Wnętrza w stylu pop art to przestrzenie pełne optymizmu, kolorów i zróżnicowanych form. To miejsca, do których z powodzeniem wprowadzisz zarówno elementy nowoczesne, jak i retro. Styl pop art we wnętrzach – czy sprawdzi się w Twoim domu?
W tym artykule wspólnie z Łukaszem Radeckim, architektem wnętrz Decoroom, opowiadamy o stylu pop art we wnętrzach. Dowiesz się, czym wyróżnia się ten styl oraz jakich elementów nie powinno zabraknąć w aranżacjach pop art. Podpowiemy też, jak wprowadzić styl pop art do własnego salonu.
Przejdź do akapitów:
Pop art to prąd artystyczny w sztuce, który narodził się w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej, jednak to w Stanach Zjednoczonych przeżył swój prawdziwy rozkwit. W Polsce pop art zaistniał niestety bardzo marginalnie.
Pop art (skrót od popular art, czyli: sztuka popularna) jest buntem przeciwko sztuce wysokiej, dialogiem między sztuką i życiem codziennym, stąd też dzieła w tym stylu z pewnością widzieli nawet najmniejsi sympatycy sztuki. Pop art odwzorowuje konsumpcyjny charakter cywilizacji Zachodu – jest odpowiedzią na ówczesne pragnienia społeczeństwa poszukującego optymizmu, radości i ekspresji w życiu codziennym.
Najbardziej rozpoznawalni przedstawiciele pop artu to: Roy Lichtenstein tworzący głównie prace komiksowe oraz Andy Warhol, który w swoich dziełach uwzględniał ówczesne ikony – zarówno kultowe postacie, jak i popularne elementy kultury masowej. Wśród prac Andy'ego Warhola szczególnie znane to: seria obrazów puszki z zupą firmy Campbell oraz Dyptyk Marilyn. Podczas aranżacji wnętrz w stylu pop art, często to właśnie te dzieła widoczne są w dekoracjach – głównie jako obrazy i tapety naścienne, ale także wydrukowane na folii i przyklejone do frontów mebli.
Styl pop art we wnętrzach może być określany przez złośliwych jako kiczowaty i chaotyczny, jednak nic bardziej mylnego – styl ten najefektowniej prezentuje się wtedy, gdy jest przemyślany i odpowiednio skomponowany. Styl pop art przeznaczony jest dla osób odważnych, które nie poszukują w życiu kompromisów oraz pragną otaczać się przestrzenią o intensywnych kolorach i niebanalnych wzorach.
Styl pop-art bazuje na estetyce popularnych reklam, komiksów i kultowych obrazów z amerykańskiej kultury lat 50. i 60. XX wieku, które swobodnie i czasem całkiem dosadnie, przenosi w wyposażenie wnętrz. Zatem nieodłącznymi elementami wnętrz będą tu oryginalne meble oraz wszelkie dekoracje ścian, jak np. wielkoformatowe grafiki czy tapety.
Aranżacja wnętrz w stylu pop-art jest z założenia kolorowa i optymistyczna, co podkreślają soczyste i wyraziste kolory stosowane zarówno w wyposażeniu, jak i w detalach. W aranżacji pomieszczeń w stylu pop-art będą dominować przeważnie mocne czerwienie, pomarańcz, soczysta zieleń, wyrazista żółć i intensywny fiolet na grafikach. Pop-art. daje duże możliwości zabawy kontrastowymi, nasyconymi barwami i formami – zwłaszcza tymi o dynamicznych, zgeometryzowanych kształtach jak zygzaki, pasy, kropki itd.
Jeśli marzą się nam wnętrza w takim klimacie, to musimy liczyć się z tym, że porzucamy naturalne materiały na rzecz tych syntetycznych o zupełnie innych walorach. Tu królują plexiglas, plastik, guma i tworzywa sztuczne, które są w stanie przyjąć każdy kolor i kształt wprowadzając do pomieszczeń energię i lekkość.
Styl pop-art lubuje się w złudnym chaosie i nieprzewidywalnych zestawieniach. Dlatego postawmy na plastikowe krzesła, futrzane pufy, dmuchane siedziska oraz dodatki z popkulturowymi motywami gwiazd i komiksowych postaci. Nietypowe dekoracje wnętrz, dobrze dobrane dodatki związane z kulturą popularną będą tu bardzo istotne.
Pop-artowe motywy rysunkowe możemy przemycić do wnętrz nie tylko w formie obrazów i plakatów. Ściany zyskają zupełnie nowy wymiar, gdy pokryjemy je… tapetą! Wzory zaczerpnięte z komiksowych stron, ale też geometryczne motywy doskonale uzupełnią taką aranżację. Mocne desenie na tapetach same w sobie stają się dekoracją, więc warto dobrze przemyśleć, gdzie chcemy ją wyeksponować i w jakim wymiarze. Zwykle jedna ściana lub jej fragment wystarczy, by osiągnąć zamierzony efekt. W których pomieszczeniach warto uwzględnić wykorzystanie tapety w stylu pop-art?
Mieszkanie w stylu pop-art nie przewiduje miejsca na nudę, zwłaszcza w salonie! Nieprzeciętne wyposażenie to domena tego stylu, definiowanego przez niebanalne formy i grę kolorów. W przypadku strefy wypoczynkowej warto zadbać o dobór mebli o nietypowych, geometrycznych kształtach oraz selekcję dekoracji ściennych z kultowymi motywami nawiązującymi do lat 60. Karminowa sofa w kształcie ust? Czemu nie. Możemy pokusić się także o wykorzystanie odrobiny rozbielonych pasteli, które znakomicie zaakcentują mocne, energetyzujące kolory.
To też świetne miejsce dla charakterystycznych neonów – można znaleźć gotowy wzór lub wykonać na zamówienie własny, stylizowany neon. Postaw na rolety i zasłony w jaskrawych barwach i z wyrazistym deseniem, które nadadzą pomieszczeniom dynamiki, np. kolorowe zygzaki, paski, kropki. Fani komiksów i ikon popkultury mogą wykorzystać plakaty, tekstylne dekoracje, czy nawet figurki z wizerunkami ulubionych postaci łącząc je z oryginalnym wzornictwem i designerskimi perełkami.
Projektowanie wnętrza w stylu pop art może przynieść wiele radości, szczególnie osobom kreatywnym. Co ważne, styl pop art może posłużyć również jako inspiracja – wprowadzenie nawet kilku elementów w tym stylu odmieni nudne, szare wnętrze. Styl ten nie wymaga dużych nakładów finansowych, ważniejszy od wysokiej jakości mebli jest ich niekonwencjonalny design.
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz DECOROOM jest obecna na rynku od 12 lat i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Swoich klientów zaprasza do wyjątkowego biura połączonego z showroomem w samym centrum Warszawy. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji i dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.