Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Echo Investment przedstawia koncept szkoły przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie


Nowoczesna, modelowa szkoła podstawowa dla blisko 300 uczniów klas 1-3 na Służewcu – w warszawskiej biurowej dzielnicy – to propozycja Echo Investment, które do biznesowego zagłębia chce wprowadzić nową jakość: mieszkania otoczone zielenią, z dodatkowymi funkcjami pozwalającymi tu wygodnie żyć, mieszkać i pracować. Za koncept szkoły odpowiada studio architektoniczne WWAA, które współtworzyło warszawskie standardy edukacyjne.

Echo Investment przedstawia koncept szkoły przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie

Szkoła, która powstanie na działce przy ul. Konstruktorskiej, w propozycji przedstawionej przez biuro projektowe WWAA oraz dewelopera została rozplanowana jako rozłożysty, niski budynek o dwóch kondygnacjach. Będzie miała 12 sal lekcyjnych i pięć sal do prowadzenia lekcji tematycznych czy do integracji sensorycznej, z których poza potrzebami szkoły korzystać będzie mogła także lokalna społeczność.

Budynki szkół są w naszym mieście schowane, odgrodzone i nie uczestniczą w codziennym życiu miasta. Dlatego jednym z najważniejszych założeń projektowanej szkoły przy ul. Konstruktorskiej było nadanie jej, oprócz funkcji edukacyjnej, wymiaru ważnego punktu dla lokalnej społeczności. Zaprojektowaliśmy otwarty plac wejściowy, który może spełniać funkcję centrum sąsiedzkiego. Bezpośrednio z placu można się dostać do ogólnodostępnej biblioteki lub, poprzez główne wejście, do bloku pomieszczeń sportowych. Hol wejściowy wraz z otwartą stołówką, poza godzinami pracy szkoły, mogą być miejscem debat czy spotkań lokalnej społeczności. Chcemy tę szkołę wyeksponować i podkreślić jej znaczenie dla dzielnicy – mówi Natalia Paszkowska z pracowni WWAA, współtwórczyni projektu.

szkoła – patio
Zapraszający do budynku plac wejściowy będzie zachęcał do przyprowadzania dzieci i przyjeżdżania do szkoły rowerem. Mała architektura – niestandardowa, rzeźbiarska forma – będzie zachęcała dzieci do eksperymentowania i interakcji. Projekt przewiduje także dwa dodatkowe placyki: zielony ogródek uprawny, w którym można będzie prowadzić praktyczne zajęcia z przyrody, oraz przestrzeń „przedłużającą” hol. Ciekawostką będzie zewnętrzny parapet okalający budynek, na którym można uprawiać kwiaty w donicach. Na działce powstanie również dziki zakątek zieleni – miejsce z minimalną ingerencją człowieka, z którego korzystać będą mogły małe miejskie zwierzęta, jak owady, krety, czy jeże. Warszawskie standardy architektoniczne przewidują stworzenie w mieście sieci takich przyrodniczych enklaw, które dadzą zwierzętom odpowiednie miejsce do życia.

Sam sposób zaprojektowania i wybudowania szkoły również ma wymiar edukacyjny. Zamierzamy wyeksponować niektóre elementy konstrukcyjne oraz instalacje, nie ukrywać ich w tynku. W ten sposób pokazujemy uczniom, z czego jest zbudowana i jak działa ich szkoła, a jednocześnie ograniczamy zużycie materiałów. Chcemy, by szkoła korzystała w części z prądu pochodzącego z paneli fotowoltaicznych, wykorzystywała tzw. szarą wodę, liczniki zainstalowane przy umywalkach pokazywały dzieciom, ile wody zużyły na umycie rąk i jak ograniczyć to zużycie. Wprowadzanie nowoczesnych technologii w praktyce, w szkole, to najlepszy sposób na oswajanie chłonnych umysłów dzieci z projektowaniem zrównoważonym – mówi Marcin Mostafa z pracowni WWAA.

Szkołę wybuduje i wyposaży na własny koszt deweloper Echo Investment. Szacunkowa wartość tej inwestycji to ok. 20 mln zł. Projekt przygotowała pracownia WWAA we współpracy z Buro Happold. Budynek szkoły jest zaprojektowany w taki sposób, by w razie potrzeby i przy zachowaniu podstawowych wartości łatwo można go było w przyszłości rozbudować do rozmiarów placówki ośmioklasowej. Deweloper jest gotowy przystąpić do prac budowlanych już w tym roku, dzięki czemu szkoła mogłaby być gotowa już na rok szkolny 2023/2024.

Szkoła jest elementem większego założenia, za pomocą którego chcemy wprowadzić do biurowego Mokotowa nowe funkcje i w ten sposób wesprzeć proces pozytywnych zmian zachodzących w tej części miasta. W miejsce najstarszych budynków biurowych przy ul. Wołoskiej chcemy wybudować nowoczesny kompleks budynków z mieszkaniami na sprzedaż i na wynajem, które w parterach zapewnią sklepy i podstawowe usługi. Całość będzie otwartym kwartałem miasta, pełnymi zieleni, ścieżek dla spacerowiczów i rowerzystów. Dodatkowo od strony ul. Wołoskiej stworzymy ogólnodostępny teren zielony, który – kontynuowany przez naszych sąsiadów – mógłby poprowadzić pieszych i rowerzystów aż do Pola Mokotowskiego. W okolicy szkoły zagospodarujemy również dwa skwery odchodzące od parku liniowego przy ul. Suwak, co daje łącznie 2,5 hektara zieleni publicznej. Nowa szkoła oraz tereny zielone będą służyć wszystkim mieszkańcom okolicy. To wyraz naszej odpowiedzialności za kształtowanie miasta oraz jego prawidłowe funkcjonowanie – mówi Małgorzata Turek, członek zarządu Echo Investment.

szkoła – boisko
Kwartał przy ul. Wołoskiej i Konstruktorskiej przyczyni się do przełamania monofunkcji biurowego Służewca i stanie się prawdziwie wygodnym miastem, gdzie w zasięgu krótkiego spaceru można mieszkać, pracować, uczyć się i spędzać wolny czas. W miejscu dwóch starszych biurowców oraz dużej rezerwy terenu powstanie osiedle z około 1,2 tys. mieszkaniami z zieloną przestrzenią do sąsiedzkich spotkań, a także ścieżki dla rowerzystów i pieszych. Osiedle ma powstać w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Jego projekt przygotowała pracownia BBGK Architekci, która korzystała z doświadczeń zdobytych przy przygotowaniu Warszawskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

Więcej o projekcie:

Kolejny artykuł

Cordia z nowym projektem w Krakowie. Otoczone zielenią osiedle Safrano już w sprzedaży
Rusza przedsprzedaż kolejnego projektu Cordii w Krakowie. Safrano to dwa eleganckie, minimalistyczne budynki powstające w spokojnej i zielonej okolicy przy ul. Krokusowej – w jednej z najchętniej polecanych do życia dzielnic miasta (Łagiewniki-Borek Fałęcki). Start prac budowlanych planowany jest na III kwartał 2021 r.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu