Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wakacje kredytowe już od sierpnia 2022


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe, dzięki czemu od sierpnia kredytobiorcy mogą liczyć na kilka miesięcy wolnych od spłaty rat kredytu.

Wakacje kredytowe już od sierpnia 2022

8 miesięcy ulgi od kredytu hipotecznego

Wakacje kredytowe dają możliwość zawieszenia do 8 rat kredytu hipotecznego:

  • 4 raty w tym roku (po 2 miesiące w III i IV kwartale),
  • 4 raty w 2023 roku (po 1 miesiącu w każdym kwartale).

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu i stanowią tylko odroczenie płatności, zawieszone raty kredytu trzeba będzie oczywiście spłacić. Bank wydłuży okres spłaty kredytu o tyle, ile wakacji sobie zrobimy.

Ustawa została podpisana 14 lipca 2022 roku i zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Ustaw.

„Ona [ustawa] dotyczy przede wszystkim pomocy kredytobiorcom. Chodzi o wszystkich tych, którzy kupili mieszkania, zbudowali domy, wzięli w tym celu kredyty hipoteczne i dzisiaj, wobec wzrostu stóp procentowych i dużej inflacji, bardzo często znaleźli się w trudnej sytuacji" – Prezydent Andrzej Duda.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które podpisały umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 roku. Dodatkowo zakończenie okresu kredytowania powinno nastąpić co najmniej po upływie 6 miesięcy od powyższej daty.

Wakacje kredytowe mają dotyczyć również tych umów, które zostały zawarte przed lipcem 2017 roku.

Kredyt hipoteczny musi być udzielony w złotówkach i być przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, co każdy chętny na przerwę w spłacie będzie musiał potwierdzić oświadczeniem pod rygorem odpowiedzialności karnej. Ponadto wakacje kredytowe mogą dotyczyć tylko jednego kredytu.

Wakacje kredytowe – jak złożyć wniosek?

Aby skorzystać z wakacji kredytowych należy złożyć odpowiedni wniosek – w formie papierowej lub elektronicznej – w banku, w którym został zaciągnięty kredyt hipoteczny. We wniosku należy zaznaczyć okres, w którym mają zostać zawieszone raty kredytu. Ważne będzie także oświadczenie, że kredyt hipoteczny zawarty z danym bankiem związany jest z własnymi celami mieszkaniowymi.

Rata kredytu zostanie zawieszona od razu w momencie dostarczenia wniosku, ale bank będzie miał do 21 dni, aby potwierdzić przyjęcie wniosku.

Kiedy trzeba złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe – w zależności od wybranego banku – musi zostać złożony najpóźniej:

  • w dniu poprzedzającym dzień płatności raty lub
  • w dniu płatności raty.

Przykładowo: w mBanku, by skutecznie zawiesić spłatę kredytu na dany miesiąc, wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu płatności danej raty, ale już np. w Getin Banku wniosek musi zostać złożony najpóźniej dzień przed terminem płatności raty.

– Dzięki temu, że na wakacje jedzie cała rata (część odsetkowa i kapitałowa), kredytobiorcy mogą poczuć w portfelach sporą ulgę. Powinni jednak pamiętać, że wiąże się to z wydłużeniem okresu spłaty i te pieniądze i tak będą musieli zapłacić. Chyba że przeznaczą zaoszczędzone środki na nadpłacenie kredytu. Nadpłacając (niezapłaconymi) odsetkami kapitał można sporo zyskać, bo nastąpi skrócenie okresu kredytowania lub zmniejszenie wysokości raty. – mówi Marcin Krasoń, ekspert obido i Otodom. – W tym wszystkim istnieje jednak bardzo trudne do oszacowania ryzyko: jak banki będą traktować kredytobiorców korzystających z wakacji? Jeśli w swoich wewnętrznych bazach oznaczą ich jako „potencjalnie problematycznych”, może to wpłynąć na czyjąś przyszłą zdolność kredytową. Jest to jednak duży znak zapytania, może się tak zdarzyć, a nie musi – dodaje ekspert obido i Otodom.

Nie tylko wakacje kredytowe, ale także dopłaty do rat kredytów

Oprócz wakacji kredytowych będą także możliwe dopłaty do rat kredytów:

„Wprowadzana pomoc to nie tylko wakacje, ale również dopłata do rat kredytów nawet przez dwa lata i do 2 tys. zł miesięcznie. Z tych dopłat nawet 24 tys. zł może być umorzone. To instrument dla osób w najtrudniejszej sytuacji, którym po odliczeniu raty pozostaje mniej niż 1552 zł lub 1200 zł na osobę” – minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Kolejny artykuł

Kim jest poręczyciel kredytu i jakie są jego obowiązki?
Poręczyciel kredytu to osoba, która pozytywnie wpływa na zdolność kredytową potencjalnego dłużnika i tym samym umożliwia mu zaciągnięcie kredytu. Poręczenie kredytu obciążone jest dużym ryzykiem, dlatego najczęściej decydują się na nie osoby bliskie i zaufane.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu