Zacisze to obszar w warszawskiej dzielnicy Targówek. Zacisze sąsiaduje z Elsnerowem, Targówkiem Fabrycznym, Targówkiem Mieszkaniowym, Bródnem, Bródnem Podgrodziem oraz z granicą Warszawy.
W tym artykule poznasz obszar Zacisze. Przedstawimy Ci historię tego obszaru oraz ciekawe miejsca, jakie można na nim znaleźć. Dowiesz się również, dlaczego warto zamieszkać w tej części warszawskiego Targówka.
Przejdź do akapitów:
W obszarze Zacisze prowadzono wykopaliska archeologiczne i odnaleziono ślady kultury łużyckiej z I w. p.n.e. W X w. nieopodal funkcjonował gród na Bródnie. Zacisze do połowy XVIII w. porastała podmokła puszcza, poprzecinana wieloma strumieniami. W XIX w. wzdłuż traktu białostockiego (obecnie ulicy Radzymińskiej) wybudowano willową kolonię, która szybko przekształciła się w osiedle letniskowe. Kolejno powstał Kanał Bródnowski, zaczęto też osuszać teren. W tym czasie powstał i przez wiele lat prężnie rozwijał się Folwark Zacisze.
W latach 80. XIX w. Rosjanie wybudowali na Zaciszu forty, należące do zewnętrznego pierścienia umocnień Cytadeli Warszawskiej. Pod koniec XIX w. rozwinęła się infrastruktura – ruszyła wzdłuż szosy białostockiej konna kolej oraz spalinowa wąskotorowa kolejka z Pragi-Stalowej do Marek i Radzymina. Na Zaciszu przed II wojną światową działały restauracja Skalskiej, fabryka przetworów kostnych Gepnera, fabryczka pasty i atramentu, kuźnia, Czerwona Karczma, oraz szkoła.
W czasie wojny Zacisze dwukrotnie było niszczone – w 1939 r. i 1944 r. Podczas okupacji niemieckiej na terenie Zacisza utworzono dwa obozy pracy dla Polaków i ludności żydowskiej.
W 1951 r. Zacisze zostało włączone w granice Warszawy i wtedy nastąpił masowy przypływ nowych osadników. Doprowadzono elektryczność, gaz i wodociągi, wybudowano kościół Św. Rodziny oraz Dom Kultury z salą widowiskową, biblioteką i kawiarnią. W latach 70. XX w. powstały cztery kolonie domków jednorodzinnych, m.in. dla pracowników fabryki FSO.
Ulubionym miejscem spacerowych mieszkańców Zacisza jest sąsiadujący z obszarem Las Bródnowski, w którym wytyczone są kilometry ścieżek spacerowych i rowerowych. Znajduje się tu ścieżka edukacyjna i wygodną kładką przez mokradła oraz bardzo atrakcyjny plac zabaw dla dzieci w różnych wieku.
Przyjemnym miejscem na odpoczynek w obszarze Zacisze jest Skwer Grzegorza Ciechowskiego znajdujący się przy ulicy Kondratowicza. Zieleniec powstał w 2013 r. z inicjatywy mieszkańców, którzy chcieli uczcić pamięć lubianego muzyka, mieszkańca Zacisza w latach 90. XX w. Znajduje się tu fontanna, alejki i ławki.
Przez Zacisze przepływa Kanał Bródnowski. Płynie on przez Targówek i Białołękę, zasilając wody Kanału Żerańskiego. Kanał Bródnowski przechodzi stopniową rewitalizację i coraz częściej jest traktowany jako atrakcyjne miejsce rekreacyjne. Na Targówku Fabrycznym powstał zbiornik retencyjny Zalew Bardowskiego, gdzie uprawia się letnie sporty wodne. Coraz lepiej zarządzana jest woda Kanału Bródnowskiego. Obecnie jest on wykorzystywany jako ochrona przed powodziami, ale również jego wody ratują okolice w czasie susz.
Komunikacja z innymi dzielnicami Warszawy w obszarze Zacisze jest dobra. Najnowsze plany rozbudowy stolicy przewidują stację II linii metra przy ulicy Figara. Istniejąca stacja metra – Trocka, znajduje się przy granicy w sąsiadującym obszarze. Południowo-wschodnią granicą obszaru jest linia kolejowa, tu znajduje się stacja kolejki podmiejskiej startująca z Dworca Wileńskiego – Warszawa Zacisze-Wilno. Po ulicach Zacisza krążą autobusy, które dowożą pasażerów w różne zakątki stolicy. Przemieszczanie się samochodem po Zaciszu jest wygodne – przez obszar przebiegają drogi wojewódzkie: 629 łącząca Warszawę z Radzyminem oraz 634 prowadząca do Wólki Kozłowskiej przez Tłuszcz.
W obszarze Zacisze znajdują się przedszkola i szkoły podstawowe. Swoją siedzibę przy ulicy Radzymińskiej ma również Centrum Kształcenia Zacisze, które skupia szkoły licealne, zawodówki i technika.
Miłośnicy sportu mieszkając w obszarze Zacisze mają do dyspozycji kilometry ścieżek spacerowych, biegowych i rowerowych w Lesie Bródnowskim. Nieopodal ulicy św. Wincentego znajduje się Ośrodek Jeździecki PGR, na terenie którego można doskonalić jazdę konną. Na terenie stadniny znajdują się również górki, które należą do zimowych atrakcji obszaru. Przy ulicy Potulickiej mieszczą się korty tenisowe oraz klub sportowy. Na terenie Zacisza działają również piłkarskie kluby sportowe. Najbliższy basen to Pływalnia Muszelka znajdująca się w sąsiednim obszarze przy ulicy Balkonowej.
Zakupy w obszarze Zacisze można zrobić w licznych sklepach spożywczych oraz popularnych dyskontach. Przy ulicy Łodygowej znajduje się centrum handlowe Galeria Łodygowa, gdzie mieszczą się sklepy wielu branż oraz lokale usługowe i gastronomiczne. Przy ulicy Radzymińskiej znajduje się wielkopowierzchniowy market budowlany OBI. W sąsiednim obszarze znajduje się centrum handlowe Targówek oraz Ikea i M1.
Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ulicy Gilarskiej. Na Zaciszu swoje siedziby mają prywatne centra medyczne oraz specjalistyczne gabinety lekarskie.
Wierni mieszkający w obszarze Zacisze przynależą do parafii przy kościołach św. Barnaby i św. Rodziny.
Zacisze to przyjemne miejsce do życia na uboczu. To typowe blokowiska na przedmieściach, które mają dobrą infrastrukturę i komunikację z innymi dzielnicami stolicy.