Wiązowna to wieś znajdująca się w powiecie otwockim, która od południowego-wschodu sąsiaduje z Warszawą.
W tym artykule dowiesz się więcej o obszarze Wiązowna. Przybliżymy Ci jego historię oraz ważne miejsca w tej części Warszawy. Odpowiemy także na pytanie, dlaczego warto zamieszkać w obszarze Wiązowna.
Przejdź do akapitów:
Wiązowna była wsią szlachecką w Puszczy Dębskiej, która została założona już w XIV w. Jej pierwszym właścicielem był książę warszawski Bolesław V, który wieś wraz z młynem i okolicami sprzedał kasztelanowi warszawskiemu Janowi z Radzimina. W rękach rodu Radzimińskich majątek ziemski pozostał do 1630 r. Wiązowna w kolejnych latach należała do różnych rodzin. Pod koniec XVII w. weszła w posiadanie Lubomirskich, potem Branickich, a następnie Radziwiłłów, Potockich i kolejnych, z mniej znanych rodów.
Na przestrzeni lat przez ziemię Wiązowny przetoczyło się wiele walk i bitew. Na okolicznych wydmach, na zachód od Wiązowny, można odnaleźć jeszcze dziś szczątki z bitew w latach 1920, 1939 i 1944.
W Wiązownej znajduje się dwór i park. W czasach Lubomirskich dwór wiązowski wraz z nowo wytyczonym parkiem angielskim pełnił rolę letniego salonu. Projektantem XVIII w. zespołu pałacowo-ogrodowego był architekt Szymon Bogumił Zug. W latach 30. XX wieku kręcono tu sceny do znanych filmów, takich jak „Ułan księcia Józefa” i „Trędowata”. W latach 1864-1877 Wiązowna została rozparcelowana.
Atutem Wiązowny jest przyroda. Wieś położona jest na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, znajdują się tu różne formy ochrony przyrody na terenie leśnym, łąkowym i polnym. Atrakcją są również rzeki Świder i Mienia wraz z dolinami.
Popularnym miejscem spacerowym jest Ścieżka wzdłuż Mieni. Wytyczony jest tu czerwony szlak turystyczny, rzeka Mienia (dopływ Świdra) meandruje w głębokiej dolinie.
Komunikacja w obszarze Wiązowna jest dobra. Dojeżdżają tu podmiejskie autobusy, nie ma niestety kolejki podmiejskiej, która jest ogromnym walorem, zapewniając szybki przejazd do Śródmieścia. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w pobliskim Józefowie. Samochodem można się tu poruszać bardzo sprawnie, przez Wiązownę przechodzi droga ekspresowa S17.
W Wiązownej znajdują się zarówno przedszkola, jak i szkoła podstawowa. Przy ulicy Lubelskiej działa Gminny Ośrodek Kultury, w którym organizowane są ciekawe inicjatywy.
Miłośnicy sportu mieszkający w Wiązownej mogą korzystać z licznych kilometrów ścieżek spacerowych, biegowych i rowerowych w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Przy ulicy Sportowej zlokalizowany jest Stadion KS Advit Wiązowna, gdzie działa klub piłkarski.
Zakupy w Wiązownej można zrobić w sklepach osiedlowych. Przy ulicy Lubelskiej mieści się budowlane centrum handlowe Jarton. Przy skrzyżowaniu ulic Lubelskiej i Ogrodowej działa lokalne targowisko.
Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej działa przy ulicy Lubelskiej. W Wiązownej znajdują się również prywatne gabinety specjalistyczne.
Mapa gastronomiczna wsi Wiązowna jest skromna. Znajdują się tu pojedyncze restauracje specjalizujące się w organizacji przyjęć okolicznościowych, jak również możemy zjeść całkiem smacznego kebaba.
Wierni mieszkający we wsi Wiązowna przynależą do parafii przy kościele św. Wojciecha na ulicy kościelnej, świątynia została wybudowana w latach 1794–1797. W Wiązownej znajduje się zabytkowy cmentarz, założony w 1773 r. ma świadków tych wydarzeń, m.in.: mogiłę powstańców z 1863 r. i groby żołnierskie z 1920 r. oraz II wojny światowej.
Wiązowna to spokojna, zaciszna miejscowość, samochodowo dobrze skomunikowana z Warszawą. Ogromnym walorem jest położenie w parku krajobrazowym.