Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić sypialnię? Praktyczne porady


Większość ludzi chce, aby ich sypialnia była prawdziwym schronieniem przed światem, miejscem wypoczynku i regeneracji sił. Stworzenie pięknej i funkcjonalnej sypialni może stanowić wyzwanie. Jeśli szukasz sposobów na to, jak urządzić sypialnię, wraz z firmą Decoroom przedstawimy Ci praktyczne porady.

Jak urządzić sypialnię?  Praktyczne porady

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz eksperckie porady Magdaleny Tarnowskiej, architekta wnętrz w firmie Decoroom, na temat tego, jak urządzić sypialnię, aby była praktyczna, funkcjonalna i wygodna. Jeśli przestrzeń Twojego mieszkania każe szanować każdy centymetr pomieszczeń, pomocna będzie odpowiedź na pytanie: jak urządzić małą sypialnię. Natomiast jeśli posiadasz dwupoziomowe mieszkanie i zastanawiasz się, jak urządzić przytulną sypialnię na poddaszu, pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Przejdź do akapitów:

Jak urządzić sypialnię?

Sypialnia to przede wszystkim strefa odpoczynku, jednak jej funkcja zmienia się w zależności od potrzeb użytkowników. W jej urządzaniu należy się kierować wygodą i komfortem mieszkańców oraz funkcjonalnością i wygospodarowaniem przestrzeni do przechowywania.

Przytulna sypialnia - wygodne łóżko oraz tekstylia posiadające jasne kolory

Aby sypialnia mogła pełnić swoją funkcję musi być dobrze zaplanowana. Tutaj każdy detal ma znaczenie – np. odpowiednie ustawienie łóżka będzie rzutowało na jakość snu, dlatego warto sprawdzić pomieszczenie pod względem kierunków geograficznych. Łóżko powinno zostać ustawione tak, aby wschodzące słońce budziło nas w sposób naturalny. Dzięki temu będziemy naładowani większą dawką energii przez cały dzień. Natomiast dla nocnych marków rekomendowane jest położenie odwrotne oraz zastosowanie rolet zaciemniających. Należy pamiętać, aby łóżko było ustawione w odstępie 60-70 cm od pozostałych mebli, co pozwoli nam zachować swobodne przejście. W sypialni ważne są też szafki nocne z opcją przechowywania oraz powierzchnią na odłożenie telefonu czy postawienie lampki nocnej.

Kolorystyka, tekstylia, dodatki

Sypialnia to miejsce odpoczynku, relaksu i wyciszenia, dlatego w jej urządzaniu powinniśmy zastosować stonowane kolory w jasnych lub ciemnych odcieniach. Należy unikać jaskrawych barw oraz tych mocno kontrastujących. Wybór materiałów to bardzo istotna kwestia w takim pomieszczeniu. Użycie odpowiednich materiałów tekstylnych da nam wrażenie przytulności – warto zatem postawić na tapicerowane łóżko lub model z tapicerowanym zagłówkiem. Wyjątkowego klimatu nadadzą również zasłony, poduszki dekoracyjne, pledy, wykładziny i dywany. Często stosowanym elementem dekoracyjnym w sypialniach są tapety ścienne, które odpowiednio dobrane, mogą nadać charakter całemu wnętrzu. Podobny efekt uzyskamy także za sprawą dodatków w postaci fotografii, instalacji ściennych 3D, grafik, lamp, puf, pudełek czy rzeźb.

Jak urządzić małą sypialnię? Wydzielenie stref

Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie sypialni z garderobą. Niestety metraże mieszkań często nie pozwalają na taki układ. Wtedy powinniśmy zaprojektować pojemne szafy na pełną wysokość pomieszczenia, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Unikajmy stosowania systemów przesuwnych, ponieważ ich sposób montażu ogranicza przestrzeń na przechowywanie – szafy są wtedy płytsze. Warto pomyśleć także o komodach i wykorzystaniu przestrzeni pod łóżkiem, która może stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania. Niezbędnym elementem wyposażenia sypialni jest również lustro. Możemy je wybrać spośród modeli stojących, wiszących czy w formie wykończenia frontu szafy.

Nowoczesna sypialnia. Urządzając sypialnię, warto wyposażyć ją w puszysty dywan, stoliki nocne i lampki nocne

Sypialnia oprócz swojego głównego przeznaczenia pełni również inne funkcje, dlatego pojawiają się w niej dodatkowe strefy, takie jak miejsce do pracy z biurkiem, kącik do czytania, regał na książki czy toaletka z siedziskiem, a nawet strefa SPA z wanną wolnostojącą w roli głównej.

Jak umeblować sypialnię? Funkcjonalne rozwiązania

W małej sypialni sprawdzą się przede wszystkim modele łóżek łączące w sobie kilka funkcji, np. te z wbudowanymi półkami w zagłówku czy szufladami pod łóżkiem. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu warto wykorzystać powierzchnię ścian i powiesić na nich półki. W ten sposób tworzymy kolejne miejsca do przechowywania, nie pomniejszając metrażu pokoju, a odpowiednio skomponowana zabudowa ścienna stanowi dodatkowy element dekoracyjny pomieszczenia.

Jak urządzić sypialnię na poddaszu?

Szczególnie problematyczną przestrzenią wydaje się być poddasze, dlatego często pojawiają się pytania o to, jak urządzić sypialnię na poddaszu. Sypialnie zlokalizowane na poddaszu są niełatwym zadaniem aranżacyjnym ze względu na skosy, które znacząco ograniczają przestrzeń. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie łóżka w najniższym punkcie pomieszczenia. Natomiast szafa powinna znaleźć się w najwyższym miejscu, aby wykorzystać powierzchnię do przechowywania na pełnej wysokości pomieszczenia. W sypialniach na poddaszu często stosuje się tzw. okna połaciowe, dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu rolet do okien dachowych z funkcją sterowania elektronicznego. Przy wyborze odpowiednich dekoracji okiennych powinniśmy kierować się przede wszystkim kątem padania promieni słonecznych.

Odpowiednia aranżacja sypialni posiadająca odprężające kolory i liczne tekstylia

W urządzaniu sypialni na poddaszu warto skorzystać z porady architekta wnętrz, który zadba o to, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Oświetlenie i inne instalacje

W aranżacji sypialni bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Oprócz górnego punktu oświetleniowego, warto pomyśleć o oświetleniu bocznym – np. kinkietach czy lampach podłogowych. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu punktów oświetleniowych, dobraniu barwy oraz mocy źródeł światła, odpowiadających danym strefom, możemy uzyskać różne efekty doświetlenia pomieszczenia i niepowtarzalny nastrój. Instalacje elektryczne również powinny być dostosowane do stref w sypialni. Ważne jest, aby zaplanować gniazdka przy stolikach nocnych i w strefie pracy.

Aranżacja sypialni - praktyczne style wnętrzarskie

Wybór stylu do sypialni powinien należeć przede wszystkim do osób, które będą z niej korzystały na co dzień. W takim pomieszczeniu sprawdzi się przede wszystkim styl skandynawski cechujący się neutralną paletą barw oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów. Takie wnętrze będzie stonowane i uporządkowane, co sprzyja wypoczynkowi. Podobnie ze stylem boho, który charakteryzuje się nie tylko użyciem materiałów naturalnych, ręcznie robionych oraz ciepłą kolorystyką, ale również dużą ilością dodatków. W takich aranżacjach wykorzystuje się jasne, ciepłe, pastelowe kolory. Pojawia się wiklina, drewno, len, wełna oraz motywy kwiatowe.

Aranżacje sypialni można wykonać w różnych stylach aranżacyjnych, wśród polecanych można znaleźć m.in. styl skandynawski i boho

Umiejętne zastosowanie stylów, takich jak: hampton, vintage, glamour czy eklektyczny również stanowi świetną podstawę do stworzenia przytulnej i spokojnej przestrzeni w naszych sypialniach.

Urządzanie sypialni – sześć prostych kroków do lepszego snu

Aranżacja sypialni może być ciekawym wyzwaniem i tylko od nas zależy to jakie efekty osiągniemy. Szczególnie wtedy, gdy zastanawiamy się, jak urządzić małą sypialnię, powinniśmy wziąć pod uwagę to, że każdy metr ma znaczenie. Zmysłowa, przytulna, minimalistyczna, a może eklektyczna? Najważniejsze, by czuć się dobrze we własnej sypialni. Co pomoże zadbać o komfortowy sen?

  • Stonowana kolorystyka – neutralne kolory nie będą działać rozpraszająco, dzięki czemu nie zaburzą relaksu w sypialni.
  • Wygodne meble – miejsce, w którym spędzamy tak dużą część swojego życia powinno zapraszać do relaksu, dlatego twardemu i niewygodnemu łóżku mówimy stanowcze: nie!
  • Wysokiej jakości tekstylia – materiał ma duży wpływ na komfort, dlatego pościel z naturalnych tkanin przepuszczających powietrze będzie znacznie zdrowsza od sztucznych materiałów.
  • Stosowne oświetlenie – odpowiednie światło poprawia klimatyczność sypialni. Naturalne światło dnia i główne oświetlenie to podstawa. Nie można zapomnieć o dodatkowym źródle światła – np. lampce nocnej. Warto pomyśleć również o aromatycznych świecach.
  • Poprawna akustyka – szczególnie, gdy nie wiesz jak urządzić sypialnię w bloku, powinieneś wziąć pod uwagę odpowiednie odizolowanie dźwięków, aby Twój sen nie był zakłócany przez pozostałych domowników czy sąsiadów.
  • Porządek – bałagan może rozpraszać bardziej niż nieodpowiednia kolorystyka. Powinniśmy dbać o to, by każda rzecz miała swoje miejsce. Przeglądanie na bieżąco zawartości szaf pozwala zrozumieć, które z przedmiotów zabierają miejsce i zakłócają porządek. Może warto będzie je oddać, sprzedać lub wyrzucić?

Eksperckie porady, poparte wieloletnim doświadczeniem ułatwią funkcjonalne gospodarowanie przestrzenią, ale to osoby w niej przebywające mają czuć się tutaj dobrze. Dlatego niezależnie, czy projektujesz sypialnię w dużym domu, czy zastanawiasz się nad tym, jak urządzić sypialnię w bloku, zadbaj o to, by czuć się w niej jak najlepiej. Nawet jeśli zalecane są neutralne kolory, a Ty najlepiej wypoczywasz w jaskrawej czerwieni – wybierz to, co daje Ci najgłębszy relaks.

Zobacz pozostałe porady aranżacyjne.

Fot. Decoroom


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?
Style w architekturze wnętrz powracają do nas w odświeżonej wersji jak bumerang. Mieszkanie w stylu PRL ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Pokolenie X postrzega PRL jako obraz kiczu z lat młodości, natomiast millenialsi uważają go za powiew świeżości w architekturze. Bez względu na to do jakiej grupy należysz, wspólnie z firmą Decoroom zabierzemy Cię w podróż do przeszłości, abyś na nowo odkrył polski styl PRL.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu