Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Architekt wnętrz – jak przebiega współpraca i czy warto się na nią zdecydować?


Wielu z nas z doświadczenia wie, że wykończenie domu czy wnętrz mieszkania to ekscytujący, a jednocześnie czasochłonny i wieloetapowy proces, który wymaga nie tylko ogromnej ilości czasu, ale też specjalistycznej wiedzy. Nie bez powodu usługa projektowania wnętrz cieszy się niesłabnącą popularnością!

Architekt wnętrz – jak przebiega współpraca i czy warto się na nią zdecydować?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule Magdalena Tarnowska, architektka i dyrektor działu projektowego w pracowni architektury wnętrz Decoroom, przybliża temat współpracy z architektem wnętrz i podpowiada, czy warto skorzystać z kompleksowej oferty wykończenia pod klucz.

Przejdź do akapitów:

Pomoc profesjonalisty pozwala znaleźć idealną koncepcję wnętrz w oparciu o bieżące trendy i indywidualne potrzeby przyszłych domowników. Dzięki takiej usłudze udaje się zawczasu uniknąć wielu błędów i nieplanowanych wydatków, jednocześnie oszczędzając czas i… nerwy.

Czym wyróżnia się dobry architekt wnętrz?

Zadaniem architekta wnętrz jest tworzenie projektów funkcjonalnych wnętrz spełniających oczekiwania klientów o zróżnicowanych gustach i potrzebach. W tym zawodzie ogromna rolę odgrywają nie tylko wiedza czy kreatywność, ale także umiejętność komunikacji i skrupulatnie zdobywane, wieloletnie doświadczenie.

Dobry architekt wnętrz powinien wypracować sobie odpowiednie metody pracy i indywidualne podejście do każdego klienta, by sprawnie przeprowadzić go przez proces projektowy. Dodatkowo ważna jest wysoka kultura osobista i klarowna komunikacja w konsultacji z klientem, pozwalająca na płynne i bezstresowe przeprowadzenie go przez kolejne etapy realizacji projektu aż do jego końca.

Projektant wnętrz i innowacyjne rozwiązania

Dobry architekt wnętrz to profesjonalista, który zachwyci nas swoją kreatywnością, ale pozostanie przy tym otwarty na propozycje klienta i znajdzie optymalne rozwiązania. Ta praca wymaga też zaangażowania już od pierwszego spotkania i ciągłego pogłębiana wiedzy o nowinkach technologicznych i materiałowych. Tu wielką wagę mają również umiejętność słuchania i wielozadaniowość, które sprawią, że współpraca będzie należycie komfortowa.

Jak przebiega współpraca z architektem wnętrz?

Kiedy już zdecydujemy się na współpracę z wybranym architektem wnętrz, należy umówić spotkanie i ustalić podstawowe ramy projektu – finansowe i czasowe, a także zakres prac architekta.

Na bazie analizy potrzeb i inspiracji architekt tworzy projekt, nierzadko sugerując np. zmiany w układzie funkcjonalnym, które pozytywnie wpłyną na przestrzeń i wpiszą się w ustalenia. Aktualizacja układu aranżacyjnego jest kluczowym elementem w całym procesie projektowym.

Bazowym dokumentem przy tworzeniu projektu wnętrz będzie rzut inwestycyjny. Na zawartych w nim rysunkach znajdziemy rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, a także rozmieszczenie drzwi, okien, kominów oraz instalacji hydraulicznej i elektrycznej. Ten rzut umożliwia architektowi przygotowanie właściwego rzutu funkcjonalnego, który jest dokładniej dwuwymiarowym rzutem mieszkania z góry. Na tym rysunku architekt nanosi ściany, meble i podstawowe elementy wyposażenia wnętrza zachowując odpowiednią skalę.

Zaproponowany układ funkcjonalny jest tworzony w oparciu o zasady ergonomii i funkcjonalności oraz indywidualną analizę potrzeb inwestora. Zarówno rozkład pomieszczeń, jak i dobrane rozwiązania mają być jak najbardziej funkcjonalne i dopasowane do stylu życia domowników. Dokładne zaplanowanie układu pomieszczeń, umiejscowienia zabudów stolarskich i sprzętów pozwala uniknąć przykrych niespodzianek podczas realizacji inwestycji w fazie budowlanej.

Tworząc układ funkcjonalny mamy możliwość przesunięcia ścian i otworów drzwiowych oraz wdrożenia innych zmian pozwalających maksymalnie dopasować układ do własnych preferencji. Nawet jeśli przed odbiorem mieszkania od dewelopera nie dokonaliśmy zmian lokatorskich, to korzystając z usług pracowni wykańczającej wnętrza pod klucz takiej jak Decoroom możemy liczyć na pomoc doświadczonego architekta przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, by wdrożyć zaproponowany przez niego układ funkcjonalny, który bardziej nam odpowiada.

Projektowanie wnętrz – architekci wnętrz, projekt i wizualizacje

Po zebraniu szczegółowego wywiadu architekt rozpoczyna wybór materiałów wykończeniowych z uwzględnieniem założeń rzutu aranżacyjnego. Na tym etapie ogromną rolę odgrywają inspiracje przekazane przez inwestora i omówione podczas pierwszego spotkania, bowiem ułatwią określenie stylu i pasującej estetyki.

Dość często gotowy układ funkcjonalny, lista wybranych materiałów wraz z listą rekomendacji dla oświetlenia czy mebli nie są dla klienta wystarczające, by móc sobie wyobrazić np. wnętrze łazienki. W tym celu architekci posiłkują się wizualizacjami graficznymi, które pozwalają pokazać konkretne pomieszczenie wykończone i zaaranżowane zgodnie z założeniami koncepcji.

Po zatwierdzeniu projektu architekt wraz ze specjalistą koordynującym przyszłe prace ekipy wykończeniowej przeprowadza inwentaryzację mieszkania lub domu. Inwentaryzacja jest niezbędna dla całego procesu projektowania, bowiem pozwala porównać projekt rzutu od dewelopera ze stanem faktycznym lokalu. Polega ona na dokładnym wymierzeniu wszystkich wysokości, szerokości i długości pomieszczeń z uwzględnieniem okien i drzwi. Musimy uwzględnić w niej także instalację elektryczną, hydrauliczną, wentylacyjną, gazową i centralne ogrzewanie.

Na podstawie wykonanych pomiarów oraz zaakceptowanego układu funkcjonalnego wraz z wizualizacjami, opracowywane są rysunki wykonawcze. Następnie przystępujemy do realizacji projektu

Czy warto zdecydować się na gotowe pakiety wykończeniowe u dewelopera?

Wykańczanie nowego mieszkania lub domu nierzadko kojarzy się z długotrwałym i uciążliwym procesem, począwszy od stworzenia projektu przez architekta wnętrz i znalezienia odpowiednich fachowców, przez koordynację całego procesu, aż po długotrwałe wyszukiwanie materiałów wykończeniowych i borykanie się z niespodziewanymi problemami. Usługa kompleksowego wykończenia pod klucz szybko zyskała popularność pośród inwestorów, którym zależy przede wszystkim na zaoszczędzeniu czasu, zminimalizowaniu stresu i możliwości kontroli budżetu na każdym etapie. Co dokładnie kryje się za tym określeniem?

Wykończenie nieruchomości pod klucz zazwyczaj oznacza stan, w którym powierzchnie ścienne i sufitowe są pomalowane, na podłogach znajdują się wszystkie warstwy wykończeniowe, a w ościeżnicach są zamontowane drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Usługa ta obejmuje także wykonanie zabudowy kuchni, szaf wnękowych, montaż oświetlenia oraz instalację wyposażenia łazienek.

Zrealizowane przez architektów projekty wnętrz – kuchnia

Dość często zdarza się, że układ mieszkania zaproponowany przez dewelopera nie wpisuje się idealnie w nasze oczekiwania i konieczne będzie wprowadzenie zmian w postaci zmian lokatorskich. Za tym pojęciem kryją się zmiany polegające na dostosowaniu mieszkania do indywidualnych potrzeb jego przyszłych mieszkańców już na etapie planów i budowy. Takie zgłoszenie można przygotować razem z wybraną pracownią architektury wnętrz i przekazać je deweloperowi we wskazanym w umowie czasie, by zostały zrealizowane jeszcze przed odbiorem technicznym lokalu.

Jeśli zależy nam na spokoju i oszczędności czasu, to warto poprosić dewelopera o rekomendację pracowni oferujących takie usługi i przeanalizować ich ofertę. Współpracująca z wieloma deweloperami w Warszawie i we Wrocławiu pracownia architektury wnętrz Decoroom w ramach kompleksowej usługi wykończenia wnętrz oferuje klientom profesjonalne wdrożenie zmian lokatorskich i odbiór techniczny lokalu.

Klient w jednym miejscu otrzymuje nie tylko projekt stworzony przez doświadczonego architekta wnętrz, ale też opiekę koordynatora na etapie realizacji, materiały wykończeniowe wysokiej jakości, zaufane ekipy wykończeniowe i 2-letnią gwarancję.

Architektura wnętrz – zrealizowany projekt sypialni

We wnętrzach dwóch showroomów Decoroom klient znajdzie najnowsze kolekcje materiałów dostępnych w pakietach – m.in. drewnianych podłóg, armatury, różnorodnych płytek, drzwi czy systemów zabudowy kuchennej i próbek frontów meblowych. Dzięki temu proces projektowania i wyboru materiałów jest komfortowy i pozwala zaoszczędzić cenny czas.

Co ważne, Decoroom daje inwestorowi pełną kontrolę nad wydatkami, postępem prac i harmonogramem płatności, a elastyczność całej usługi pozwala na dostosowanie się do indywidualnych wymagań, potrzeb i sytuacji klienta, by zarówno efekt końcowy prac, jak i całe doświadczenie współpracy, było wysoce satysfakcjonujące. Warto pamiętać, że gotowe pakiety wykończeniowe polecane przez danego dewelopera zwykle różnią się zakresem prac, jakością i dostępnymi możliwościami w zależności od poszczególnych pracowni architektury wnętrz, więc każdej z nich należy się przyjrzeć z uważnością i zestawić ze swoimi potrzebami.

Zobacz również inne artykuły.


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Balkon – aranżacje dostosowane do indywidualnych potrzeb
Nawet mały balkon to miejsce, w którym chętnie spędzamy wolne chwilę, relaksujemy się przy książce czy pijemy kawę. Aby wypoczynek na świeżym powietrzu był możliwie najbardziej komfortowy, warto wiedzieć, jak urządzić balkon zgodnie ze swoimi potrzebami. Podpowiadamy!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu