Żerań to obszar w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Graniczy on z Wisłą, trasą S8, a także innymi obszarami dzielnicy: Tarchominem, Henrykowem, Białołęką Dworską, Szamocinem, Brzezinami.
W tym artykule dowiesz się, czy warto zamieszkać na obszarze Żerań i czy to miejsce oferuje wszystkie miejsca potrzebne do wygodnego życia, takie jak: sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, ośrodki sportowe, parki czy placówki oświatowe.
Przejdź do akapitów:
Żerań wzmiankowany był już w XIV w. jako książęca, a następnie królewska wieś. Nazwa nawiązuje do słów „żyr” albo „żer” co oznacza „pastwisko w lesie”. Przez wiele lat charakter obszaru był rolniczy, a potem przemysłowy, dziś nowe inwestycje powstają na terenie całego obszaru.
Przemysłowy charakter Żerania nadaje przede wszystkim Elektrociepłownia Żerań wraz ze składowiskiem odpadów paleniskowych, bocznica kolejowa oraz cementownia.
Na Żeraniu znajduje się Kanał Żerański, stanowiący ważny element żeglugi śródlądowej. Nad Kanałem Żerańskim przy jego ujściu do Wisły zawieszona jest urokliwa kładka pieszo-rowerowa, stanowiąca atrakcyjny punkt widokowy.
Wzdłuż Wisły na Żeraniu ciągnie się ścieżka pieszo-rowerowa, którą można wyjechać z Warszawy, po drodze mijając liczne plaże, przystań promową, czy Pałac w Jabłonnie, gdzie znajduje się bardzo dobra restauracja.
Żerań to obszar bardzo dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami Warszawy. Po ulicach krąży wiele linii autobusowych i tramwajowych, znajdują się tu również stacje kolejowe – Warszawa Żerań oraz Warszawa Toruńska (pociągi dojeżdżają do stacji Warszawa Gdańska, gdzie zatrzymuje się metro). Również osoby zmotoryzowane bez problemu dostaną się w różne rejony stolicy, za sprawą dużych dróg przebiegających przez obszar – są to ulica Płochocińska oraz ulica Modlińska, która łączy się węzłem autostradowym z trasą S8. Są tu dwa mosty prowadzące na drugą stronę Wisły – gen. Stefana Grota-Roweckiego oraz Marii Skłodowskiej-Curie.
Przy ulicach Myśliborskiej i Liczydło znajdują się dwa rejonowe przedszkola, w innych miejscach są prywatne placówki. Na terenie Żerania działają trzy publiczne szkoły podstawowe, a przy ulicy Modlińskiej swoją siedzibę ma Europejska Uczelnia w Warszawie.
Miłośnicy sportu mieszkający na terenie Żerania mają do dyspozycji wspomnianą już ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż Wisły, na obszarze działają też kluby piłkarskie, między ulicami Modlińską a Fleminga znajdują się boiska Polfy Tarchomin. Przy ul. Annopol mieści się duże centrum wspinaczkowe Murall, a przy Modlińskiej tor modelarski Żerań Off-Road. Na wodach Kanału Żerańskiego z powodzeniem można uprawiać sporty wodne – pływać na kajaku czy SUPie.
Na terenie Żerania jest bardzo dużo możliwości zrobienia zakupów. Znajdują się tu atrakcyjne centra handlowe – Auchan Modlińska, Marywilska 44 i outlet Factory Annopol.
Przy Modlińskiej mieści się Global EXPO Centrum Targowo-Kongresowe, gdzie odbywają się liczne wydarzenia, takie jak np. targi, koncerty, wystawy, spektakle czy premiery produktów.
Na terenie Żerania są dwie rejonowe przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, przy ulicach Leszczynowej oraz Marywilskiej. W różnych punktach obszaru znajdują się prywatne gabinety specjalistyczne.
Mapa gastronomiczna Żerania, mimo przemysłowego charakteru obszaru, jest atrakcyjna. Niewątpliwie ciekawym miejscem są azjatyckie bary w kompleksie handlowym Marywilska 44, prowadzone przez handlarzy i ich rodziny. W całym obszarze działają restauracje z różną ofertą, część z nich jest sieciowych, a część autorskich.
Wierni mieszkający na Żeraniu przynależą do dwóch parafii. Pierwszy kościół – Matki Bożej Pompejańskiej – znajduje się przy ul. Myśliborskiej, natomiast drugi – św. Jadwigi Śląskiej – jest przy ul. Modlińskiej.
Żerań jest obszarem położonym blisko centrum i wyróżnia się doskonałą komunikacją z innymi dzielnicy Warszawy. Ma swój wyjątkowy, przemysłowy charakter, przez co brakuje tu parków, ale dużo jest możliwości uprawiania ciekawych sportów.
Interesuje Cię mieszkanie zlokalizowane w innej części Warszawy? Zobacz pozostałe obszary.