Wyględów to obszar w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Jego granice wyznaczają: ulica Żwirki i Wigury, linia kolejowej Warszawa-Kraków, a następnie ulice Woronicza, Wołoska i św. Andrzeja Boboli. Północną granicą jest park Pole Mokotowskie.
W tym artykule poznasz obszar Wyględów. Dowiesz się, jakie zabytki i atrakcje znajdziesz w tej lokalizacji oraz czy warto tu zamieszkać.
Przejdź do akapitów:
Wieś Wyględowo-Kościesze została założona już w XV w. Na terenie Wyględowa znajduje się Fort M Mokotów twierdzy Warszawa. Charakter zabudowy obszaru jest bardzo zróżnicowany – są tu zarówno jednorodzinne wille, powojenne bloki, jak i wiele osiedli nowoczesnych i apartamentowców, w tym jedno z bardziej znanych zamkniętych osiedli – Marina Mokotów.
Miejscem spacerowym na Wyględowie jest Cmentarz-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. To ogromny teren z pomnikiem i nagrobkami, który otoczony jest przez las. Miejsce jest bardzo ciche i spokojne, idealne na spacery. Cmentarz upamiętnia żołnierzy radzieckich uczestniczących w wyzwoleniu Warszawy w czasie II wojny światowej. Do monumentu prowadzi reprezentacyjna aleja, po obu jej stronach znajdują się mogiły.
Wyględów graniczy z parkiem Pole Mokotowskie, co jest niewątpliwie ogromną zaletą obszaru. W parku znajduje się wiele ścieżek pieszych i rowerowych, boiska do gier zespołowych, place zabaw, bary i restauracje oraz wiele trawników, na których podejmowane są ciekawe i niekiedy oryginalne inicjatywy sportowe.
Wyjątkowym miejscem na mapie Wyględowa jest Fort Mokotów. Został wybudowany w drugiej połowie XIX w. Podobnie jak pozostałe budowle Twierdzy Warszawa, nigdy nie spełnił swojej bojowej funkcji. W 1925 r. zainstalowano stacje nadawcze Polskiego Radia. Po II wojnie światowej mieściły się tu Zakłady Radiowo-Telewizyjne „ZARAT”. Z czasem produkowane tu nadajniki telewizyjne i radiowe zyskały popularność we wschodniej części Europy. Fort został poddany kosztownej rewitalizacji i dziś dzieją się tu rzeczy imponujące. To duże centrum kultury i biznesu. Są tu biura, lokale gastronomiczne, eventownie, agencje, sale wystawiennicze oraz pracownie. Cały teren jest bardzo przyjemnym miejscem na relaks i odpoczynek.
Wyględów to spokojna dzielnica, która jest dobrze skomunikowana z innymi częściami stolicy. Jej ulice graniczne – Wołoska i Żwirki i Wigury oraz przecinająca Racławicka to duże arterie, przy których zatrzymują się autobusy i tramwaje.
Dostęp do edukacji publicznej jest bardzo dobry w południowej części obszaru, gdzie znajdują się rejonowe szkoły podstawowe i przedszkola. Z Wyględowa jest bardzo blisko do kampusów wyższych uczelni – Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego przy Żwirki i Wigury (Geologia, Biologia, Fizyka, Matematyka, Informatyka i Mechanika). Po przeciwnej stronie Wyględowa, również w pieszym zasięgu, znajduje się natomiast Szkoła Główna Handlowa.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Wyględów mają doskonałe warunki do realizowania pasji. Parki Pole Mokotowskie i otaczający Cmentarz-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich las to doskonałe tereny do uprawiania sportów – biegania, jazdy na rowerze czy gier na świeżym powietrzu. Na południu obszaru działa klub sportowy Mokotovia, gdzie trenować można siatkówkę, judo i pływanie. Osiedlowa pływalnia znajduje się na Bełskiej. Baseny o długości olimpijskiej znajdują się w sąsiadujących obszarach przy ul. Księcia Trojdena (Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz przy ul. Merliniego (Warszawianka). W Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym WUM znajduje się również ścianka wspinaczkowa, boiska do gier zespołowych oraz sauny: suche i parowe.
Zakupy w obszarze Wyględów można zrobić w licznych osiedlowych sklepach spożywczych. Najbliższe duże centrum handlowe to Galeria Mokotów.
Poradnia Podstawowej Opieki Medycznej dla dzieci i dorosłych na Wyględowie znajduje się przy ul. Żuławskiego. Przy ul. Wołoskiej siedzibę ma Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, natomiast przy Spartańskiej znajduje się Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher. Bardzo blisko granic obszaru Wyględów, przy ul. Postępu, znajduje się jedno z większych centrów medycznych grupy LuxMed w Warszawie z wieloma gabinetami specjalistycznymi.
Mapa gastronomiczna Wyględowa skupiona jest wokół Fortu Mokotów oraz nowego osiedla Biały Kamień/Żaryna/Chodkiewicza. Na szczególną uwagę zasługuje popularna japońska restauracja Izumi Sushi Biały Kamień.
Wierni mieszkający w obszarze Wyględów przynależą do parafii przy kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Zbawiciela oraz św. Andrzeja Boboli.
Wyględów to obszar o podmiejskim charakterze, który wciąż się rozwija. W Wyględowie jest wiele miejsc, w których jeszcze mogą powstawać nowe inwestycje. Z racji, iż charakter zabudowy jest zróżnicowany, również dostęp do sprawunków jest nierówny.