Wólka Węglowa i Placówka to dwa obszary w warszawskiej dzielnicy Bielany. Obszary graniczą z Kampinoskim Parkiem Narodowym, gminą Łomianki oraz innymi obszarami dzielnicy Bielany: Młocinami, Hutą i Radiowem.
W tym artykule dowiesz się więcej o obszarach Wólka Węglowa oraz Placówka. Podpowiemy, jakie zabytki i atrakcje znajdziesz w tych obszarach oraz dlaczego warto w nich zamieszkać.
Przejdź do akapitów:
Już na przełomie XIV i XV w. na terenie Wólki Węglowej i Placówki istniała osada, a następnie folwark. W dwudziestoleciu międzywojennym znajdowała się tu wieś. W czasie II wojny światowej na terenie obszarów toczyły się walki, część zabudowań została zniszczona. W 1951 r. zarówno Wólka Węglowa, jak i Placówka zostały włączone w granice Warszawy.
Znaczną część obszaru Wólka Węglowa zajmuje Cmentarz Komunalny Północny – jedna z większych nekropolii w Polsce, a nawet w Europie. Znajduje się tu ponad 200 kilometrów dróg i alejek. Pierwsi zmarli spoczęli tu w 1973 r., pochowanych jest tu wiele znanych osób.
Ogromnym atutem obszarów jest bliskość Kampinoskiego Parku Narodowego. To niezliczona ilość ścieżek spacerowych, biegowych i rowerowych. Popularnym miejscem rekreacyjnym jest Polana Opaleń, gdzie znajdują się miejsca piknikowe oraz stanowiska do palenia ognisk. Nieopodal znajduje się ścieżka dydaktyczna wokół Jeziora Opaleń, a jej przedłużeniem jest najdłuższa kładka w Kampinoskim Parku Narodowym przez Motylowe Łąki.
Spora część obszaru Placówka zajmują zakłady przemysłowe przy ulicy Palisadowej. Niewiele jest tu działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkalną. Niewątpliwie jest to bardziej przemysłowo-handlowa część miasta.
Komunikacja w obszarach Wólka Węglowa i Placówka jest dobra. Po ulicach jeżdżą lokalne autobusy z niezbyt intensywnym rozkładem jazdy. Łatwo jest się przemieszczać samochodem, ruch na ulicach jest raczej mało intensywny.
W obszarach Wólka Węglowa i Placówka nie ma przedszkoli i szkół podstawowych, trzeba się przemieszczać do sąsiednich obszarów.
Miłośnicy sportu mają dobre możliwości do uprawiania sportów w okolicy. Zapewnia je bliskość Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie znajdują się setki kilometrów szlaków spacerowych, biegowych i rowerowych. Przy ulicy Wólczyńskiej znajduje się siłownia plenerowa. Popularnym miejscem jest arena wspinaczkowa MAKAK, gdzie można doskonalić umiejętności sportowe.
Zakupy w obszarach Wólka Węglowa i Placówka w sklepach osiedlowych. Przy ulicy Wólczyńskiej znajduje się wiele sklepów i zakładów różnych branż, głównie samochodowych i rowerowych. Najbliższe centrum handlowym jest Galeria Młociny w obszarze Młociny.
Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się w sąsiednich obszarach. Nie ma tu też prywatnych gabinetów lekarskich.
Mapa gastronomiczna obszarów Wólka Węglowa oraz Placówka jest bardzo skromna. Przy cmentarzu znajduje się bistro Wspomnienie o dość specyficznym charakterze. Na ulicy Jodłowej mieści się Gościniec pod Łosiem.
Wierni mieszkający w obszarach Wólka Węglowa i Placówka przynależą do parafii przy kościele św. Ignacego Loyoli.
Obszary Wólka Węglowa i Placówka są dobrze skomunikowane, nie ma tu również problemu z przemieszczaniem się samochodem. Dużym atutem tych obszarów jest bliskość Kampinoskiego Parku Narodowego.