Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wólka Węglowa, Placówka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Wólka Węglowa i Placówka to dwa obszary w warszawskiej dzielnicy Bielany. Obszary graniczą z Kampinoskim Parkiem Narodowym, gminą Łomianki oraz innymi obszarami dzielnicy Bielany: Młocinami, Hutą i Radiowem.

Wólka Węglowa, Placówka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się więcej o obszarach Wólka Węglowa oraz Placówka. Podpowiemy, jakie zabytki i atrakcje znajdziesz w tych obszarach oraz dlaczego warto w nich zamieszkać.

Przejdź do akapitów:

Wólka Węglowa, Placówka – historia

Już na przełomie XIV i XV w. na terenie Wólki Węglowej i Placówki istniała osada, a następnie folwark. W dwudziestoleciu międzywojennym znajdowała się tu wieś. W czasie II wojny światowej na terenie obszarów toczyły się walki, część zabudowań została zniszczona. W 1951 r. zarówno Wólka Węglowa, jak i Placówka zostały włączone w granice Warszawy.

Kameralny budynek wielorodzinny w obszarze Wólka Węglowa, Placówka

Wólka Węglowa, Placówka – zabytki

Znaczną część obszaru Wólka Węglowa zajmuje Cmentarz Komunalny Północny – jedna z większych nekropolii w Polsce, a nawet w Europie. Znajduje się tu ponad 200 kilometrów dróg i alejek. Pierwsi zmarli spoczęli tu w 1973 r., pochowanych jest tu wiele znanych osób.

Wólka Węglowa, Placówka – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Ogromnym atutem obszarów jest bliskość Kampinoskiego Parku Narodowego. To niezliczona ilość ścieżek spacerowych, biegowych i rowerowych. Popularnym miejscem rekreacyjnym jest Polana Opaleń, gdzie znajdują się miejsca piknikowe oraz stanowiska do palenia ognisk. Nieopodal znajduje się ścieżka dydaktyczna wokół Jeziora Opaleń, a jej przedłużeniem jest najdłuższa kładka w Kampinoskim Parku Narodowym przez Motylowe Łąki.

Zielona część na obszarach Wólka Węglowa, Placówka w dzielnicy Bielany

Mieszkania – Wólka Węglowa, Placówka

Spora część obszaru Placówka zajmują zakłady przemysłowe przy ulicy Palisadowej. Niewiele jest tu działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkalną. Niewątpliwie jest to bardziej przemysłowo-handlowa część miasta.

Komunikacja w obszarach Wólka Węglowa i Placówka jest dobra. Po ulicach jeżdżą lokalne autobusy z niezbyt intensywnym rozkładem jazdy. Łatwo jest się przemieszczać samochodem, ruch na ulicach jest raczej mało intensywny.

Hala magazynowa przy ulicy Palisadowej w obszarze Placowka

W obszarach Wólka Węglowa i Placówka nie ma przedszkoli i szkół podstawowych, trzeba się przemieszczać do sąsiednich obszarów.

Miłośnicy sportu mają dobre możliwości do uprawiania sportów w okolicy. Zapewnia je bliskość Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie znajdują się setki kilometrów szlaków spacerowych, biegowych i rowerowych. Przy ulicy Wólczyńskiej znajduje się siłownia plenerowa. Popularnym miejscem jest arena wspinaczkowa MAKAK, gdzie można doskonalić umiejętności sportowe.

Przemysłowo-handlowa część dzielnicy Bielany – Placówka

Zakupy w obszarach Wólka Węglowa i Placówka w sklepach osiedlowych. Przy ulicy Wólczyńskiej znajduje się wiele sklepów i zakładów różnych branż, głównie samochodowych i rowerowych. Najbliższe centrum handlowym jest Galeria Młociny w obszarze Młociny.

Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się w sąsiednich obszarach. Nie ma tu też prywatnych gabinetów lekarskich.

Wólka Węglowa, Placówka – zabudowa jednorodzinna na warszawskich Bielanach

Mapa gastronomiczna obszarów Wólka Węglowa oraz Placówka jest bardzo skromna. Przy cmentarzu znajduje się bistro Wspomnienie o dość specyficznym charakterze. Na ulicy Jodłowej mieści się Gościniec pod Łosiem.

Wierni mieszkający w obszarach Wólka Węglowa i Placówka przynależą do parafii przy kościele św. Ignacego Loyoli.

Stare Bielany – zabudowa jednorodzinna w obszarach Wólka Węglowa i Placówka

Obszary Wólka Węglowa i Placówka są dobrze skomunikowane, nie ma tu również problemu z przemieszczaniem się samochodem. Dużym atutem tych obszarów jest bliskość Kampinoskiego Parku Narodowego.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Wawrzyszew – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Wawrzyszew to obszar w warszawskiej dzielnicy Bielany, którego granice wyznaczają ulice Kasprowicza, Oczapowskiego, Reymonta, Wólczyńska i Nocznikowskiego.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu