Wrocław, stolica Dolnego Śląska, jedno z najpiękniejszych polskich miast, które co roku przyciąga tysiące osób chcących się w nim osiedlić. Wrocławski rynek nieruchomości ciągle się rozwija i stara się zaspokoić nawet najbardziej wymagające gusta. Jednak cena za metr kwadratowy potrafi czasem przyprawić o ból głowy. W artykule przyjrzymy się, jakie są najdroższe dzielnice Wrocławia.
Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania we Wrocławiu? W tym artykule podpowiemy, w jakich dzielnicach znajdują się najdroższe mieszkania we Wrocławiu oraz co wpływa na popularność danych obszarów.
Przejdź do akapitów:
Od kilku lat ceny mieszkań w Polsce rosną i Wrocław nie jest tutaj wyjątkiem. Według raportu sporządzonego przez Narodowy Bank Polski, dotyczącego cen mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce na początku 2020 r. wynika, że średnia kwota wpisywana w aktach notarialnych we Wrocławiu w I kwartale 2020 wzrosła o 9,4 proc. względem ceny notowanej kwartał wcześniej. Oznacza to, że kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, trzeba było zapłacić średnio 8354 zł/mkw., a na rynku wtórnym 7315 zł/mkw.
Porównując ceny transakcyjne, czyli faktyczne ceny zbytu nieruchomości, notowane w I kwartale 2020 r. z tymi sprzed roku, łatwo można zauważyć, że ceny mieszkań we Wrocławiu mocno skoczyły do góry. Stolica Dolnego Śląska notuje wzrost nominalny o 1322 zł/mkw. względem I kwartału 2019 roku, kiedy to na rynku pierwotnym trzeba było zapłacić średnio 7032 zł/mkw. Podobnie wygląda rynek wtórny, gdzie różnica w cenie na przestrzeni roku wynosi 1048 zł/mkw.
Wrocław zdecydowanie należy do jednych z najdroższych, ale i największych rynków mieszkaniowych w naszym kraju. Czy jednak w każdej części miasta musimy głęboko sięgać do kieszeni, by nabyć własne „cztery kąty”? Gdzie kupimy najdroższe mieszkania we Wrocławiu? Poniżej przedstawiamy ceny mieszkań we Wrocławiu w 2020 roku.
Wrocław jest administracyjnie podzielony na 48 mniejszych osiedli, jednak funkcjonuje tutaj wciąż klasyfikacja dzielnicowa. Wyodrębnia się 5 głównych dzielnic Wrocławia:
Rozeznanie się w mniejszych osiedlach jest dość trudne, dlatego odnoszenie się do większych dzielnic będzie łatwiejszym rozwiązaniem.
Najdroższe mieszkania we Wrocławiu znajdują się zdecydowanie w obrębie Starego Miasta. Jednak własne lokum tutaj musi mieć swoją cenę i nic w tym dziwnego, bo to właśnie w centrum skupia się życie miejskie. Najszersza oferta kulturalna i rozrywkowa, liczne restauracje i puby to raj dla ludzi, którzy kochają być w sercu wydarzeń. Wybierając mieszkanie w centrum miasta, nie musimy koniecznie decydować się na apartament w starej kamienicy. Historyczne budynki w trakcie rewitalizacji, zaprojektowane w stylu industrialnym, na pewno zaspokoją wytrawne gusta. Stare miasto to również i zupełnie nowe inwestycje o wysokim standardzie i w bardziej przystępnej, jak na centrum, cenie.
Część miasta znajdująca się na północ od Rynku i sąsiadująca ze Starym Miastem. Historyczna część miasta słynąca z klimatycznej zabudowy i licznych parków. Dobrze skomunikowana z innym dzielnicami. Ceny mieszkań na sprzedaż są tu wyższe od średnich stawek dla całego miasta, jednak można tu znaleźć bardzo ciekawe rozwiązania. Śródmieście, jako miejsce zamieszkania, jest wybierane zarówno przez osoby starsze, jak i młodsze. Tereny nadrzeczne są na pewno niesamowitym atutem tej części miasta. W Śródmieściu znajdziemy zarówno bardzo ekskluzywne inwestycje z widokiem na panoramę miasta i dużymi tarasami, jak i skromniejsze, ale równie ciekawe propozycje oferujące m.in. przestronne apartamenty i klimatyczne lofty.
Najpopularniejsza z wrocławskich dzielnic. Doceniana przez bliskość centrum Wrocławia i świetną komunikację, tereny zielone i miejsca odpoczynku. Oprócz pięknych, starych willi i domów jednorodzinnych, znajdują się tutaj nowoczesne osiedla cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Krzyki to kolejna z najdroższych lokalizacji we Wrocławiu, jednak przez swoją rozległą powierzchnię dość mocno zróżnicowana cenowo. Krzyki to prężnie rozwijająca się część miasta. Znajdziemy tu rejony o charakterze prestiżowym, ale też tańsze lokalizacje.
Największa z 5 dzielnic Wrocławia. Obszar w zachodniej części miasta, który bardzo szybko się rozbudowuje. Ceny tutaj są dość zróżnicowane, do najtańszych należą lokalizacje peryferyjne. Fabryczną charakteryzuje zróżnicowana zabudowa – od domów jednorodzinnych, przez bloki z wielkiej płyty, aż po nowoczesne osiedla. Nazwa dzielnicy może wprowadzać w błąd, sugerując, że znajdują się tu tylko tereny przemysłowe. W rzeczywistości jest tutaj mnóstwo terenów zielonych, idealnych do odpoczynku i rekreacji. Jak w każdej części miasta znajdziemy tu bardziej luksusowe inwestycje, jak i przystępne cenowo mieszkania. Dużo zależy od lokalizacji, na jaką się zdecydujemy. Warto zaznaczyć, że Fabryczna ma bardzo duży potencjał budowlany i na pewno wiele inwestycji zostanie tu jeszcze zrealizowanych.
Dzielnica w północnej części miasta, znacznie oddalona od centrum i ciesząca się najmniejszą popularnością. Kojarzona głównie z łąkami i polami. Brak dużego zainteresowania tą częścią miasta znacząco wpływa na ceny mieszkań, które nie są tutaj mocno wygórowane. Psie Pole ma również ogromny potencjał, już teraz uwagę zwracają nowe, ciekawe przedsięwzięcia. Ciągle poprawiająca się infrastruktura komunikacyjna, znacząco ułatwią dojazd do centrum. Zabudowa dzielnicy to zarówno nowoczesne inwestycje o samowystarczalnym charakterze, jak i stare budownictwo. Psie Pole jest szczególnie doceniane przez rodziny z dziećmi, ponieważ przeważa tu niska, rodzinna zabudowa z zapleczem skierowanym do najmłodszych mieszkańców.
Rynek nieruchomości cały czas prężnie się rozwija. Ceny mieszkań zmieniają się bardzo dynamicznie. Wartość nieruchomości uzależniona jest od wielu czynników. Nikogo nie zaskakuje fakt, że zwykle najdroższe mieszkania znajdują się w samym centrum miasta. Tak jest też w przypadku Wrocławia. Decydując się na zakup własnego lokum, kwestią decydująca o naszym wyborze są głównie nasze możliwości finansowe. W dalszej kolejności jest to lokalizacja, komunikacja czy infrastruktura. Pomocne przy kupnie własnego mieszkania, mogą okazać się rankingi dotyczące np. jakości życia w danej dzielnicy.Przeczytaj też artykuł: Ranking dzielnic Wrocławia 2020. W której dzielnicy Wrocławia warto zamieszkać?