Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wrzeciono – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Wrzeciono to obszar w warszawskiej dzielnicy Bielany. Dużą część obszaru zajmuje Las Bielański.

Wrzeciono – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się więcej o obszarze Wrzeciono znajdującym się w dzielnicy Bielany. Poznasz jego historię oraz ciekawe zabytki i atrakcje usytuowane w tej lokalizacji. Podpowiemy też, dlaczego warto zamieszkać w obszarze Wrzeciono.

Przejdź do akapitów:

Wrzeciono – historia

Osiedle Wrzeciono powstało w latach 60. XX w., niedługo po likwidacji wojskowego lotniska bielańskiego, które działało na tym terenie od lat 30. XX w. Dużą część obszaru Wrzeciono zajmuje Las Bielański, gdzie w XVII w. na Polkowej Górze ufundowano kamedulski klasztor. Kościół wybudowano w stylu późnobarokowym na planie wydłużonego ośmioboku. Z ciekawostek – w świątyni znajduje się serce Michała Korybuta Wiśniowieckiego, a przy świątyni grób Stanisława Staszica. Przy kościele wzniesiono 13 eremów – miejsc odosobnienia zakonników. Przez wiele lat kameduli zarządzali okolicznymi ziemiami.

Warszawa, Bielany, Wrzeciono – mieszkanie usytuowane w świetnej lokalizacji przy osiedlowym skwerze

W 1916 r. Bielany zostały włączone do Warszawy. Pod koniec lat 20. XX w. otwarto Akademię Wychowania Fizycznego, a w 1999 r. ruszyły zajęcia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wrzeciono – zabytki

Interesującym miejscem w obszarze Wrzeciono jest Cmentarz Żołnierzy Włoskich. Nekropola znajduje się przy ulicy Marymonckiej, została założona w 1926 r.. Na cmentarzu spoczywa ponad 2000 obywateli Włoch poległych na terenie Polski w obozach jenieckich i koncentracyjnych podczas I i II wojny światowej.

Na terenie obszaru znajduje się wybudowany w latach 80. XIX w. Fort I Bielany Twierdzy Warszawa. W dwudziestoleciu międzywojennym w forcie mieściła się strzelnica wojskowa. Po wojnie fort niszczał, znacznie ucierpiał również podczas budowy Wisłostrady.

W obszarze Wrzeciono przy ulicy Przytyk znajdują się interesujące murale patriotyczne – 63 dni chwały oraz Bielańscy Patrioci.

Wrzeciono – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Sporą część obszaru Wrzeciono zajmuje rezerwat przyrody Las Bielański. To pozostałość dawnej Puszczy Mazowieckiej. Ponieważ jest zachowana ciągłość lasów z Kampinoskim Parkiem Narodowym (przez Młociny), rezerwat odwiedzają puszczańskie duże ssaki – łosie, dziki, sarny, jelenie, lisy i zające. Wyznaczono tu szlaki piesze i rowerowe. Urokliwym miejscem jest również Dolina Potoku Bielańskiego.

Las Bielański – Warszawa, Bielany, Wrzeciono

W centralnym punkcie obszaru Wrzeciono znajduje się Jordanek – park z placem zabaw dla dzieci. Tuż przy nim siedzibę ma Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej, gdzie odbywają się ciekawe zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Mieszkańcy zarówno obszaru, jak i całej stolicy bardzo doceniają znajdujący się na terenie AWF plac zabaw Park Trampolin. Dostępne są tu skocznie dla dzieci, huśtawki, piaskownica, drzewka owocowe. Główną atrakcję stanowią olbrzymie tunele z lin na wysokości. To całkowicie bezpieczne konstrukcje, które będą przyjemnym wyzwaniem dla dzieci i ekscytującą zabawą dla rodziców.

Plac zabaw przy kameralnym osiedlu – Wrzeciono

Mieszkania – Wrzeciono

Komunikacja w obszarze Wrzeciono jest całkiem dobra. Przy ulicy Kasprowicza znajduje się stacja pierwszej linii metra Wawrzyszew. Po ulicach krążą autobusy, a po Marymonckiej również tramwaje, które wożą mieszkańców w różne rejony stolicy. Dużym węzłem komunikacyjnym jest, znajdująca się tuż przy północno-zachodniej granicy obszaru, zajezdnia autobusowa przy stacji metra Młociny. Po obszarze Wrzeciono można wygodnie poruszać się samochodem – przecinają się tu trasy wylotowe – Wisłostrada, trasa na most Marii Skłodowskiej Curie, Marymoncka oraz Kasprowicza.

Osiedle w dogodnym punkcie komunikacyjnym Bielan – Wrzeciono

Żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe znajdują się na osiedlu Wrzeciono. Funkcjonują również dwie uczelnie – Akademia Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przy ulicy Szegedyńskiej funkcjonuje Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej.

Przedszkole z placem zabaw dla dzieci w obszarze Wrzeciono

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Wrzeciono mogą być bardzo usatysfakcjonowani ogromem możliwości dzielnicy. Są tu przyjemne tereny biegowe i rowerowe w Lesie Bielańskim, a po drugiej stronie trasy, na most Północy, ciągnie się Park Młociński. Przy Lindego znajduje się CRS Bielany i pływalnia. W obszarze działają zarówno uczniowskie, jak i studenckie kluby sportowe. Popularnym klubem jest Hutnik Warszawa, gdzie trenować można piłkę nożną, koszykówkę, jeździectwo, triathlon i inne. Przy Marymonckiej znajdują się dwie strzelnice sportowe (ZKS i AWF). Boiska do gier zespołowych znajdują się na AWFie, na terenie klubu Hutnik oraz w parku Jordanek na Wrzecionie. Na skraju Lasu Bielańskiego działa park linowy Bielany.

Warszawa, Bielany, Wrzeciono – przedszkole

W obszarze Wrzeciono znajdują się liczne osiedlowe sklepy spożywcze oraz popularne dyskonty. Blisko stąd do Bazaru Wolumen, który znajduje się w sąsiednim obszarze Wawrzyszew.

Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ulicy Wrzeciono. Przy Agorze działa również Niepubliczne Zakład Opieki Zdrowotnej TERKOM MED.

Odnowione bloki mieszkalne w obszarze Wrzeciono

Wierni mieszkający w obszarze Wrzeciono przynależą do parafii przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, a Ci z Lasu Bielańskiego do parafii bł. Edwarda Detkensa w Lasku Bielańskim.

Wrzeciono jest miejscem zarówno do życia, jak i rekreacji. Jest dobra komunikacja, odpowiednia infrastruktura handlowa i usługowa, a także piękne teren zielone.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Łomianki, Kiełpin, Sadowa / Północne okolice Kampinosu – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Miejscem, gdzie pojawia się coraz więcej inwestycji deweloperskich jest pas pomiędzy Wisłą a Kampinoskim Parkiem Narodowym ciągnący się od Łomianek do Łomnej. To dawny zalewowy teren, w którym sytuacja melioracyjna jest opanowana, od wielu lat ma charakter mieszkalno-rolniczy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu