Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Prawo i finanse

Kwestie prawne i finansowe bardzo często stanowią czarną magię dla osób poszukujących mieszkań z rynku pierwotnego, przez co tak naprawdę więcej jest pytań niż odpowiedzi. „Prawo i Finanse” to zbiór artykułów, które ważne i trudne tematy przedstawiają w sposób przystępny i zrozumiały – tak, aby każda osoba odnalazła się w morzu formalnościach związanych z zakupem nowego mieszkania. Wszystkie porady pochodzą od specjalistów w dziedzinie finansów i prawa.

Kolejna podwyżka stóp procentowych – nowe ustalenia
Rada Polityki Pieniężnej nie szczędzi zaskoczeń i decyduje się na kolejne podwyżki stóp procentowych. Listopadowe posiedzenie poskutkowało wzrostem stóp procentowych niemal do przedpandemicznych wartości. Jak wzrost stóp procentowych wpłynie na kredyty hipoteczne Polaków?
Podwyżka stóp procentowych – jak wpłynie na kredyt?
Stopy procentowe to zmienna wartość uwzględniona w każdym kredycie hipotecznym. Kiedy stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie, kredytobiorcy realizują korzystny dla nich scenariusz spłat zadłużenia, jednak muszą być równocześnie gotowi na podwyżki. Ostatnie dni odwróciły utrzymującą się od 9 lat tendencję niewzrastającej stopy procentowej. Podwyżka stóp procentowych – jak wpłynie na kredyt?
Ceny ofertowe a transakcyjne w 2021
Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiedniego budżetu. Brak wiedzy na temat rynku nieruchomości wiąże się z obawą oszacowania błędnej wartości mieszkania lub przepłacenia za dany lokal. Jak uchronić się przed zbyt dużymi oczekiwaniami finansowymi sprzedającego i która z cen jest ostateczną? Poznaj ceny ofertowe a transakcyjne w 2021 roku.
Prawo budowlane 2021 – co warto wiedzieć?
Prawo budowlane reguluje działalności związane z budową oraz działaniami organów administracji publicznej z nią powiązanymi. Z biegiem lat powstają jednak liczne modernizacje, których celem jest np. uproszczenie czy usystematyzowanie ustawy lub wprowadzenie nowych rozwiązań. Prawo budowlane 2021 – co warto wiedzieć?
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – czym będzie i jak ma chronić kupujących?
Zakup mieszkania to często jedna z największych życiowych inwestycji. Inwestując w niepowstały jeszcze lokal, rodzą się wątpliwości, co jeśli nastąpi upadłość dewelopera? Pomysłem na złagodzenie następstw tego ryzyka ma być wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Czym będzie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i czy ochroni kupujących?
Wycena nieruchomości przez bank ‒ na czym polega i ile trwa?
Rynek nieruchomości deweloperskich i wtórnych rozwija się w pełni. Społeczeństwo często migruje pomiędzy miastami, poszukując swoich własnych czterech kątów. A dużym ułatwieniem podczas transakcji zakupu mieszkania jest wycena nieruchomości przez bank.
Dlaczego banki odmawiają udzielenia kredytu hipotecznego?
Mieszkanie marzeń znalezione, wkład własny czeka na koncie, wniosek kredytowy złożony i spokojnie czekamy. A tu ZONK. Bank odmówił udzielenia kredytu hipotecznego. Jak to możliwe, skoro w mediach każdego dnia czytamy o tym, jak wiele kredytów się udziela? Co stoi za odmową?
Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku
Większość Polaków marzy o posiadaniu własnych czterech kątów. Bardzo często marzenie to związane jest z nie lada kosztami i kredytem na wiele lat. Jednakże, sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku, którym nie jesteśmy zainteresowani, umożliwia szybką oraz łatwą realizację własnych planów. Jeśli ten temat Cię dotyczy, w artykule znajdziesz najważniejsze informacje.
Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania
Doskwiera Ci przewlekły brak czasu, a Twoje nieruchomości potrzebują zarządcy? A może chcesz sprzedać mieszkanie będąc za granicą? W tych i wielu innych czynnościach nieceniony może okazać się pełnomocnik. Pełnomocnictwo przy zakupie lub sprzedaży mieszkania – jak się do tego zabrać?
Ile kosztują zmiany lokatorskie i kiedy można je wprowadzić?
Deweloperzy dbając o komfort i pełne zadowolenie klienta, umożliwiają wprowadzanie zmian lokatorskich w projektach. Adaptacja mieszkania wedle własnych preferencji pozwala uzyskać satysfakcjonującą przestrzeń. Nie każdy jednak wie, ile kosztują zmiany lokatorskie i kiedy można je wprowadzić.