Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia?


Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia? To pytanie, przed którym staje każdy kto poszukuje mieszkania lub decyduje się na generalny remont. Poznaj zalety i wady obu rozwiązań i sprawdź, czy praktyczniejszy dla Ciebie będzie aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia.

Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się jak urządzić aneks kuchenny z salonem oraz jak zaaranżować mieszkanie z oddzielną kuchnią. Wspólnie z Ewą Grzywą, architektem wnętrz Decoroom, podpowiemy także komu rekomendowana jest kuchnia otwarta oraz kiedy aneks kuchenny połączony z salonem będzie lepszym rozwiązaniem.

Przejdź do akapitów:

Salon z aneksem kuchennym

Aneks kuchenny to wydzielona część w pomieszczeniu (zwykle w salonie), która pełni funkcję kuchni. Aneks kuchenny jest cenionym rozwiązanie, szczególnie w mieszkaniach o małej powierzchni, gdzie stworzenie osobnego pomieszczenia byłoby niemożliwe lub kłopotliwe. Projektując aneks kuchenny należy uwzględnić szereg niezbędnych urządzeń na niewielkiej powierzchni i usytuować je w taki sposób, by używanie ich było wygodne i bezpieczne. Dobrze urządzony aneks kuchenny wizualnie powiększy przestrzeń mieszkania i pozwoli zaoszczędzić kilka metrów kwadratowych, które mogłaby zajmować oddzielająca kuchnię od salonu ścianka działowa.

W aneksie kuchennym powinny znaleźć się funkcjonalne sprzęty oraz odpowiednia ilość blatów robocznych

Kiedy decydujemy się na salon z aneksem kuchennym, powinniśmy pamiętać o zachowaniu optymalnych proporcji kuchni w stosunku do salonu. Aneks kuchenny nie powinien przytłoczyć strefy odpoczynku, jednak musi posiadać odpowiednio dużą ilość blatu roboczego. Ergonomiczne rozplanowanie kuchni pozwoli stworzyć idealną przestrzeń do przygotowywania posiłków. Nowoczesny aneks kuchenny będzie nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny.

Aranżacja aneksu kuchennego z salonem – jak dobrze zorganizować przestrzeń?

Jak zaaranżować wygodny aneks kuchenny? Dobrze zorganizowana przestrzeń salonu z aneksem kuchennym powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Częstym zabiegiem w tego typu przestrzeniach jest zastosowanie tych samych barw, dzięki czemu unikniemy poczucia chaosu i sztucznego podziału. Optyczne wydzielenie stref można uzyskać stosując uzupełniające się oświetlenie, inne tonacje barw, materiały dostosowane do części roboczej i wypoczynkowej oraz dodatki, które ożywią dane pomieszczenia i nadadzą indywidualności. Kuchnia i pokój dzienny będą znacznie różnić się poziomem oświetlenia. W części kuchennej zazwyczaj stosuje się mocne oświetlenie punktowe, którego zadaniem jest ułatwienie gotowania, natomiast w salonie rozproszone oświetlenie pomaga uzyskać bardziej relaksującą przestrzeń. Spójność warto zachować również w przypadku materiałów wykończeniowych mebli, sprzętów czy dodatków – dużą wartość wizualną mają nie tylko urządzenia AGD (m.in. lodówka, kuchenka, płyta grzewcza), ale także uchwyty szuflad i szafek, gzymsy i nóżki.

Aranżacje aneksu kuchennego muszą uwzględniać kolorystykę i meble spójne z salonem

Podczas planowania mebli ruchomych warto pamiętać o zachowaniu minimalnego swobodnego przejścia. Stół lub krzesła nie powinny stać w przejściu. Jeśli nie potrzebujemy dużego stołu, który ma być niezmiennym elementem wyposażenia, możemy rozważyć również opcję rozkładanego stołu, dzięki któremu w prosty sposób będziemy mogli przearanżować przestrzeń i stworzyć miejsce do przyjęcia gości. Przemyślana przestrzeń to dobry sposób na usprawnienie codziennie wykonywanych czynności. Wszystkie wyżej wymienione rozwiązania pomagają w maksymalnym zagospodarowaniu wnętrza oraz porządkują nam przestrzeń.

Mieszkanie z oddzielną kuchnią

Oddzielna kuchnia daje liczne możliwości aranżacyjne, ponieważ stanowi ona indywidualne pomieszczenie. Nie musimy również martwić się o to, by salon z kuchnią stanowił spójną całość. W urządzaniu kuchni zamkniętej powinniśmy kierować się funkcjonalnością poszczególnych jej stref. Dobry projekt kuchni powinien proponować odpowiednio dużą ilość miejsc do przechowywania, wygodny obszar roboczy do przygotowania posiłków, a także funkcjonalne oświetlenie.

Aranżacja oddzielnej kuchni

W dzisiejszym budownictwie zamknięta kuchnia jest coraz rzadziej spotykanym rozwiązaniem. Dzieje się tak za sprawą ścian nośnych i elementów konstrukcyjnych, które ograniczają przestrzeń. Okazuje się jednak, że oddzielna kuchnia ma wiele zalet. Można ją np. zaaranżować na wiele świetnych sposobów. W projektach małych kuchni ważną rolę odgrywają kolory, warto zatem postawić na jasne odcienie i odpowiednie oświetlenie, które optycznie powiększy przestrzeń.

Projekt aneksu kuchennego zlokalizowanego nieopodal pokoju dziennego

Dobierając meble, powinniśmy cenić umiar i pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości, które są kluczowe w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli lubimy gromadzić dużą ilość pożywienia, warto pomyśleć o szafkach zabudowanych do sufitu, które znacznie zwiększą naszą przestrzeń do przechowywania. Nie można zapomnieć również o wystarczająco wysokich półkach, na których zmieszczą się także większe przedmioty i wyższe przybory kuchenne. Niezbędna będzie też odpowiednia ilość gniazdek kontaktowych, dzięki którym możliwe będzie podpięcie każdego ze sprzętów bez konieczności używania przedłużacza.

Kuchnia otwarta a kuchnia zamknięta

Zarówno kuchnia zamknięta, jak i aneks kuchenny z salonem to rozwiązania, które znajdą swoich zwolenników. Wybór zależny jest przede wszystkim od preferencji użytkownika i dostępnego metrażu.

Aneks kuchenny w salonie – dla kogo?

Aneks kuchenny otwarty na salon idealnie sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które:

  • dysponują ograniczoną powierzchnią mieszkania,
  • lubią organizować przyjęcia i spotkania z przyjaciółmi,
  • chcą poczucia większej przestrzeni i otwarcia się na domowników,
  • pragną optycznie powiększyć przestrzeń.

W małym mieszkaniu częstym wyborem jest nowoczesny aneks kuchenny  i otwarta przestrzeń na salon

Zamknięta kuchnia – dla kogo?

Jednym z podstawowych czynników wpływających na decyzję o rodzaju kuchni powinien być nasz zapał do gotowania. Jeżeli szalejemy w kuchni, gotujemy dużo, a przede wszystkim nie boimy się eksperymentów z różnymi kuchniami świata i aromatami, możemy zdecydować się na zamkniętą kuchnię. Nawet najlepszy pochłaniacz nie jest w stanie w pełni uchronić nas przed zapachem np. cebuli. Dlatego też, przy częstych kulinarnych podbojach, ograniczenia w postaci ścian i być może drzwi, dają nam pewien komfort. Unikniemy natarczywych zapachów w części wypoczynkowej mieszkania. Na wypadek niezapowiedzianych gości, możemy również uniknąć raczenia ich widokiem bałaganu wynikającego z naszych kuchennych rewolucji. Zamykamy drzwi i po sprawie. Dlatego też zamknięta kuchnia będzie idealna dla osób, które:

  • lubią porządek,
  • dysponują odpowiednią ilością miejsca,
  • chcą zatrzymać zapachy i głośne dźwięki (np. młynek do kawy) w jednym pomieszczeniu.

Osobna kuchnia jest również preferowana w mieszkaniach przeznaczonych stricte pod wynajem. Jeśli planujemy wynajmować mieszkania studentom lub po prostu podzielone na pokoje, zdecydowanie salon z aneksem nie wchodzi wtedy w grę. Tracimy bowiem cały jeden pokój – każdy, wynajmując pokój, chce mieć odrobinę prywatności i nie uśmiecha mu się mieszkać w części wspólnej. Warto wtedy pomyśleć o mieszkaniu z nieco większą kuchnią, która będzie pełniła rolę mini-salonu, części wspólnej dla mieszkańców.

Pośrednim rozwiązaniem między kuchnią zamkniętą a aneksem kuchennym połączonym z salonem jest wydzielenie stref blatem barowym lub ażurową ścianką. Oddzielenie aneksu kuchennego możliwe jest także przy pomocy parawanu lub lekkich, przesuwnych drzwi. Półotwarta kuchnia pozwala ukryć uroki kuchennych rewolucji, a jednocześnie umożliwia dobry kontakt z gośćmi.

Projekt wnętrza - kuchnia otwarta na salon

Zamknięta czy otwarta kuchnia, wszystko jest kwestią aranżacji. Każdy typ kuchni może być piękny, funkcjonalny, dopasowany do naszych potrzeb – bez względu na panujące trendy. Ważne, by kuchnia spełniała nasze potrzeby i wymagania i przede wszystkim trafiała w nasz gust.

Zobacz również pozostałe artykuły.

Fot. Decoroom


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Styl romantyczny w mieszkaniu
Współczesny styl romantyczny w mieszkaniu daleki jest od niefunkcjonalnych przestrzeni. Charakteryzuje się ciepłem, zmysłowością i delikatnością. Jeśli surowe wnętrza nie są dla Ciebie, trafny okazać może się styl romantyczny.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu