Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Czym jest ogród deszczowy?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Ogród deszczowy przypomina zwykły ogród, jednak wyróżnia się dodatkowymi właściwościami – jest to świetne rozwiązanie, pomagające zarówno w trakcie suszy, jak również podczas obfitych ulew. Sprawdź, czym dokładnie jest ogród deszczowy i jak go zbudować.

Czym jest ogród deszczowy?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest ogród deszczowy i jakie daje korzyści. Poznasz także rośliny i materiały, które powinny znaleźć się w ogrodach deszczowych.

Przejdź do akapitów:

Ogród deszczowy – co to?

Ogród deszczowy stanowi budowlę hydrotechniczną, która składa się z odpowiednich nasadzeń roślin, ułożonych na specjalnych warstwach filtracyjnych. Ogród deszczowy zasilany jest przez wodę opadową zbieraną m.in. z drogi lub dachu.

Ogród deszczowy na wodę opadową - sposób na niedobór wody i okresowe zalewanie

Ogród deszczowy znajduje uznanie w przestrzeniach wspólnych, u właścicieli prywatnych posesji, ale też wśród deweloperów, którzy coraz częściej stosują to rozwiązanie w swoim inwestycjach.

Ogrody deszczowe – korzyści

Dlaczego warto założyć ogród deszczowy? Ogrody deszczowe składają się z warstw o zróżnicowanej przepuszczalności i chłonności wilgoci, dzięki czemu przyczyniają się do ograniczenia spływu wody opadowej do kanalizacji i dają możliwość jej gromadzenia i filtrowania. Takie rozwiązanie sprawia, że podczas upałów i suszy zgromadzona woda w ogrodzie deszczowym może zostać użyta do podlewania zieleni, co zapobiega przesuszaniu i umieraniu roślin, natomiast w trakcie obfitych ulew nadmiar wody jest gromadzony przez ogrody, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko podtopień oraz gnicia roślin.

Dodatkowo ogród deszczowy oczyszcza wodę i glebę, wytwarza tlen, a także jest w stanie obniżyć temperaturę powietrza. Ogród deszczowy zapewnia także źródło wody dla owadów, ptaków i ssaków.

Rodzaje ogrodów deszczowych

Ogrody deszczowe mogą różnić się wielkością, kształtem i roślinami, co sprawia, że ogród deszczowy może zostać maksymalnie dopasowany do przestrzeni, w której się znajdzie.

Rodzaje ogrodów deszczowych do zbierania wód opadowych: ogród deszczowy mokry, suchy, w gruncie i pojemniku

Ogród deszczowy można zbudować zarówno w gruncie, jak i w pojemniku. Przy budowie takiego ogrodu istotne jest ułożenie odpowiednich warstw:

  • drenującej – ze żwiru płukanego, keramzytowego lub dolomitowego,
  • filtracyjnej – z piasku,
  • wegetacyjnej – z urodzajnej gleby,
  • przeciwerozyjnej – ze żwiru płukanego lub kamienia.

Warstwa drenująca pomaga w odprowadzaniu nadmiaru wody opadowej, warstwa filtracyjna ma właściwości oczyszczające wodę, na warstwie wegetacyjnej sadzi się rośliny, natomiast warstwa przeciwerozyjna zapobiega erozji gleby. W ogrodzie deszczowym na gruncie o niskiej przepuszczalności istotna będzie też warstwa hydroizolacyjna (uszczelniająca).

Ogród deszczowy w pojemniku sprawdzi się idealnie na mocno zurbanizowanych obszarach, gdzie występuje sporo powierzchni utwardzonych i brakuje terenów zielonych. Ogrody deszczowe w pojemnikach powinny znaleźć się bezpośrednio przy rynnie, odprowadzającej wodę deszczową z dachu. Ogród deszczowy powinien mieć głębokość na poziomie 50-80 cm.

Jak założyć ogród deszczowy?

Przed przystąpieniem do budowy ogrodu deszczowego należy stworzyć projekt, który pomoże we właściwym skomponowaniu i rozplanowaniu niezbędnych elementów. Założenie ogrodu deszczowego spokojnie można wykonać samemu, opierając się na podstawowych wytycznych.

Ogród deszczowy w 5 krokach:

1. Wybór odpowiedniego miejsca i określenie rodzaju podłoża.

2. Położenie rur drenujących.

3. Ułożenie warstw filtracyjnych.

4. Posadzenie roślin.

5. Pielęgnacja ogrodu deszczowego.

Wykonanie ogrodu deszczowego w gruncie polega na wykopaniu niecki o odpowiedniej głębokości (w zależności od podłoża może być też koniecznie uszczelnienie), położeniu rur drenujących, ewentualnie utworzeniu odpływu awaryjnego, oraz ułożeniu warstw pełniących rolę stabilizującą i składających się z gleby, piasku, żwiru i kamieni. Zwieńczeniem całego procesu jest zasadzenie roślin. W zależności od podłoża i zastosowanych roślin, mogą być konieczne zabiegi pielęgnacyjne w postaci kontroli odpływów, uzupełnienia nasadzeń lub usuwania obumarłych części roślin. Jednak ogólne utrzymanie ogrodu deszczowego jest raczej mało wymagające. W zależności od rodzaju gruntu można zdecydować się ogród deszczowy suchy lub ogród deszczowy mokry. Ogród deszczowy suchy sprawdzi się w przypadku gruntu o dobrej przepuszczalności, natomiast ogród deszczowy mokry to dobre rozwiązanie przy gruncie o słabej przepuszczalności.

Ogród deszczowy na wodę deszczową przyczynia się do obiegu wody

Przy budowie ogrodu deszczowego w pojemniku należy przede wszystkim wybrać pojemnik wykonany z wytrzymałego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne. Najlepiej kupić pojemnik wodoszczelny, natomiast jeśli nie będzie miał takich właściwości, to można wyłożyć go folią PCV. Na wybór pojemnika może mieć też wpływ architektura budynku i ogrodu – warto zdecydować się na taki pojemnik, który dobrze będzie komponował się z otoczeniem.

W ogrodzie deszczowym w pojemniku należy położyć takie same warstwy jak przy ogrodzie deszczowym w gruncie. Dodatkowo trzeba tutaj pamiętać o wykonaniu otworu w pojemniku, tak dużym, by zmieściła się w nim rura drenująca, która ułatwi odpływ wody z pojemnika – jeden koniec rury musi wychodzić poza pojemnik, natomiast drugi koniec powinien być zamknięty w pojemniku. Rura drenująca musi być połączona z rurą przelewową, która będzie wystawać poza powierzchnię ogrodu deszczowego, a jej rolą będzie zbieranie nadmiaru wody. Do ogrodu należy też doprowadzić rurę spustową, która będzie dostarczać wodę deszczową.

Ogród deszczowy – rośliny

Jakie rośliny do ogrodu deszczowego będą najbardziej odpowiednie? Tworząc ogród deszczowy należy zwracać uwagę na te rośliny, które posiadają właściwości oczyszczające wodę i pomagają w okresach suszy i podtopień. Najlepiej, aby wybrane rośliny były wieloletnie, ponieważ pomoże to uniknąć corocznych, nowych nasadzeń, które mogłyby naruszyć warstwy filtrujące i drenujące.

Wśród roślin, które można posadzić w ogrodzie deszczowym, warto zwrócić uwagę na: turzycę, krwawnicę pospolitą, rdest wężownik, niezapominajkę błotną, kaczeńce błotne, wiązówkę błotną, łączeń baldaszkowaty, pałkę wąskolistną czy długosza królewskiego.

Kolejny artykuł

Lampa sufitowa, plafony czy ledy? Jak zaplanować oświetlenie w salonie, kuchni i sypialni?
Oświetlenie w mieszkaniu jest niezbędne do stworzenia przestrzeni funkcjonalnej, komfortowej i ergonomicznej. Jakie lampy sufitowe, plafony i ledy wybrać do salonu, kuchni i sypialni? Podpowiadamy!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu