Polnord jest jedną z wiodących firm deweloperskich w Polsce. Operuje na kilku głównych rynkach, m.in. w Trójmieście i Warszawie, a wśród deweloperów wyróżnia się wyjątkowo dużym bankiem ziemi. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką firmy Polnord – mieszkania, które oferuje deweloper cieszą się dużym zainteresowaniem klientów.
Deweloper Polnord powstał w 1977 roku jako generalny wykonawca eksportu budownictwa, a obecną nazwę przyjął w 1988 roku. W 1999 roku akcje Polnordu wprowadzono na warszawską giełdę, a w 2020 głównym udziałowcem spółki została węgierska Cordia International.
Polnord ma wyjątkowo duży bank ziemi, który wyróżnia go na tle innych deweloperów działających w Polsce. Pozwala on zrealizować prawie milion metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej i użytkowej.
W jakich miastach działa Polnord? Mieszkania buduje głównie w Łodzi, Olsztynie, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Wśród dostępnych obecnie inwestycji spółki wymienić warto takie projekty jak Wilania w warszawskim Wilanowie oraz gdańskie Fotoplastykon i Studio Morena.
5 pytań do Artura Pietraszewskiego – dyrektora sprzedaży i marketingu Polnord S.A.
Wieloletnie doświadczenie deweloperskie Grupy Polnord przekłada się na wysoką jakość funkcjonalną i techniczną naszych lokali. Już na etapie planowania inwestycji zespół sprzedaży wewnętrznych projektantów ściśle współpracuje z architektami, aby uzyskać najlepsze rozkłady mieszkań i eliminować typowe w procesie projektowym błędy wynikające z presji większości deweloperów na zwiększanie intensywności zabudowy.
Projekty Polnord zawsze stanowią udany kompromis pomiędzy wymogami planistycznymi a szeroko rozumianą jakością życia. Wiemy, że inwestycja w mieszkanie to inwestycja długoterminowa i często pokoleniowa. Dlatego nasze sypialnie i salony pozwalają na racjonalne umeblowanie, a w łazienkach da się bez problemu zrealizować pełen funkcjonalny program. Nie szukamy też kompromisów w przestrzeniach wspólnych. Np. nasza ostatnia realizacja „Studio Morena” w Gdańsku na klatkach schodowych ma eleganckie tapety i nowoczesne oświetlenie led.
Od blisko dwóch lat zarząd Polnord wdraża w projektach strategię „eko-premium”. To zbiór technicznych i funkcjonalnych wytycznych, które wprowadzamy w naszych nowych przedsięwzięciach. Składają się na nie zarówno troska o środowisko (np. retencjonowanie wody na zielonych dachach) jak i troska o środowisko życia. Uważamy, że przedsięwzięcie deweloperskie musi stanowić spójną całość, w której człowiek i jego relacja z otoczeniem stanowią kluczowe ogniwo. Dbamy o takie kształtowanie architektury, zagospodarowania terenu, rozwiązania funkcjonalne, które sprawiają, że codzienne życie jest po prostu łatwiejsze.
Rynek nowych inwestycji jest pod silną presją cenową przyszłych nabywców. Niestety, dostrzegamy w deweloperskim środowisku skłonności do kompromisów technicznych i jakościowych, w celu uzyskania jak najniższej ceny. Polityka ta jest sprzeczna z naszymi wartościami.
Rozumiemy, że mieszkanie jest produktem wysoko angażującym, ale też chcemy, aby nasze lokale zapewniały komfortową i bezawaryjną eksploatację przez wiele lat. Utrzymanie wartości nieruchomości to jeden z tych elementów, które w dłuższej perspektywie doceniają klienci obok lokalizacji i rozkładów funkcjonalnych.
Grupa Polnord zapowiedziała realizację projektów specjalnie dla rynku inwestycyjnego, w tym lokali z przeznaczeniem na wynajem w Warszawie (w ramach kontynuacji wilanowskiego projektu „Smarty”) oraz na rynku trójmiejskim. Dynamiczne zmiany w otoczeniu inwestycyjnym w ostatnich tygodniach każą nam zweryfikować nasze dotychczasowe założenia i skłaniają do wstrzymania decyzji o wprowadzaniu produktów typowo inwestycyjnych dla rynku klienta indywidualnego.
Przyglądamy się uważnie, jak rynek najmu zareaguje na gospodarcze zmiany wywołane COVID-19. Zakładamy, że coraz większa luka na rynku popytu inwestycyjnego stwarzać będzie przestrzeń dla inwestorów instytucjonalnych, którzy wobec zorganizowanych portfeli najmu mają nieco inne oczekiwania. Chcemy zachować elastyczność decyzji oraz możliwość kształtowania produktu pod kątem specyficznych potrzeb rynku PRS.
5. Jaka jest największa przeszkoda dla działalności deweloperskiej w Polsce? Polnord – opinia
Podstawowy charakter dobra jakim jest mieszkanie od zawsze budzi emocje w świecie polityków i rynkowych regulatorów. Dynamika rynku przekłada się też na wysokie zapotrzebowanie na grunty i na finansowanie. W mojej ocenie, paradoksalnie to nie deficyt gruntów stanowi największą barierę, a zapóźnienia w procesach administracyjnych, planistycznych i rosnąca presja do nadmiernej regulacji kluczowych dla branży obszarów.
Przedsięwzięcie deweloperskie to złożone zjawisko. Sprawdza się tu podstawowa zasada liberalnej gospodarki „przede wszystkim nie przeszkadzać”. Wszelka skłonności do przeregulowania branży jak choćby dyskutowane od miesięcy dodatkowe ubezpieczenia, czy preferencje dla rachunku powierniczego zamkniętego nie służą rozwojowi branży, a ich koszty ostatecznie przekładają się na cenę końcową. Wobec ograniczonej aktywności państwa w budownictwie mieszkaniowym należy skupić się na budowaniu właściwego otoczenia prawnego i inwestycyjnego klimatu.