Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wesoła – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Wesoła to dzielnica, która graniczy od północy z Zielonką, od południa z gminą Wiązowna, od zachodu z dzielnicami Rembertów i Wawer, a od wschodu z Sulejówkiem.

Wesoła – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz historię warszawskiej dzielnicy Wesoła i dowiesz się, jakie ciekawe i użyteczne miejsca znajdują się na jej obszarze.

Przejdź do akapitów:

Wesoła – historia

Osadnictwo w Wesołej związane było z przebiegiem terespolskiej linii kolejowej. Wybudowano tu platformę przeładunkową, która z czasem przekształciła się w przystanek kolejowy, otoczony przez lotnisko oraz domy m.in. kolejarzy i urzędników.

Od 1918 r. rozwój Wesołej ściśle wiązał się z Warszawą. Pod koniec lat 30. rozpoczął się dynamiczny rozwój budownictwa willowego, spowodowany obecnym klimatem i walorami krajobrazowymi okolicy.

Domy jednorodzinne w pobliżu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego - Wesoła mieszkania

Inne osiedla w Wesołej miały zgoła osobne historie. Wola Grzybowska była najpierw folwarkiem i osadą, a jej tereny należały do gminy Okuniew. Wola Grzybowska została zniszczona podczas II wojny światowej, a następnie przeszła odbudowę, by w 1968 r. zacząć przynależeć do miasta Wesoła. Na Groszówce ziemie były warte grosza – osiedle znajdowało się na zalesionych, nieurodzajnych wydmach. Z kolei Grzybowa w XVII w. była niewielką osadą, a jej rozwój związany był z traktem prowadzącym z Grochowa do Stanisławowa. Przy trakcie zlokalizowana była karczma o nazwie Zielona, wokół której zaczęła powstawać osada Zielona. Dziś oba osiedla położone są wśród lasów między dwiema wydmami.

Wesoła została włączona w granice Warszawy w wyniku referendum przeprowadzonego w 2002 r.

Wesoła – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Cała dzielnica Wesoła jest położona w malowniczym lesie, a sporą jej część zajmuje Mazowiecki Park Krajobrazowy, który oferuje całą paletę możliwości spacerowych.

Bagno Jacka - Wesoła Warszawa

Lubianym miejscem, przyciągającym również wycieczkowiczów z innych części stolicy, jest Bagno Jacka – torfowiskowy rezerwat przyrody leżący w obszarze lasów Rembertowsko-Okuniewskich.

Bagno Jacka Warszawa Wesoła

Wokół torfowiska wiedzie ścieżka, z której można podziwiać walory przyrodnicze rezerwatu.

Mieszkania – Wesoła

Komunikacja w dzielnicy Wesoła jest bardzo dobra. Znajdują się tu dwie stacje kolejki podmiejskiej – Warszawa Wesoła oraz Warszawa Wola Grzybowska. Dojeżdżają tu również autobusy miejskie i podmiejskie. Wesołą przecinają dwie duże trasy – nr 2, prowadząca do Siedlec, oraz nr 637 na Węgrów.

Niskie budynki w warszawskiej dzielnicy Wesoła

Na terenie dzielnicy Wesoła znajdują się rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe.

Miłośnicy sportu mieszkający w dzielnicy Wesoła mają doskonałe możliwości do uprawiania różnych dyscyplin. Bliskość lasów rembertowskich i Mazowieckiego Parku Krajobrazowego to kilometry ścieżek do biegania i jazdy na rowerze. W alei Piłsudskiego znajduje się klub fitness Zdrofit, z bogatą ofertą zajęć i siłownią. Na terenie Wesołej działają kluby sportowe – piłkarskie, jeździeckie, tenisowe oraz sztuk walki. Na placu Wojska Polskiego znajduje się stadion i działa klub KS Wesoła.

Domy jednorodzinne sąsiadujące z Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym

Zakupy na obszarze Wesoła można zrobić w wielu spożywczych sklepach osiedlowych. Znajdują się tu również większe punkty handlowe: Biedronka, Lidl, Stokrotka, Groszek. W alei Piłsudskiego mieści się centrum handlowe N-Park Trakt Brzeski, gdzie można znaleźć sklepy wielu branż.

Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Wesołej znajduje się na ulicy Jana Kilińskiego. Mieszczą się tu również prywatne centra medyczne oraz specjalistyczne gabinety lekarskie.

Domy w otoczeniu terenów zielonych - Warszawa Wesoła

Na każdym z osiedli Wesołej znajduje się parę lokali gastronomicznych. Kuchnia jest zróżnicowana – od tradycyjnej polskiej, przez włoskie pizzerie, po amerykańskie fast foody.

W Wesołej znajduje się parę kościołów parafialnych. Wart uwagi jest kościół Opatrzności Bożej, gdzie znajdują się polichromie oraz droga krzyżowa autorstwa Jana Nowosielskiego. Pozostałe kościoły parafialne dzielnicy to kościół św. Jana Pawła II na placu Wojska Polskiego, kościół św. Brata Alberta na Szerokiej, oraz dwa kościoły w obszarze Stara Miłosna.

Zabudowa jednorodzinna w dzielnicy Wesoła

Wesoła to dawne samodzielnie funkcjonujące miasto – i choć dziś jest to część Warszawy, pozostaje całkowicie samodzielnym obszarem. Można tu załatwić każdą sprawę, jest dobra infrastruktura i dostęp do lekarzy czy edukacji. Dodatkowym atutem są stacje kolejki podmiejskiej oraz spore połacie lasów.

Zobacz też pozostałe obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Nowolipki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Nowolipki to obszar w warszawskiej dzielnicy Wola, którego granice wyznaczają aleja Solidarności, ulica Okopowa i aleja Jana Pawła II.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu