Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Żerań – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Żerań to obszar w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Graniczy on z Wisłą, trasą S8, a także innymi obszarami dzielnicy: Tarchominem, Henrykowem, Białołęką Dworską, Szamocinem, Brzezinami.

Żerań – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, czy warto zamieszkać na obszarze Żerań i czy to miejsce oferuje wszystkie miejsca potrzebne do wygodnego życia, takie jak: sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, ośrodki sportowe, parki czy placówki oświatowe.

Przejdź do akapitów:

Żerań – historia

Żerań wzmiankowany był już w XIV w. jako książęca, a następnie królewska wieś. Nazwa nawiązuje do słów „żyr” albo „żer” co oznacza „pastwisko w lesie”. Przez wiele lat charakter obszaru był rolniczy, a potem przemysłowy, dziś nowe inwestycje powstają na terenie całego obszaru.

Nieruchomości w świetnej lokalizacji Warszawa Białołęka Żerań

Przemysłowy charakter Żerania nadaje przede wszystkim Elektrociepłownia Żerań wraz ze składowiskiem odpadów paleniskowych, bocznica kolejowa oraz cementownia.

Żerań – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na Żeraniu znajduje się Kanał Żerański, stanowiący ważny element żeglugi śródlądowej. Nad Kanałem Żerańskim przy jego ujściu do Wisły zawieszona jest urokliwa kładka pieszo-rowerowa, stanowiąca atrakcyjny punkt widokowy.

Nowoczesne bloki w wysokim standardzie z placem zabaw Warszawa Białołęka Żerań

Wzdłuż Wisły na Żeraniu ciągnie się ścieżka pieszo-rowerowa, którą można wyjechać z Warszawy, po drodze mijając liczne plaże, przystań promową, czy Pałac w Jabłonnie, gdzie znajduje się bardzo dobra restauracja.

Mieszkania – Żerań

Żerań to obszar bardzo dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami Warszawy. Po ulicach krąży wiele linii autobusowych i tramwajowych, znajdują się tu również stacje kolejowe – Warszawa Żerań oraz Warszawa Toruńska (pociągi dojeżdżają do stacji Warszawa Gdańska, gdzie zatrzymuje się metro). Również osoby zmotoryzowane bez problemu dostaną się w różne rejony stolicy, za sprawą dużych dróg przebiegających przez obszar – są to ulica Płochocińska oraz ulica Modlińska, która łączy się węzłem autostradowym z trasą S8. Są tu dwa mosty prowadzące na drugą stronę Wisły – gen. Stefana Grota-Roweckiego oraz Marii Skłodowskiej-Curie.

Mieszkania na nowym osiedlu w cichej okolicy - Warszawa Białołęka Żerań

Przy ulicach Myśliborskiej i Liczydło znajdują się dwa rejonowe przedszkola, w innych miejscach są prywatne placówki. Na terenie Żerania działają trzy publiczne szkoły podstawowe, a przy ulicy Modlińskiej swoją siedzibę ma Europejska Uczelnia w Warszawie.

Nowoczesne osiedle mieszkaniowe z terenami zielonymi i alejkami - Warszawa Białołęka Żerań

Miłośnicy sportu mieszkający na terenie Żerania mają do dyspozycji wspomnianą już ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż Wisły, na obszarze działają też kluby piłkarskie, między ulicami Modlińską a Fleminga znajdują się boiska Polfy Tarchomin. Przy ul. Annopol mieści się duże centrum wspinaczkowe Murall, a przy Modlińskiej tor modelarski Żerań Off-Road. Na wodach Kanału Żerańskiego z powodzeniem można uprawiać sporty wodne – pływać na kajaku czy SUPie.

Centrum handlowe Marywilska 44 Warszawa Białołęka Żerań

Na terenie Żerania jest bardzo dużo możliwości zrobienia zakupów. Znajdują się tu atrakcyjne centra handlowe – Auchan Modlińska, Marywilska 44 i outlet Factory Annopol.

Przy Modlińskiej mieści się Global EXPO Centrum Targowo-Kongresowe, gdzie odbywają się liczne wydarzenia, takie jak np. targi, koncerty, wystawy, spektakle czy premiery produktów.

Na terenie Żerania są dwie rejonowe przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, przy ulicach Leszczynowej oraz Marywilskiej. W różnych punktach obszaru znajdują się prywatne gabinety specjalistyczne.

Wysokie bloki wielorodzinne przy drodze - Warszawa Białołęka Żerań

Mapa gastronomiczna Żerania, mimo przemysłowego charakteru obszaru, jest atrakcyjna. Niewątpliwie ciekawym miejscem są azjatyckie bary w kompleksie handlowym Marywilska 44, prowadzone przez handlarzy i ich rodziny. W całym obszarze działają restauracje z różną ofertą, część z nich jest sieciowych, a część autorskich.

Wierni mieszkający na Żeraniu przynależą do dwóch parafii. Pierwszy kościół – Matki Bożej Pompejańskiej – znajduje się przy ul. Myśliborskiej, natomiast drugi – św. Jadwigi Śląskiej – jest przy ul. Modlińskiej.

Nowe mieszkania z widokiem na zieleń - Warszawa Białołęka Żerań

Żerań jest obszarem położonym blisko centrum i wyróżnia się doskonałą komunikacją z innymi dzielnicy Warszawy. Ma swój wyjątkowy, przemysłowy charakter, przez co brakuje tu parków, ale dużo jest możliwości uprawiania ciekawych sportów.

Interesuje Cię mieszkanie zlokalizowane w innej części Warszawy? Zobacz pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Nowy Rembertów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Nowy Rembertów to obszar w warszawskiej dzielnicy Rembertów, graniczący z Olszynką Grochowską, Gocławkiem, Marysinem Wawerskim, Wesołą i Starym Rembertowem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu