Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Dom z kontenerów – czy warto?

Ula Olczak
Ula Olczak

Jedną z alternatyw tradycyjnego budownictwa są domy z kontenera. Zwolennicy zachęcają do tego rozwiązania argumentując je eko ideą, oponenci natomiast wytykają wady tej konstrukcji. Czym tak naprawdę jest dom z kontenerów i czy warto się na niego zdecydować?

Dom z kontenerów – czy warto?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się na czym polega budowa domu z kontenerów morskich oraz jakie są wady i zalety tego rozwiązania. Podpowiemy również czy budynki mieszkalne z kontenerów mogą służyć całorocznie.

Przejdź do akapitów:

Dom z kontenerów – na czym polega?

Dom z kontenera to nic innego jak kontener morski zaaranżowany na lokal mieszkalny. Taki dom może powstać z nowego lub używanego kontenera. Nowe kontenery to droższe rozwiązanie, które można modyfikować, natomiast używane postrzegane są jako ekologiczne, ponieważ nie trafiają one do śmieci, a są ponownie wykorzystywane. Standardowy rozmiar kontenera morskiego posiada 12,2 m długości, 2,4 m szerokości i 2,9 m wysokości. Nie oznacza to jednak, że to jedyny metraż jaki możemy otrzymać, ponieważ kontenery można ze sobą dosyć swobodnie łączyć otrzymując tym samym zróżnicowane układy czy też wielokondygnacyjne konstrukcje.

Kontenerowy dom – wymiary zewnętrzne kontenera 40-stopowego wynoszą dł. 12,2, szer. 2,4, wys. 2,9 m

Dawanie drugiego życia czemuś co było przeznaczone do zupełnie innego celu nie jest najprostszym zadaniem. Kontenery transportowe projektowane są tak, by w jak najlepszy sposób zabezpieczały znajdujące się w nim produkty przed kontaktem z oceanem. Mogą więc być impregnowane chemikaliami. W kontenerach przewozi się różne produkty – mogą być to zarówno neutralne, jak i toksyczne materiały, jednak każdy kontener posiada swoją historię, która umożliwia prześledzenie jego losów. Do celów mieszkalnych używane są jedynie te, których szkodliwość jest wykluczona

Dom z kontenera daje możliwość stworzenia lokalu mieszkalnego o różnorodnym przeznaczeniu w niedługim czasie. Z kontenerów z powodzeniem realizuje się obiekty przemysłowe takie jak hale, magazyny czy punkty gastronomiczne. Również biura, domy przeznaczone na krótki wynajem, domki letniskowe, a nawet domy całoroczne nie należą już do wyjątków.

W domu kontenerowym warunki mieszkania nie różnią się się od tradycyjnych domów

Według polskiego prawa obiekt z kontenerów jest tymczasowym obiektem budowlanym. Pozwolenie na jego budowę nie jest wymagane w przypadku, gdy jego powierzchnia nie jest większa niż 35 mkw. lub gdy jest to domek letniskowy używany nie częściej niż 120 dni w roku. W praktyce zalecany jest kontakt z osobą odpowiedzialną za miejscową architekturę, która rozstrzygnie, czy budowa domu z kontenerów wymaga pozwolenia na budowę, czy tylko zgłoszenia.

Dom z kontenerów morskich – koszt

Cena kontenera nie należy do najtańszych elementów tej konstrukcji. Używane kontenery morskie standardowej wielkości możemy znaleźć za około 8000 zł za sztukę. Warto jednak pamiętać, że musimy ponieść także koszt transportu kontenera na budowę i jego montażu za pomocą dźwigu, co wynieść nas może kolejno około 1000-3000 zł i i 1000-2000 zł. Wiele działek ma również utrudnioną infrastrukturę transportową co bywa problematyczne dla tego przedsięwzięcia.

Dom kontenerowy - do mocowania kontenerów używa się stalowe płyty z prętami kotwiącymi

Kontener odpowiednio oczyszczony i zabezpieczony należy usytuować na fundamentach i zadbać o odpowiednią jego izolację od podłoża. Nie muszą to być standardowe fundamenty, polecane są też np. stopy fundamentowe. Choć część osób odbiega od fundamentów dla tego typu domów, uważając je za ciekawe, mobilne rozwiązanie, to warto pamiętać, że kontener składa się z metalu, co wzmaga jego tendencje do pobierania temperatury otoczenia. W praktyce oznacza to, że latem bez odpowiedniej izolacji będzie panowała w nim wysoka temperatura, której następstwem jest skraplanie. Ten proces uniemożliwia użycie termoizolacji wyłącznie z wełny. Można jednak rozwiązać ten problem zabezpieczając skrajne obszary pianką polietylenową lub pianką PUR, dzięki czemu umieszczona wełna nie będzie moknąć i gnić. Ważna jest również izolacja pozostałych ścian. Wypełnione materiałem izolacyjnym ściany zabezpieczą przyszły dom przed nieprzyjemnymi temperaturami zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Fuszerka i niedbałość w przypadku domu z kontenera znacząco osłabią konstrukcję budynku oraz obniżą warunki mieszkalne.

Do domu z kontenera możemy zastosować podobne elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz doposażania domu w okna i drzwi, jak w przypadku domu tradycyjnego. Zwykle projekt domu z kontenerów obejmuje ogrzewanie elektryczne, jednak również inne rozwiązania są dopuszczalne. Dom mieszkalny z kontenera będzie więc wiązał się z podobnymi kosztami wykończenia i doposażenia, jak standardowe rozwiązania, ponieważ używane materiały pochodzą z jednego źródła.

Dom kontenerowy całoroczny

Domy kontenerowe całoroczne budzą coraz większe zainteresowanie również w Polsce. Z pewnością kierowane jest ono zaletami, jakie owa konstrukcja ze sobą niesie. Domom z kontenerów można przypisać:

  • szybki czas realizacji,
  • dosyć atrakcyjną cenę,
  • mobilność.

Dom kontenerowy - podobne rozwiązanie to m.in. fińskie domy modułoweEstetyka tego rozwiązania jest kwestią sporną – część osób wygląd domów z kontenerów uważa za nowoczesny i niebywale atrakcyjny, natomiast druga grupa porównuje je do typowych, blaszanych garaży. Nie można odmówić im jednak odmówić możliwości modyfikacyjnych – wybór kształtu należy do nas.

Dom z kontenerów 100m2

Kontener mieszkalny może mieć tak naprawdę dowolny rozmiar, ponieważ jest to konstrukcja modułowa. Ilość użytych kontenerów uzależniona jest on naszych środków oraz potrzeb. Często poszukiwanym rozwiązaniem całorocznym jest dom z kontenerów – 100 m2. Taka powierzchnia pozwala na stworzenie idealnego obiektu dla rodziny. Dom o powierzchni 100 mkw. będzie składał się z czterech kontenerów morskich, które można dowolnie rozmieścić tworząc parterowy lub piętrowy lokal. Nie ma tu obowiązku tworzenia klasycznego kształtu, jednak i taki jest możliwy do osiągnięcia. Fani kontenerowych domów doceniają możliwość tworzenia futurystycznych czy kubistycznych brył i nieoczywistych, geometrycznych kształtów domu. Jest to duże pole do popisu dla każdego projektanta. Również dach zależy od naszych preferencji – nowoczesny, płaski czy spadzisty?

Całoroczny dom kontenerowy musi spełniać normy energetyczne oraz być profesjonalnie ocieplony. Możemy usytuować w nim ściany działowe, wykończyć je płytami gipsowymi lub wiórowymi, a nawet zdecydować się na boazerie modną w minionych latach.

Dom z kontenerów – wnętrze

Dom kontenerów nie musi różnić się wnętrzem od tradycyjnych domów. We wnętrzu kontenera stosuje się dowolny, wybrany przez siebie styl. Wiele osób nawiązuje w projektach wnętrz do pierwotnego materiału i pozostawia niezabudowane, surowe fragmenty. Tak nowoczesne rozwiązanie przyciąga osoby podążające również za nowoczesnymi wnętrzami co obserwowane jest w aranżacjach tych domów.

Domy z kontenerów - dom z dużymi przeszkleniami

Zobacz także pozostałe rady z naszego działu budowlane ABC.

Kolejny artykuł

Ceny materiałów budowlanych
Ceny materiałów budowlanych przysparzają o zawrót głowy każdego kto planuje remont mieszkania czy budowę domu. Z czego wynika wzrost cen materiałów budowlanych i czy warto czekać na obniżki?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu