Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wawrzyszew – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Wawrzyszew to obszar w warszawskiej dzielnicy Bielany, którego granice wyznaczają ulice Kasprowicza, Oczapowskiego, Reymonta, Wólczyńska i Nocznikowskiego.

Wawrzyszew – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz obszar Wawrzyszew, który mieści się w dzielnicy Bielany. Dowiesz się, jakie atrakcje i zabytki znajdziesz w tej lokalizacji oraz dlaczego warto zamieszać w obszarze Wawrzyszew.

Przejdź do akapitów:

Wawrzyszew – historia

Już w XIV w. istniała osada szlachecka Wawrzeńszewo, która podlegała wójtowi Starej Warszawy. Wieś się rozwijała, w 1777 r. przeszła na własność warszawskich benedyktynek, a w 1794 r. dokonano na niej spustoszenia podczas insurekcji kościuszkowskiej. Na początku XIX w. Wawrzyszew wszedł w skład Instytutu Agronomicznego z Marymontu. W tym czasie w wyniku prac melioracyjnych powstały m.in. Stawy Brustmana. Parę lat później wytyczono Cmentarz Wawrzyszewski. Podczas powstania warszawskiego Wawrzyszew dość szybko został spacyfikowany, kilkudziesięciu mieszkańców zginęło, a reszta została wysiedlona.

 Warszawa, Bielany, Wawrzyszew – mieszkanie w zielonej dzielnicy Warszawy

Wawrzyszew włączono do Warszawy w 1951 r., a w latach 70. XX w. rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Wawrzyszew – zabytki

Znaczny teren Wawrzyszewa zajmuje Cmentarz Wawrzyszewska wciśnięty terytorialnie w obszar Chomiczówka. Pierwszy grób jest datowany na 1830 r. Znajdują się tu mogiły ofiar II wojny światowej i powstania warszawskiego. Większa część cmentarza to pochówki powojenne, nie tylko mieszkańców Wawrzyszewa, ale również innych części Warszawy.

Wawrzyszew – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Centralnym punktem obszaru Wawrzyszew, a jednocześnie najważniejszym punktem rekreacji i odpoczynku mieszkańców są Stawy Brustmana. To duży park pomiędzy blokami z dwoma sporymi stawami, przyjemnymi terenami spacerowymi (raczej otwartymi, drzew jest tu niewiele). Znajduje się tu parę placów zabaw, w tym jeden dość spory i bardzo atrakcyjny, oddany do użytku w 2021 r. Jest siłownia plenerowa, mały skatepark, ławeczki, łąki i przyrodnicze tablice edukacyjne. W parku organizowane są koncerty i festiwale, jest to miejsce, w którym mieszkańcy nie boją się podejmować różnych ciekawych inicjatyw.

Warszawa, Bielany, Wawrzyszew –  przytulne mieszkanie usytuowane przy parku z infrastrukturą sportową

Mieszkania – Wawrzyszew

Charakter zabudowy Wawrzyszewa jest typowy dla powojennego osiedla. Centralny park – Stawy Brustmana jest fajnym buforem zapewniającym teren do odpoczynku. Nowe inwestycje powstają w pasie między ulicami Sokratesa i Nocznikowskiego.

Niewątpliwie Wawrzyszew jest najbardziej znany w Warszawie z bazaru Wolumen. Jest to jedno z ostatnich tradycyjnych targowisk stolicy, gdzie dwa razy w tygodniu (wtorki i piątki) przyjeżdżają wielobranżowi handlarze z różnych stron. Sprzedaje się z pawilonów, namiotów i łóżek polowych. Handluje się ubraniami, elektroniką, produktami rolnymi (bezpośrednio), mydłem i powidłem.

Stacja Metra Wawrzyszew –  Warszawa, Bielany

Przy ulicy Andersa mieście się prężnie działający Młodzieżowy Dom Kultury, w którym organizowane są zajęcia, warsztaty i inne ciekawe inicjatywy, które mogą zainteresować dzieci i młodzież.

Wawrzyszew jest obszarem bardzo dobrze skomunikowanym z innymi dzielnicami Warszawy. Przy Kasprowicza znajdują się stacje metra Wawrzyszew i Młociny, a między nimi zorganizowano parę parkingów park&ride, gdzie zawsze są wolne miejsca. Po ulicach krążą lokalne autobusy rozjeżdżające się w różnych kierunkach. Przy stacji Młociny mieści się duży węzeł komunikacyjny – zajezdnie autobusów miejskich i podmiejskich oraz tramwajowa. Z Wawrzyszewa sprawnie wyjedziemy na most Marii Skłodowskiej-Curie, oraz na trasę na Gdańsk, jak również niedaleko stąd do obwodnicy Warszawy (trasa S8).

Lokal położony w bezpośrednim sąsiedztwie z parkiem –  Warszawa, Bielany, Wawrzyszew

Na Wawrzyszewie znajdują się w zasięgu pieszym rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe, jest również oferta placówek społecznych i prywatnych. Przy ulicy Tołstoja zlokalizowane jest liceum ogólnokształcące im. Wojciecha Górskiego.

Miłośnicy sportu mieszkający na Wawrzyszewie mają duże możliwości treningu na świeżym powietrzu. Poza Stawami Brustmana blisko stąd do Lasku Lindego czy Lasu Bielańskiego. Przy Lindego (sąsiadujący obszar Wrzeciono) znajduje się CRS Bielany i pływalnia, również na Wrzecionie znajduje się najbliższy Zdrofit.

Plac zabaw dla dzieci zlokalizowany w parku

Zakupy na Wawrzyszewie zrobimy bez problemu nie tylko na wspomnianym już bazarze Wolumen, ale również w osiedlowych sklepach czy popularnych dyskontach.

Mimo, iż w obszarze Wawrzyszew nie ma dedykowanej poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, to dostęp do opieki medycznej możemy uznać za wystarczający – przychodnie są w pieszym zasięgu w sąsiadujących obszarach. Na Wawrzyszewie działają prywatne centra medyczne i gabinety specjalistyczne.

Warszawa, Bielany, Wawrzyszew – mieszkanie znajduje się przy dobrze wyposażonym parku

Mapa gastronomiczna Wawrzyszewa jest raczej skromna i skupiona przy nowych inwestycjach na ul. Sokratesa. Znajdziemy tu restaurację z kuchnią włoską, ukraińską oraz gastropub z kratowym piwem.

Wierni mieszkający w obszarze Wawrzyszew przynależą do parafii przy kościele św. Marii Magdaleny na Wólczyńskiej.

Wawrzyszew to fajne miejsce do życia dla miłośników sypialnianych osiedli z architekturą PRL-u, gdzie dostęp do codziennej infrastruktury jest mniej istotny, niż teren do rekreacji i odpoczynku. Wawrzyszew to typowe osiedle, gdzie przyjeżdża się po całym dniu pracy, by odpocząć.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Koło – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Koło jest obszarem w warszawskiej dzielnicy Wola. Granice tego terenu wyznaczają ulice Górczewska i Jana Brożka, al. Obrońców Grodna i al. Prymasa Tysiąclecia, a także linie kolejowe.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu