mebli w kształcie litery L. Takie rozwiązanie sprawia, że do dyspozycji mamy zdecydowanie większą przestrzeń kuchni. W przypadku takiego sposobu urządzania możemy zmieścić przy aneksie kuchennym np. stół z krzesłami (najlepiej sprawdzi się stół, który można rozsunąć, ponieważ na co dzień nie będzie nam wadził, a kiedy będziemy gościć więcej osób, będziemy mogli go rozłożyć).
Urządzając aneks kuchenny, możemy zabudować go w kształcie litery U. Dzięki takiemu układowi zyskujemy blat roboczy, a co za tym idzie, możemy umieścić także barek pełniący funkcję stołu.
Warto zwrócić uwagę na odpowiednią kolejność urządzeń w kuchni. Najlepsza będzie: lodówka, obok zlewozmywak i na końcu płyta grzewcza. Podkreślmy, że sprzęty powinny być oddzielone odcinkami blatu o szerokości przynajmniej 40 cm. Choć lodówkę można umieścić w narożniku, to kuchenki raczej nie, ponieważ ze względu na funkcjonalność i nasze bezpieczeństwo, z obu stron powinna być otoczona blatem. Oczywiście wąskie fragmenty między urządzeniami kuchennymi nie wystarczą, żeby postawić produkty i rozłożyć przybory kuchenne, dla komfortu pracy konieczne jest przynajmniej 80 cm ciągłego blatu. A co w sytuacji, gdy w małej otwartej kuchni brakuje nam miejsca? Możemy postawić wyspę lub stół – takie rozwiązanie nie tylko oddzieli kuchnię od salonu, ale pozwoli nam swobodnie przygotowywać posiłki. Niektórzy decydują się, by to właśnie na wyspie zamontować kuchenkę bądź zlew. Ponadto funkcjonalnym rozwiązaniem może być też wysuwany lub składany blat.
Jeśli na ścianie – gdzie znajdzie się kuchnia – nie ma okna, istotne będzie znalezienie sposobu na odpowiednie doświetlenie aneksu kuchennego. W tym celu najlepiej zrezygnować m.in. z zabudowy w kształcie litery U (czyli jednego boku zabudowy meblowej wystającego w formie półwyspu), ponieważ w takim układzie do kuchni docierałoby mniej światła.
Jak optycznie powiększyć salon z aneksem kuchennym? Pamiętajmy o zasadzie minimalizmu – im mniej, tym lepiej. Postawmy na jasne kolory ścian i frontów, które rozjaśnią i optycznie powiększą wnętrze. Ciekawym kontrastem będą ciemne dodatki, z którymi jednak nie powinniśmy przesadzać – zarówno kuchnia, jak i salon muszą do siebie pasować. Jeśli pokój dzienny urządzamy nowocześnie, taki też powinien być aneks kuchenny. Bez względu na kolory mebli i ścian – należy zachować jak największą spójność.
Wspominaliśmy już o różnych możliwościach oddzielenia przestrzeni kuchni i salonu. Może to być m.in. dodatkowy blat, wyspa czy stół, można też wyspę przedłużyć w dostawiony stół. Takie elementy sprawią, że stworzymy strefę jadalni. W mieszkaniach singli czy par sprawdzi się także kuchnia z barem, im więcej jednak domowników, tym lepiej postawić na klasyczny stół i krzesła.
Mimo że nie musimy decydować się na ten sam kolor w kuchni i w salonie, to najlepiej postawmy na takie barwy, które ze sobą harmonizują. Ciekawym rozwiązaniem będzie również wybór różnych odcieni tego samego koloru, ponieważ nawet niewielkie różnice dadzą efekt ciekawej gry świateł w pomieszczeniu oraz sprawią, że naturalnie rozróżnimy obie strefy. Nie bójmy się bawić kolorami – możemy na przykład kolor ścian w salonie dobrać do płytek, które położymy w części kuchennej.
Również meble kuchenne i te w salonie powinny być w podobnym stylu, nie muszą być tego samego koloru, ale warto postawić na podobny charakter i detale (np. uchwyty szuflad).
W salonie powinno znaleźć się miejsce na wygodną sofę lub narożnik. W zależności od posiadanego metrażu, naprzeciw możemy powiesić telewizor na ścianie lub wkomponować go w regał. Warte uwagi są meble modułowe, które możemy ustawiać według własnych preferencji i otrzymać taką przestrzeń salonu, która będzie maksymalnie dopasowana do naszych potrzeb.
Wiele osób zastanawia się, jakie aranżacje salonu z aneksem kuchennym w bloku sprawdzą się w ich przypadku najlepiej. Inaczej bowiem urządzi się singiel, a inaczej rodzina z dziećmi.
Wymieńmy kilka możliwości urządzenia wnętrz oraz rzeczy, które pomogą nam zadbać o spójność salonu z aneksem kuchennym w bloku:
Salon z aneksem kuchennym w bloku to przede wszystkim spora oszczędność miejsca. Przeciwnicy takiego rozwiązania uważają, że trudno jest zapanować nad zapachem i hałasem dobiegającym ze strefy kuchni. Jest to mit, bowiem obecnie na rynku nie brakuje zaawansowanych okapów kuchennych, które są ciche i pochłaniają wszystkie zapachy, a do tego naprawdę dobrze wyglądają.
Podkreślmy jeszcze raz, że aranżując taką przestrzeń, warto mieć na uwadze spójność stylistyczną obu części oraz ich funkcjonalność. Stwórzmy niewielką, trzecią strefę, która najłatwiej oddzieli te dwa pomieszczenia – mini jadalnię. W zależności od naszych potrzeb, na „granicy” kuchni i pokoju może stanąć stół, ale możemy także przedłużyć blat i dołożyć krzesła, bądź stworzyć wyższy barek.
Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad i podążymy według wskazówek, nasz salon z aneksem kuchennym stanie się wnętrzem, w którym będziemy spędzać czas z przyjemnością.
Inne inspiracje znajdziesz w ramach cyklu: Urządzanie dla siebie.