Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Odbiór mieszkania od dewelopera – co musisz wiedzieć?

Odbiór mieszkania od dewelopera – co musisz wiedzieć?

Odbiór mieszkania od dewelopera to bardzo ważny etap w procesie zakupu nieruchomości. Nim kupujący otrzyma klucze do swojego wymarzonego lokum, musimy sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Choć wydaje się to bardzo oczywiste, ze względu na poniesione przez nas koszty, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na niektóre kwestie. W tym artykule spróbujemy podpowiedzieć Wam, jak podejść do odbioru mieszkania od dewelopera zarówno z praktycznej, jak i prawnej strony.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Kiedy jesteśmy szczęśliwymi nabywcami mieszkania, chcemy jak najszybciej otrzymać klucze. Zanim to się stanie, musimy odebrać mieszkanie od dewelopera. Na tym etapie powinniśmy zadbać, by sprawdzić, czy nasza nieruchomość nie posiada żadnej usterki. W tym artykule znajdziesz informacje, jak krok po kroku, przygotować się do tego spotkania i na co zwrócić uwagę. Znajdziesz tu także odpowiedź, jak wygląda protokół odbioru mieszkania od dewelopera (wzór).

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Już na początku warto wiedzieć, że odbiór mieszkania od dewelopera nie potrwa kwadransa. Musimy zagospodarować przynajmniej 2/3 godziny. Jeśli wydaje nam się, że nie poradzimy sobie w tej sytuacji, warto zastanowić się nad wynajęciem inspektora budowlanego. W przypadku, jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów, można zaprosić kogoś znajomego, kto już to robił i ma doświadczenie. Kolejną podstawową sprawą jest termin spotkania – najlepiej, żeby odbyło się ono w ciągu dnia, ponieważ w świetle dziennym po prostu więcej zobaczymy.

Musimy też dobrze się przygotować – znać zawartość naszej umowy. W zależności od ustaleń zawartych w naszej umowie stan deweloperski może (ale nie musi) obejmować tynki w środku i na zewnątrz, ściany przygotowane do malowania lub pokryte jedną warstwą białej farby, drzwi do mieszkania, okna i parapety – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, wylewkę podłogową oraz instalacje: wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą i elektryczną wraz z gniazdkami, grzejniki. Warto wziąć ze sobą sprzęt, który pozwoli nam technicznie sprawdzić mieszkanie: miarkę np. dalmierz laserowy, kątownik lub zwykłą ekierkę, poziomicę, śrubokręt ze wskaźnikiem prądu.

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę? Kątownik pomoże sprawdzić kąty, które powinny być proste (chyba że projekt zakładał inny plan). Poziomica usprawni nam sprawdzenie pionu ścian i poziomu wylewki. Same ściany i wylewek powinny być one gładkie, bez pęknięć i śladów napraw. Latarka może pomóc nam podświetlić z boku i wskazać nierówności, których nie zobaczymy w świetle dziennym. Jeśli tylko zobaczymy naprawy powierzchni – należy zapytać o ich przyczynę.

Protokół odbioru domu od dewelopera – wzór

Jak mówi Przemysław Szymczak z Kancelarii Radcy Prawnego Przemysław Szymczak, wyróżnia się dwa rodzaje protokołów: protokół odbioru technicznego oraz protokół zdawczo-odbiorczy lokalu mieszkalnego. Pierwszy dotyczy oceny stanu lokalu – to w nim wypisać możemy wszystkie wady lokalu, drugi oprócz oceny technicznej obejmuje również zapis o wydaniu lokalu – spisanie stanu liczników i ilości przekazywanych kluczy. Dokument, który podpiszemy z deweloperem, zależy od ilości usterek w lokalu oraz od stanu zakończenia formalności budowlanych.

Należy koniecznie wypisać wszystkie znalezione przez nas usterki w protokole odbiorowym, ponieważ tylko to, co jest zapisane, ma moc wiążącą. Bezpieczniej będzie dla nas nie wyrażać zgody na żadne ustne ustalenia, a po prostu opisać wszystko. Jaki jest zatem wzór protokołu odbiory domu od dewelopera? W protokole muszą się znaleźć: data jego sporządzenia, dane stron, dane dotyczące lokalu mieszkalnego i jego przynależności (np. komórka lokatorska), informacje o przekazanych kompletach kluczy, pilotach do bram garażowych i kodach do domofonu i najważniejsze w tym przypadku: spis stwierdzonych usterek podczas odbioru technicznego mieszkania oraz ustaleń pomiędzy stronami (wykaz elementów niedokończonych na etapie odbioru).

Odbiór mieszkania od dewelopera – co dalej?

Za Tobą odbiór mieszkania od dewelopera – co dalej? Trzeba pamiętać, że według ustawy deweloperskiej odbiór mieszkania od dewelopera nie jest tym samym, co odbiór kluczy. Sprawdziliśmy, czy nasze mieszkanie jest zgodne z wytycznymi, które znajdują się w umowie, normami budowlanymi oraz czy nie posiada wcześniej wspomnianych usterek. Pozwolenie na użytkowanie mieszkania wydaje nadzór budowlany po zakończeniu wszystkich prac i zawiadomieniu: Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zdarza się, że deweloperzy proponują tzw. przedodbiór, ale nie jest on objęty gwarancjami ustawy.

Zwraca się uwagę, że jeśli w umowie deweloperskiej nie ma informacji o przekazaniu kluczy, powinniśmy je dostać dopiero w czasie podpisania umowy. W świetle prawa właścicielem lub właścicielką mieszkania staniemy się dopiero po podpisaniu umowy sprzedaży, na podstawie której deweloper wyodrębni własność lokalu i przeniesie ją na nas. - mówi Przemysław Szymczak.

Oczywiście zdarza się, że deweloper da nam te klucze podczas odbioru, ale nie jest to reguła. Może być również tak, że na umowę sprzedaży możemy poczekać nawet kilka miesięcy – chyba że przed podpisaniem umowy, zadbamy, by znalazł się w niej wpis mówiący, że po naprawieniu wad (drugim odbiorze) dostaniemy klucze.

Nie można zapomnieć sprawdzić, czy okna i drzwi otwierają i zamykają bez problemu. Jak sprawdzić szczelność drzwi i okien? Na framudze można położyć grubszą kartkę. Jeśli po zamknięciu okna kartka nie wypadnie, oznacza to, że okna są szczelne.

Oglądając parapety, trzeba zwrócić uwagę, czy są wykonane z zakładanych wcześniej materiałów. Zarówno w przypadku parapetów, jak i samego balkonu trzeba sprawdzić spadek, ponieważ jeśli jest on źle wykonany, może powodować zalewanie mieszkania. Płytki na balkonie można obstukać – głuchy odgłos sugerowałby pustą przestrzeń pod spodem, w efekcie czego płytki mogłyby się nie trzymać.

Kontroli muszą zostać poddane wszystkie instalacje. Żeby sprawdzić wentylacyjną, wystarczy przyłożyć płomień do otworu wentylacyjnego – jeśli ten odchyli się w jego stronę, oznacza dobry ciąg wentylacyjny. Sprawdzenie instalacji elektrycznej trzeba zacząć od znalezienia wszystkich gniazdek i światła – ich lokalizacja powinna być zgodna z umową.

Mamy jeszcze instalację wodną, gazową i grzewczą, ale ich sprawdzenie nie należy łatwych zadań. Otóż w przypadku instalacji gazowej do sprawdzenia szczelności jest bowiem potrzebny specjalistyczny sprzęt, wodnej nie sprawdzimy przed zainstalowaniem urządzeń, a grzewczą możemy sprawdzić jedynie w sezonie grzewczym. Możemy wziąć jednak pod uwagę układ grzejników, punktów wodnych – upewnić się, czy ciepła i zimna woda lecą we właściwy sposób.

Mieszkanie od dewelopera – do zamieszkania nie od razu

Warto pamiętać, że przekroczenie progu naszego nowego mieszkania nie oznacza, że możemy w nim od razu zamieszkać. Wspominaliśmy wcześniej o stanie deweloperskim, który wymaga przeprowadzenia prac wykończeniowych. Będzie to nie tylko czasochłonne, ale i pracochłonne, dlatego trzeba z zapasem czasu zarezerwować ekipę specjalistów oraz zakupić materiał.

Odbiór mieszkania od dewelopera nie może być stresujący

Zanim ruszymy po odbiór mieszkania od dewelopera, musimy postawić sobie pytanie, czy nasza wiedza i umiejętności są wystarczające, żeby odebrać lokal bez pomocy fachowca. Być może mamy wśród znajomych osobę, która może nas wesprzeć. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, warto zastanowić się nad poszukaniem osoby, która ma pełną wiedzę oraz narzędzia, żeby nam pomóc.

Należy podkreślić, że odbiór mieszkania to bardzo ważny etap weryfikacji naszego lokalu, podczas którego możemy zgłosić dowolną liczbę usterek i uwag do dewelopera. Jest to nasze prawo jako konsumenta, z którego warto skorzystać. Kiedy już wszystko zostanie naprawione, czeka nas już tylko odbiór kluczy!

Zapraszamy także do innych porad prawnych stworzonych w ramach cyklu: Przepis na mieszkanie.

Kolejny artykuł

Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
Jeśli poważnie zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego, prędzej czy później będziesz musiał zmierzyć się z tematem wkładu własnego. Co to jest? Co może go stanowić? Czy Twoje oszczędności wystarczą na pokrycie wymaganego wkładu własnego? Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? W poniższym materiale odpowiadamy na te wszystkie pytania.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu