Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Czym są ogrody wertykalne?

Ula Olczak
Ula Olczak

Ogrody wertykalne to konstrukcje obok których trudno jest przejść obojętnie. Ściany roślinnych kompozycji odmienią nawet najmniej urokliwą przestrzeń, dodatkowo zapewniając lepszą jakość i wilgotność powietrza. Ogrody wertykalne – co to jest i jak je zrobić?

Czym są ogrody wertykalne?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule odpowiemy na pytanie: ogrody wertykalne – co to jest oraz przedstawimy atuty tego rozwiązania. Podpowiemy, gdzie są używane ogrody wertykalne zewnętrzne oraz w jakich miejscach sprawdzą się ogrody wertykalne wewnętrzne. Jeśli Twój metraż ogranicza możliwość na stworzenie zaczarowanego ogrodu na ścianie, podamy Ci alternatywy dla ogrodu wertykalnego.

Przejdź do akapitów:

Ogrody wertykalne – co to jest?

Ogrody wertykalne to technika uprawy roślin na obiekcie zawieszonym pionowo. Zwykle są to konstrukcje przymocowane do ściany, jednak zdarzają się również wolnostojące rozwiązania. Ogrody wertykalne to alternatywa dla roślin doniczkowych, która sprawdza się szczególnie w przestrzeni biurowej lub w punktach usługowych. Roślinne ściany zyskują coraz większe grono entuzjastów, dlatego z powodzeniem pojawiają się też prywatnych mieszkaniach. Imponujący wygląd żywej ściany poprawia komfort przebywania w danej przestrzeni, ożywia otoczenie i uskutecznia uspokajającą moc natury.

Ogród wertykalny - pielęgnacja ogrodów tego typu nie jest trudna, szczególnie gdy są one wyposażone w system nawadniania

Ogrody wertykalne zewnętrzne

Ogrody wertykalne zewnętrze już od lat istnieją na świecie i często uatrakcyjniają ściany dużych obiektów. Coraz bardziej są również popularne na eko-osiedlach. Deweloperzy chcąc dodać natury inwestycjom w centrach miast decydują się na zielone ściany dziedzińców. Poza estetycznymi walorami, ogrody wertykalne zewnętrzne stanowią również doskonałą ochronę i izolację przed wahaniami temperatury, promieniowaniem UV czy zbyt ulewnym deszczem. Latem pełnią również funkcje schładzania powietrza. Ogrody wertykalne zewnętrzne często zawierają np. mech, bluszcz, winorośl, ponieważ rośliny te nie są wymagające i w szybkim tempie nabierają odpowiednich rozmiarów, dzięki naturalnym warunkom.

Ogrody wertykalne wewnętrzne

Ogrody wertykalne wewnętrzne wzbogacają przestrzeń oraz świetnie komponują się z każdym stylem aranżacyjnym. Zielona ściana to doskonały sposób na poprawę powietrza, zmniejszenie ilości szkodliwych substancji i redukcję hałasu, dlatego tak bardzo ceniona jest w korporacyjnym środowisku. Często ogrody wertykalne wewnętrzne stosowane są także w recepcjach, korytarzach i kawiarniach. Istnieje wiele profesjonalnych firm zajmujących się komponowaniem i montażem zielonych ścian. Zielone ściany zwykle składają się z prostych w pielęgnacji roślin i sukulentów.

Ogrody wertykalne – zalety

Ogrody wertykalne to dobre rozwiązanie nawet na małych przestrzeniach, ponieważ na pionowej ścianie zmieści się znacznie większa ilość roślin, co z pewnością lepiej wpłynie na powietrze i jego wilgotność niż pojedyncze rośliny. Pionowe ogrody wertykalne skonstruowane w prawidłowy sposób zwykle wymagają mniej uwagi, więc nie są czasochłonne. Zielone ściany można z powodzeniem hodować metodą hydroponiczną, czyli bez użycia gleby. Hydroponika pozwala na zminimalizowanie szans na szkodniki oraz rzadsze podlewanie roślin.

Ogrody wertykalne – jak zrobić?

Aby stworzyć ogród wertykalny konieczna jest decyzja, czy ściana ma być statyczna, czy mobilna. Warto też wziąć pod uwagę stanowisko, w którym instalacja będzie postawiona – najlepiej sprawdzi się ekspozycja w stronę południa lub zachodu. Równie ważny jest wybór odpowiedniego stelażu i rozmiaru, w jakim pragniemy stworzyć swoją zieloną ścianę.

Nie mniej istotny jest system mocowania doniczek. Można stworzyć małe półeczki z hakami do zaczepienia doniczek albo też wybrać gotowe moduł. Inspiracji jest wiele, dlatego personalizacja projektu jest w pełni możliwa. Warto zainwestować w produkt z automatycznym systemem nawadniania, który skróci czas konieczny na pielęgnację roślin.

Ogrody wertykalne – jakie rośliny?

Wertykalny ogród można tworzyć używając zróżnicowanych roślin, jednak najlepiej zdecydować się na takie, które będą proste w uprawie i pielęgnacji. Wśród gatunków roślin idealnych do zielonej ściany znajduje się np. zielistka, paproć, skrzydłokwiat, pilea, peperomia, maranta, epipremnum, fikus, filodendron, anturium czy bluszcz. Odpowiednie będą również monstery, jednak z uwagi na jej większe gabaryty, należy sprawdzić wytrzymałość konstrukcji. Ogród wertykalny można wykonać również używając epifitów, czyli roślin, które nie potrzebują do życia ziemi. Epifity mają zróżnicowane, finezyjne formy i mogą stać się niezwykle oryginalną ozdobą. Na wyróżnienie zasługuje oplątwa brodaczkowata, która nadaje magiczny charakter każdemu wnętrzu. Jej wzrost bywa powolny, ale jest bardzo prosta w uprawie i potrafi osiągać do 2 metrów długości.

W ogrodzie wertykalnym często wykorzystywane są żywe rośliny i  rośliny pnące, które są proste w pielęgnacji

Ogrody wertykalne – cena

Decydując się na ogród wertykalny, nie bez znaczenie jest jego cena. Trudno określić dokładną kwotę, ponieważ jest ona zależna od tego, czy decydujemy się na gotową kompozycję i montaż przez profesjonalną firmę, czy ogród wertykalny tworzymy samodzielnie używając dodatkowo produktów, które znajdują się już w naszym posiadaniu. Zatem kiedy chcemy, aby w mieszkaniu pojawiły się ogrody wertykalne – cena będzie uzależniona od wielu czynników, również od roślin, które mają się w nim znaleźć. Powszechne rośliny obniżą koszty, natomiast kolekcjonerskie sztuki znacząco podwyższą kwotę za zieloną ścianę.

Ogrody wertykalne – alternatywy

Ogrody wertykalne kojarzą się z dużymi obiektami porośniętymi mchem, bluszczem czy też profesjonalnymi kompozycjami w biurach. Aby zapewnić sobie mniejszą lub większą przestrzeń pionową z roślinami można wykorzystać również alternatywy zielonych ścian.

Zielona drabina

Doskonałą alternatywą imponujących, zielonych ścian będą np. regały drabinowe, które w prosty sposób pozwolą pomieścić dużą liczbę roślin na niewielkiej przestrzeni. W tym celu można kupić odpowiednio przygotowany stelaż drabinowy pod kwiaty lub użyć nawet zwykłej, nieco zużytej drabiny. Samodzielnie wykonany projekt z pewnością przyniesie więcej satysfakcji i dodatkowo może nadać nieco rustykalny charakter. Drabinę wystarczy oprzeć o ścianę i użyć jako wielopoziomowej półki odpowiednio mocując doniczki. Taki ogród pionowy zachwyci każdą osobę, która odwiedzi Twoje mieszkanie.

Kaskadowe doniczki

Alternatywą do ogrodu wertykalnego mogą być też wiszące doniczki o różnej długości. Rośliny należy zaczepić sznurami lub użyć makram. Odpowiednia stylizacja sprawi, że rośliny nabiorą kaskadowego charakteru. Do takich konstrukcji świetnie sprawdzą się również rośliny wiszące takie jak epipremnum czy ceropegia przypominająca łańcuchy serc.

Epifity w ramie

Aby stworzyć pionowy, roślinny obiekt można użyć także skrzyni, która posłuży jako rama projektu i oparcie dla roślin. W skrzyni wystarczy wyciąć odpowiednie przestrzenie, do których zmieszczą się dane rośliny. W takiej ramie można z powodzeniem wyeksponować epifity, ponieważ nie wymagają ziemi. Warto wybrać różne gatunki roślin, ponieważ stworzą one zaskakującą kompozycję i przykują uwagę każdego gościa. Taki projekt doskonale będzie wyglądał w salonie, na kominku, a nawet w sypialni.

Ogród wertykalny będzie pasował niemal do każdego wnętrza, ale sprawdzi się również w przydomowych ogródkach

Roślinny płot prywatności

Jeśli posiadasz ogród to w prosty sposób możesz stworzyć zewnętrzny ogród wertykalny. Roślinna ściana świetnie skomponuje się z ogródkiem oraz będzie stanowić dodatkową barierę przed wzrokiem sąsiada czy szumem ulicy. Do takiego rozwiązania zwykle wystarczy zakup odpowiednich roślin, ponieważ można je wyeksponować na istniejącym już płocie z siatki. Zieleń, która szybko się rozrasta i wygląda imponująco do tego typu ogrodów wertykalnych to np. wiciokrzew, bluszcz pospolity i wilec. Roślinę można dopasować do własnych preferencji i wybrać wiecznie zielony bluszcz lub kwitnący intensywnymi kolorami wilec.

Sprawdź pozostałe porady.

Kolejny artykuł

Meble ogrodowe – jakie wybrać?
Ogród to przestrzeń, którą możemy zagospodarować według własnej wyobraźni. W ogrodzie można stworzyć grządki pełne pociesznych warzyw i owoców, ale również zaaranżować go na miejsce spotkań z najbliższymi. Gdy w głowie rodzi się marzenie pięknie wyposażonego ogrodu, powstaje również zagwozdka „meble ogrodowe – jakie wybrać?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu