Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Co obejmuje stan deweloperski domu i mieszkania?

Ula Olczak
Ula Olczak

Stan deweloperski domu lub mieszkania to standard, w jakim zwykle zastaniemy lokal zakupiony na rynku pierwotnym. Stan deweloperski powinien umożliwiać rozpoczęcie prac wykończeniowych.

Co obejmuje stan deweloperski domu i mieszkania?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule wyjaśnimy ci, czym jest standard deweloperski oraz stan deweloperski podwyższony. Dowiesz się też, co obejmuje zwykle stan deweloperski domu i mieszkania. Poznasz również wady i zalety tego rozwiązania.

Przejdź do akapitów:

Stan deweloperski – co to znaczy?

Stan deweloperski to sformułowanie, na które z pewnością natkniemy się, jeśli poszukujemy mieszkania z rynku pierwotnego. Choć to dość enigmatyczne określenie i nie posiada jednej definicji i sztywnych ram, można przyjąć, że stan deweloperski to standard wykończenia mieszkania, które oddawane jest przez dewelopera do użytku nabywcy.

Przyjmuje się, że mieszkanie w stanie deweloperskim to lokal wykończony gotowymi tynkami i posadzkami. Dodatkowo w takim mieszkaniu powinny być rozprowadzone instalacje, to zapobiega konieczności wynajmowania ekipy budowlanej. Stan deweloperski powinien umożliwiać natychmiastowe przeprowadzenie prostych prac malarskich, posadzkarskich, instalacyjnych i montażowych.

Stan deweloperski – planowanie prac wykończeniowych

Brak precyzyjnych przepisów skutkuje różnymi “standardami”. Każda inwestycja może oferować inny standard deweloperski, materiały wykończeniowe i estetykę. Dodatkowo często w informacjach o inwestycji możemy natrafić na podwyższony standard deweloperski, który z reguły powinien zapewniać nabywcy dodatkowe korzyści.

Standard deweloperski – zalety i wady

Stan deweloperski czy mieszkanie wykończone pod klucz? Oba rozwiązania posiadają zarówno zalety, jak i wady. Do zalet domu lub mieszkania w stanie deweloperskim można zaliczyć niższy koszt zakupu, możliwość zmian w układzie domu (usunięcie lub wykonanie ścian działowych), możliwość aranżacji wnętrza według własnych preferencji oraz indywidualny dobór materiałów wykończeniowych. Atutem stanu deweloperskiego jest także cena wykończenia, jeśli potrafimy wykonać samodzielnie wiele robót.

Decydując się na stan deweloperski nie będziemy mogli wprowadzić się od razu po odbiorze kluczy. Dodatkowo konieczne będzie planowanie kolejności prac oraz koordynowanie wszystkich etapów. Samodzielne wstępne wyliczenia mogą różnić się znacząco od ostatecznego kosztu wykończenia, zwykle mamy tendencję do zakładania, że remont wyniesie nas znacznie mniej niż ma to miejsce w rzeczywistości. Warto mieć na uwadzę również to, że jeśli nie posiadamy doświadczenia w wykańczaniu mieszkań, możemy otrzymać mieszkanie o niskim standardzie lub z niepotrzebnymi rozwiązaniami.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – w zakres stanu deweloperskiego wchodzi stolarka okienna i grzejniki

Więcej o zaletach i wadach mieszkania wykończonego pod klucz przeczytasz w artykule: Wykończenie mieszkania pod klucz – dlaczego warto?

Stan deweloperski mieszkania – co obejmuje?

Stan deweloperski mieszkania najczęściej obejmuje:

  • tynki na ścianach i sufitach – standard wykończenia ścian może różnić się znacząco pomiędzy inwestycjami, często ściany malowane są białą farbą – rzadko jednak jest to idealnie równa gładź, na którą można od razu aplikować docelową farbę czy tapetę; zdarza się, że malowaniem objęte nie są sufity oraz łazienki,
  • wylewkę podłogową pod indywidualne wykończenie,
  • instalacje elektryczne i wyprowadzenia pod oświetlenie – instalacje są czasem zakończone gniazdami i włącznikami; brak gniazdek uniemożliwia samodzielne sprawdzenie instalacji, przez co konieczne jest zatrudnienie elektryka, który sprawdzi, czy wszystko działa poprawnie,
  • instalacje wodnokanalizacyjne i odpływy – rozprowadzenie podejść wodnokanalizacyjnych,
  • instalację grzewczą, wentylacyjną i grzejniki – niektóre inwestycje obejmują w cenie grzejniki, lecz zdarzają się także projekty bez grzejników lub głowic termostatycznych,
  • wykończenie na balkonie – obejmuje płytki, płytę balkonową do wykończenia lub gotową do użytku,
  • instalacje domofonowe i alarmowe – mniej lub bardziej nowoczesne,
  • drzwi wejściowe – o różnej klasie,
  • okna wyposażone w parapety wewnętrzne i zewnętrzne – w przypadku parterowych lokali można spotkać inwestycje wyposażone w rolety zewnętrzne.

Stan deweloperski mieszkania – odbiór mieszkania

Jak wygląda dom w stanie deweloperskim?

Stan deweloperski domu powinien umożliwiać rozpoczęcie prac wykończeniowych. Stan deweloperski domu, poza elementami wchodzącymi również w stan deweloperski mieszkania, obejmuje:

  • podbitkę dachową wraz z ociepleniem dachu,
  • ocieplenie elewacji i poddasza,
  • płyty kartonowo-gipsowe,
  • osadzenie rur spustowych,
  • schody i balustrady,
  • ogrodzenie,
  • przygotowanie drogi dojazdowej, zagospodarowanie zieleni oraz przygotowanie miejsc parkingowych.

Stopień wykończenia budynku i materiały użyte do budowy ścian oraz innych elementów domu znacząco wpłyną na jego kondycję oraz koszt wykończenia. Zanim wybierzemy wymarzone mieszkanie, powinniśmy sprawdzić dokładnie, co wchodzi w zakres stanu deweloperskiego danej inwestycji.

Mieszkanie w stanie deweloperskim kupione za kredyt hipoteczny

Podwyższony stan deweloperski mieszkania lub domu

Mieszkanie o podwyższonym stanie deweloperskim powinno obejmować dodatkowe profity. Co najczęściej znajdziemy w mieszkaniach o podwyższonym stanie deweloperskim? Poza wymienionymi wyżej podstawami, mieszkanie może obejmować:

  • wygładzone ściany przygotowane do malowania,
  • ściany działowe murowane,
  • drzwi antywłamaniowe o wysokiej klasie,
  • wysokiej klasy stolarkę okienną, którą wyróżnia niski współczynnik przenikania ciepła,
  • rolety antywłamaniowe zewnętrzne,
  • balkony z posadzką mrozoodporną i antypoślizgową.

Dodatkowo w podwyższonym standardzie niektórych inwestycji spotkać możemy biały montaż, czyli podłączenie urządzeń sanitarnych – prysznica, wanny, toalety, zlewów. Takie udogodnienie znacząco przyspieszy wykończenie łazienki oraz wpłynie na niższy koszt całego przedsięwzięcia.

Coraz częściej deweloperzy na rynku pierwotnym stawiają także na nowoczesne rozwiązania i proponują w standardzie technologię smart home oraz liczne udogodnienia w częściach wspólnych. Przy domach jednorodzinnych coraz chętniej uwzględniane są stacje ładowania samochodów elektrycznych lub instalacje, które umożliwiają ich prosty montaż.

Standard deweloperski – o czym pamiętać przed i przy odbiorze domu lub mieszkania?

Przed odbiorem mieszkania niezwykle ważne jest to, aby dokładnie zapoznać się z zapisami w umowie dotyczącymi standardu wykończenia lokalu. Takie informacje znajdziemy w prospekcie informacyjnym – opisuje on standard deweloperski przewidziany dla danej inwestycji.

Niektóre inwestycje posiadają bardzo rozbudowane opisy uwzględniające wyposażenie, zakres wykończenia oraz rodzaj użytych materiałów, w innych znajdziemy tylko ogólnikowe dane, które nie precyzują użytych materiałów czy technologii. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poprosić dewelopera szczegółową listę uwzględniającą rzeczy wchodzące w zakres stanu deweloperskiego. Dzięki temu dowiemy się np. w jakiej klasy drzwi wejściowe wyposażono lokal, jakiego typu profile okienne zamontowano i jaki mają współczynnik przenikalności ciepła czy jaki tynk zastosowano na ścianach.

Prospekt informacyjny powinien wskazywać także normę, dzięki której dowiemy się, jak liczona jest powierzchnia lokalu – czasami deweloperzy wliczają w powierzchnie lokalu przestrzeń pod ścianami działowymi. Dodatkowo w opisie stanu deweloperskiego powinniśmy znaleźć również informacje o konstrukcji budynku oraz wykończeniu części wspólnych.

Odbiór techniczny domu – kontrolą objęto m.in. ocieplenie elewacji, osadzenie rur spustowych

Przy odbiorze technicznym domu lub mieszkania w stanie deweloperskim bardzo ważne jest to, by jak najdokładniej prześledzić wszelkie elementy zawarte w prospekcie. Sprawdźmy, czy ekipa budowlana wykonała wszystko zgodnie z planem, czy mieszkanie posiada usterki lub niedoróbki.

Pamiętajmy, że przysługuje nam prawo do zgłoszenia błędów, do których deweloper musi się odnieść w ciągu 14 dni od zgłoszenia oraz – w przypadku ich pozytywnego rozpatrzenia – naprawić je. Jeśli nie posiadamy doświadczenia w odbiorze mieszkania, warto skorzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych lub profesjonalistów. Samodzielne poprawki nawet drobnych błędów mogą kosztować nas dużo pieniędzy i czasu.

Więcej o odbiorze domu lub mieszkania przeczytasz w artykule: Odbiór mieszkania od dewelopera – co musisz wiedzieć?

Standard deweloperski – ile kosztuje wykończenie domu lub mieszkania w stanie deweloperskim?

Trudno określić jednoznaczny koszt wykończenia mieszkania – wpływ na to mają wybrane przez nas rozwiązania i materiały, ale też zastosowany standard deweloperski. Im wyższej klasy rozwiązania zostaną wybrane przez dewelopera, tym dłużej nasze mieszkanie będzie cieszyło się świetną jakością. Im więcej zagwarantuje nam standard deweloperski, tym mniej będziemy musieli zainwestować w wykończenie mieszkania.

Mieszkanie wstępnie wykończone, gotowe do zamieszkania

Zobacz inne artykuły.

Kolejny artykuł

Szykowne i efektowne lamele ścienne – prosty sposób na metamorfozę wnętrza
Aby odmienić wnętrze nie potrzeba dużych nakładów finansowych, czasem wystarczy tylko niebanalny akcent, który odmieni charakter danego pomieszczenia. Doskonałą propozycją dla osób poszukujących sposobu na szybką i skuteczną metamorfozę wnętrza są lamele ścienne.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu