Wydawać by się mogło, że swój złoty okres, przypadający na drugą połowę lat 90., mają już za sobą. Wtedy też posiadanie mieszkania dwupoziomowego w bloku wiązało się z symbolem luksusu, czymś droższym i lepszym. Bum się jednak skończył i deweloperzy wrócili do standardowych mieszkań, schody pozostawiając w jednorodzinnych domach i szeregówkach. Jednak trendy ostatnich lat pokazują, że mieszkania dwupoziomowe znów są na topie i coraz więcej takich inwestycji pojawia się na rynku pierwotnym. Mają one oczywiście swoje wady i zalety.
Do plusów na pewno zalicza się to, że mieszkanie dwupoziomowe stanowi w pewnym sensie namiastkę domu, tylko bez tego „dobrodziejstwa inwentarza” i odpowiedzialności, która jest z tym związana. Mamy do swojej dyspozycji aż dwa piętra – na parterze możemy urządzić część wspólną lub wypoczynkową, natomiast na piętrze pomieszczenie bardziej prywatne jak sypialnia, garderoba czy łazienka. Nie musimy jednak martwić się o takie sprawy jak koszenie trawników latem czy odśnieżanie posesji zimą. Nie straszny nam także przeciekający dach czy brudna elewacja.
Dodatkowo mieszkania dwupoziomowe dają możliwość bardzo ciekawych aranżacji. Atrakcyjną opcją są na pewno wystroje w stylu loftowym, które najczęściej spotyka się w fabrykach poprzemysłowych. Takie mieszkania wyróżniają się dużymi wysokościami i otwartą przestrzenią. Również ciekawym pomysłem są antresole, które pozwolą np. na wydzielenie sypialni nad częścią przeznaczoną do ogólnego użytku.
Jeśli chodzi o minusy – namiastka domu to nie dom. Nie mamy do dyspozycji własnego ogrodu, mamy za to sąsiadów, najczęściej z każdej strony, a nie zawsze trafi się na bezproblemowych i życzliwych. Oczywiście możemy wybrać mieszkanie na parterze z dostępem do kawałka zieleni, jednak nie będziemy mieć tam tyle prywatności, co w ogródku, który mamy przy swoim własnym domu. Także zrobienie grilla może się spotkać z mało przychylnym okiem sąsiadów.
Mieszkania dwupoziomowe są związane z koniecznością posiadania schodów, a to może stwarzać problemy – zwłaszcza wśród starszych ludzi czy rodzin z małymi dziećmi. Poza tym, chyba każdy kto mieszka w domu piętrowym wie, jak bardzo czasami nie chce się schodzić na dół wieczorem, gdy zapomni się czegoś z kuchni albo ma się ochotę na jakąś dobrą przekąskę.
Jak widać, mieszkania dwupoziomowe mają zarówno wady jak i zalety – wszystko jest kwestią indywidualną. Trzeba się zastanowić, gdzie pragnie się mieszkać i co będzie najbardziej komfortowe. Opcji jest wiele, a rynek pierwotny jest pełen interesujących ofert i każdy na pewno znajdzie taką, która będzie mu w pełni odpowiadała.