Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Prawo i finanse

Kwestie prawne i finansowe bardzo często stanowią czarną magię dla osób poszukujących mieszkań z rynku pierwotnego, przez co tak naprawdę więcej jest pytań niż odpowiedzi. „Prawo i Finanse” to zbiór artykułów, które ważne i trudne tematy przedstawiają w sposób przystępny i zrozumiały – tak, aby każda osoba odnalazła się w morzu formalnościach związanych z zakupem nowego mieszkania. Wszystkie porady pochodzą od specjalistów w dziedzinie finansów i prawa.

Pierwsze mieszkanie bez podatku PCC – nowa perspektywa dla młodych nabywców
W ostatnich latach zakup własnego mieszkania stał się celem wielu młodych ludzi, marzących o stabilności i niezależności. Jednak bariera finansowa była często jednym z głównych wyzwań na tej drodze. Dobra wiadomość dla przyszłych nabywców: władze państwowe zdecydowały się na zniesienie 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania, otwierając nową perspektywę dla młodych poszukiwaczy nieruchomości.
Służebność gruntowa – na czym polega i jak ją ustanowić?
Służebność gruntowa pozwala na regulowanie relacji między właścicielami sąsiednich działek. Czasem jest też jedyną możliwością na zwiększenie użyteczności nieruchomości. Jakie ograniczenia i możliwości przynosi służebność gruntowa każdej ze stron?
Czym jest świadectwo energetyczne i kto musi je posiadać?
28 kwietnia 2023 r. został wprowadzony obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Sprawdź, czym dokładnie jest świadectwo energetyczne, kiedy jest konieczne i co grozi za brak posiadania dokumentu.
Bezpieczny kredyt 2% – co warto wiedzieć?
Bezpieczny kredyt 2%, przeznaczony dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie, ma ruszyć już 1 lipca 2023 r. Na czym dokładnie polega program i jakie warunki należy spełnić, by móc do niego przystąpić? Podpowiadamy.
Rodzinny kredyt mieszkaniowy, czyli lepsza wersja Mieszkania bez wkładu własnego
1 marca 2023 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają kilka istotnych modyfikacji w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Jedną ze zmian jest nowa nazwa programu: Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy.
Służebność mieszkania – na czym polega i jak ją ustanowić?
Służebność mieszkania to gwarancja dożywotniego prawa do korzystania z wybranej części mieszkania. Najczęściej decydują się na to osoby spokrewnione. Co warto wiedzieć o służebności mieszkania oraz jak ją ustanowić
Podatek od nieruchomości 2023 – ile wynosi?
Od stycznia 2023 r. zmieniły się stawki podatku od nieruchomości – w 9 miastach podjęto decyzję o wprowadzeniu maksymalnych podwyżek. Ile dokładnie wynoszą opłaty i w których miastach trzeba zapłacić najwięcej?
Bezumowne korzystanie z nieruchomości – jakie kroki warto podjąć?
Korzystanie z czyjejś nieruchomości jest możliwe, ale tylko wtedy, kiedy właściciel nieruchomości wyraził na to zgodę albo sporządził odpowiednią umowę z zainteresowaną osobą. Jeśli powyższe warunki nie zostały spełnione, a nieruchomość jest użytkowana przez osobę trzecią, mamy do czynienia z bezumownym korzystaniem z nieruchomości.
Sądowe i umowne zniesienie współwłasności nieruchomości – niezbędne informacje
Współwłasność nieruchomości zwykle traktowana jest jako stan przejściowy, z uwagi na to, że strony najczęściej dążą do podziału nieruchomości. Zniesienia współwłasności nieruchomości możemy dokonać umownie lub na drodze sądowej.
Użyczenie mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy użyczenia
Użyczenie mieszkania to nieodpłatne udostępnianie nieruchomości. Zanim jednak zdobędziesz się na tak duży gest, dowiedz się, jak powinna wyglądać umowa użyczenia lokalu, by cały proces przebiegł sprawnie i bezproblemowo.