Choć czarna ściana jeszcze do niedawna była synonimem ponurego i ciemnego wnętrza, to obecnie wchodzi na salony w wielkim stylu. Nowe odsłony tego trendu skutecznie obalają mit, że czarna ściana w salonie pomniejsza przestrzeń i wprowadza poczucie niepokoju zamiast przytulności. Wystarczy umiejętnie połączyć ją z innymi kolorami, zadbać o odpowiednie proporcje i dodatki, a czarne ściany staną się oryginalną i bardzo stylową dekoracją pokoju dziennego.
Czy czarna ściana w salonie to dobry pomysł? Tapeta czy farba? Jak łączyć czerń z innymi kolorami, by uzyskać oryginalne wnętrze? Architektka Decoroom Zuzanna Zawadka dzieli się swoimi pomysłami i podpowiedziami.
Przejdź do akapitów:
Na wstępie należy zaznaczyć, że czarna ściana najlepiej będzie prezentowała się w jasnym miejscu, do którego wpada dużo naturalnego światła. Pomalowanie na czarno zacienionej ściany w głębi pomieszczenia sprawi, że będzie ono wyglądało na nieco przygaszone.
Doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie czerni na ścianie telewizyjnej. Farba w głębokim odcieniu stanie się tutaj mocnym akcentem skupiającym uwagę. Dodatkowo ściana będzie pełnić funkcję tła dla telewizora, który stanie się niemal niewidoczny, podobnie jak towarzyszące mu sprzęty audio.
Jeśli chcemy wprowadzić czarną tapetę z wzorem, to zdecydowanie warto położyć ją na ścianie za sofą. To rozwiązanie nada pokojowi dziennemu charakteru i pozwoli określić ton całej aranżacji. Na takiej ścianie musimy zrezygnować z innych dekoracji czy półek – tu główną rolę gra deseń tapety.
Do takiej aranżacji warto dobrać sofę w mocniejszym, kontrastowym kolorze, by odcinała się od deseniu z tyłu albo odwrotnie – dopasować tapicerkę do koloru występującego na wzorach, by korespondowała z nimi, ale nie odcinała się.
Klienci często sięgają po tapety ze wzorami skalowanymi i dopasowanymi do danego pomieszczenia i koncepcji, a pośród najchętniej wybieranych wzorów znajdziemy motywy zaczerpnięte ze świata przyrody: zaczarowane ogrody, scenki z egzotycznych miejsc czy krajobrazy ujęte w magicznych kadrach.
W przypadku czarnej ściany dobrym pomysłem będzie wykorzystanie potencjału oświetlenia. Nie zaszkodzi zastanowić się nad montażem kinkietów, zwłaszcza takich ciekawie odbijających światło od ściany. Mocno zaakcentowaną powierzchnię można śmiało wykorzystać jako tło dla autorskiej galerii zdjęć czy oryginalnie oprawionych plakatów.
Urodę czarnej ściany podkreślą także szalenie modne obecnie sztukaterie pomalowane tą samą farbą – w ten sposób uzyskamy efekt eleganckiego, delikatnie „kamienicznego” wnętrza z nowoczesnym twistem. Praktyczną dekoracją, szczególnie w części kuchennej, może okazać się czarna farba tablicowa, dzięki której planowanie codziennych zakupów przestanie być nudym obowiązkiem.
Kontrasty kolorystyczne to prosty sposób na dekorację czarnej ściany – tu można pokusić się o dodatki w kolorze bieli, rdzawe rudości, ale także i piaskowe tony beżu. Nie zaszkodzi wyeksponować połyskliwych metalicznych elementów – miedziane, złote lub srebrne detale z pewnością przyciągną uwagę i podkreślą nawiązania do stylu glamour. Na tle czarnej ściany idealnie również będą się prezentować kolorowy obrazy i grafiki – tu domowa galeria sztuki nikomu nie umknie.
Czarna ściana to również doskonałe tło dla dodatków w neutralnym kolorze. W towarzystwie czerni elegancko prezentują się meble w kolorze naturalnego drewna, modne w ostatnich latach lamele ścienne czy tekstylia w ciepłych odcieniach, np. dywany czy zasłony. Dzięki takim dodatkom Twoje wnętrze może stać się bardziej przytulne.
Ciemne kolory nie mają tak uniwersalnego charakteru, jak jasne palety, ale mimo to czarna ściana w salonie wpisuje się w kilka stylów aranżacyjnych. Tu wiele zależy od koncepcji stworzonej przez architekta i wypracowania spójności w aranżacji salonu i pozostałych wnętrz.
W jakich stylach czarna ściana w salonie będzie wyglądać najlepiej?
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.