Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wilanów Królewski – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Wilanów Królewski to obszar w warszawskiej dzielnicy Wilanów, którego granice wyznaczają aleja Wilanowska, ulice Obornicka, Biedronki, Łucznicza, Trójpolowa, Zygmunta Vogla i Przyczółkowa oraz rzeka Wilanówka.

Wilanów Królewski – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, czym wyróżnia się obszar Wilanów Królewski. Poznasz najważniejsze instytucje kulturowe i zabytki, a także atrakcje dla mieszkańców oraz wszystkie inne użyteczne punkty w okolicy.

Przejdź do akapitów:

Wilanów Królewski – historia

Wilanów to jedna z najstarszych osad w okolicach Warszawy, która początkowo nosiła nazwę Milanowo. Milanowo do 1338 r. było własnością Opactwa Benedyktynów w Płocku, następnie przeszło w posiadanie księcia Trojdena. Kolejnymi właścicielami Milanowa byli m.in. Milanowscy oraz Krzyccy.

Pałac i ogród w Wilanowie - Warszawa Wilanów

Wilanów Królewski – zabytki i instytucje kulturowe

Jednym z ulubionych miejsc spacerowych Warszawiaków jest pałac i ogród w Wilanowie. Główną atrakcją jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które eksponuje na wystawach różne zbiory sztuki, głównie kolekcję wilanowską stworzoną przez Stanisława Kostkę Potockiego.

Pałac w Wilanowie

Muzeum sprawuje opiekę nad historycznym zespołem pałacowo-parkowym w Wilanowie, należą do niego także liczne zabytki. Na terenie parku pałacowego znajduje się również warte odwiedzenia Muzeum Plakatu.

Pałac i ogród w Wilanowie - Wilanów Warszawa

Wilanów Królewski – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na terenie Wilanowa Królewskiego znajduje się Jezioro Wilanowskie, a tuż za nim rezerwat przyrody Morysin, który niegdyś pełnił rolę królewskiego zwierzyńca. Rezerwat z trzech stron otoczony jest wodą – z Jeziora Wilanowskiego, rzeki Wilanówki oraz kanału Sobieskiego. W rezerwacie Morysin występuje las łęgowy, czyli taki, który rośnie nad rzeką, na terenie zalewowym. Znajdują się tu drzewa, którym nie przeszkadza okresowe zalewanie – topole, wiązy, jesiony. Mieszka tu też wiele gatunków zwierząt, a na szlaku stoją malownicze ruiny starych zabudowań.

Wilanów Królewski – mieszkania

Komunikacja na obszarze Wilanów Królewski jest bardzo dobra. Mieści się tu pętla autobusowa, z której w różnych kierunkach startują autobusy, zarówno miejskie, jak i podmiejskie. Główną arterią jest ulica Przyczółkowa. W sąsiednim obszarze znajduje się Południowa Obwodnica Warszawy.

Na obszarze Wilanów Królewski zlokalizowana jest publiczna szkoła podstawowa, a na obszarach sąsiednich mieszczą się rejonowe przedszkola. Swoją siedzibę ma tu również liceum ogólnokształcące.

Mieszkania w jednej z prestiżowych lokalizacji Warszawy - Warszawa Wilanów Królewski

Miłośnicy sportu mieszkający na obszarze Wilanów Królewski mają spore możliwości uprawiania różnych dyscyplin. Jest to atrakcyjny teren zarówno do biegania, jak i rowerowych przejażdżek – blisko znajduje się Wisła, wzdłuż której ciągnie się ścieżka rowerowa aż do Góry Kalwarii. Przy ulicy Wiertniczej jest Centrum Sportu Wilanów, gdzie mieści się basen. Na obszarze działa też klub fitness – Calypso oraz pole golfowe Golf Parks Poland.

Na ul. Kolegiackiej znajduje się poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a w sąsiednich obszarach jest wiele specjalistycznych gabinetów lekarskich oraz prywatnych centrów medycznych. Na Błoniach Wilanowskich znajduje się szpital Medicover.

Nieruchomości w wyjątkowej lokalizacji Wilanowa - Warszawa Wilanów Królewski

Na obszarze Wilanów Królewski jest bardzo ciekawa i smaczna oferta gastronomiczna. Z racji tego, iż jest to miejsce turystyczne znajdują się tu restauracje o zróżnicowanym pokroju. Można tu zarówno zjeść burgera, sushi oraz tradycyjną kuchnię polską, jak i odwiedzić pijalnię czekolady.

Wierni mieszkający na obszarze Wilanów Królewski przynależą do parafii przy kościele św. Anny, który został wzniesiony w drugiej połowie XVIII w. Jest to miejsce wyjątkowo tłumnie odwiedzane w okresie świątecznym, kiedy to spacerowicze łączą wizytę w świątyni ze spacerem po zespole parkowo-pałacowym.

Zespół parkowo-pałacowy w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji Warszawy; Wilanów Królewski

Wilanów Królewski jest miejscem bardzo atrakcyjnym. Jak na obszar o zaludnieniu mocno skupionym w jednym miejscu, jest tu bardzo dobra infrastruktura życia codziennego.

Jeśli szukasz mieszkania w innej części Warszawy, sprawdź pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Piastów, Pruszków, Ożarów Mazowiecki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Piastów, Pruszków i Ożarów Mazowiecki to trzy miasta położone blisko zachodniej granicy Warszawy. Należą do aglomeracji warszawskiej i mają doskonałe połączenie kolejowe ze stolicą.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu