Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Minimalizm w domu – najlepsze dodatki do Twojego mieszkania

Ula Olczak
Ula Olczak

Odkryj magię minimalizmu, gdzie mniej znaczy więcej, a dom staje się przestrzenią pełną spokoju i harmonii. Jak wprowadzić minimalizm do wnętrza? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

Minimalizm w domu – najlepsze dodatki do Twojego mieszkania

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Minimalistyczne aranżacje wydają się być czymś banalnym do odtworzenia. Jednak nic bardziej mylnego! W minimalistycznych wnętrzach ważny jest każdy element, dlatego ich dobór może okazać się sporym wyzwaniem. Aby ułatwić Ci zadanie Aleksandra Miodowska, architektka wnętrz Decoroom, przygotowała kilka prostych porad, które z powodzeniem możesz zastosować w swoim domu, niezależnie od tego, czy marzy Ci się minimalistyczny salon, kuchnia czy sypialnia.

Jak wprowadzić minimalizm do wnętrza?

Choć klasyczny minimalizm w domu opiera się na surowości, a może nawet ascetyzmie, styl ten możemy odtwarzać również w łagodniejszej i nieco przytulniejszej formie. Wówczas warto trzymać się filarów tego typu aranżacji i wybierać jasne kolory, użyteczne przedmioty, subtelne dekoracje oraz meble, które ułatwią utrzymanie porządku.

Minimalizm w domu – stylowe, designerskie meble i przedmioty dekoracyjne
Fot. Decoroom

Może Cię zainteresować: Modna kuchnia – najgorętsze trendy wnętrzarskie na 2024

Drewno, kamień, a może glina?

Chcąc stworzyć minimalistyczne wnętrze, warto postawić na niewielką ilość dodatków, lecz to co powinno je wyróżniać, to wysoka jakość i walory estetyczne. Co reprezentuje te cechy?

Naturalne materiały, najlepiej drewno i kamień (np. marmurowe świeczniki czy patery), dodatki z akacjowego drewna czy wełniane lub lniane tekstylia. Unikaj plastiku, który zwykle prezentuje się dość tandetnie i szybko się zużywa. Metalowe czy drewniane akcesoria posłużą Ci znacznie dłużej i będą przy tym cieszyć oko.

Drewno, kamień i metal w kuchni, czyli proste kroki do wprowadzenia minimalizmu w domu
Fot. Decoroom

Jakość możemy również definiować poprzez niepowtarzalność danego materiału. Dlatego warto pomyśleć o dodatkach ceramicznych zakupionych z niewielkich rękodzielniczych pracowni czy ciekawych produktach znalezionych na pchlim targu. Świetnym pomysłem może być również samodzielne stworzenie takiej ceramiki do swojego wnętrza podczas warsztatów ceramicznych. Minimalistyczne formy są zazwyczaj proste, więc nie powinno to stanowić dużego wyzwania, a może sprawić wiele radości.

Geometryczne kształty, czyste formy

Minimalistyczny styl czerpie głównie z geometrii i zakłada oszczędność form i dodatków. Dlatego wybierając wazon czy grafikę do swojego wnętrza, doszukuj się w nich geometrycznych brył: walec, prostopadłościany, łuki, okręgi etc. Unikaj zdobień takich jak motywy roślinne, koronki. Wybieraj formy w jednolitym, stonowanym kolorze.

Minimalizm wystrzega się brokatu i ozdobnych, połyskliwych detali – popularnych swego czasu w stylu glamour. W minimalistycznym wnętrzu sprawdzą się tylko funkcjonalne dodatki o użytkowym charakterze typu wazony, świeczniki, przyciski do papieru, podpórki do książek, doniczki etc. Elementy dekoracyjne dbające jedynie o doznania estetyczne są wbrew idei minimalizmu, gdyż niepotrzebnie zagracają przestrzeń.

Łazienka w stylu minimalistycznym – geometryczne kształty inspiracją dla każdego pomieszczenia
Fot. Decoroom

Nie ma tu miejsca na bałagan!

Jak uniknąć efektu chaosu w danej przestrzeni, z którym zmaga się większość z nas? Przede wszystkim zacznij od weryfikacji, co jest niezbędne, praktyczne i funkcjonalne, a następnie zaplanowania przestrzeni do przechowywania tych przedmiotów lub ich ekspozycji.

W świecie minimalisty, wszystko musi mieć jasno określone miejsce. Eksponuj piękne rzeczy, tworząc z nich kompozycję, dzięki czemu stos książek leżących na wierzchu w określony sposób, będzie stanowił dekorację, a nie wprowadzał chaos.

Jeżeli jesteś na etapie planowania układu funkcjonalnego lub projektu zabudów meblowych, weź pod uwagę możliwie największą ilość zabudów meblowych z pełnymi frontami, które z łatwością pomieszczą nadmiar rzeczy skutecznie je kryjąc.

Minimalizm w domu – salon z dużymi przeszkleniami
Fot. Decoroom

Kolejnym rozwiązaniem stosowanym przez architektów na etapie projektowania zabudów meblowych jest używanie sprzętów AGD dedykowanych do zabudowy, począwszy od lodówki po mikrofalę i ekspres do kawy. W ten sposób sprzęty prezentują się zdecydowanie bardziej elegancko i nie zabierają cennej przestrzeni na blacie. Jeżeli posiadasz robot kuchenny, który musi stać na blacie, to rozważ ukrycie go za suwanym frontem zapewniającym łatwy dostęp w razie potrzeby.

Minimalizm w domu nie jest dla Ciebie? Sprawdź inne inspirujące pomysły na wykończenie swojego wnętrza z działu Porady i aranżacje!


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Kuchenna wyspa marzeń!
Kuchenna wyspa to obecnie numer jeden wśród trendów wystroju tego właśnie pomieszczenia. Nie każdy może sobie jednak na nią pozwolić. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych wskazówek, które warto przeczytać, zanim zdecydujecie się na ten krok.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu