Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Wyobraź sobie taką sytuację: wziąłeś kredyt hipoteczny na nowe mieszkanie, ale oferta, z której korzystasz, przestała Cię satysfakcjonować, a przecież do końca spłaty zostało jeszcze dobrych kilka lub nawet kilkadziesiąt lat. Z ciekawości zaczynasz przeglądać oferty innych banków – i co widzisz? Dużo lepsze warunki kredytowania, niska marża oprocentowania… Zaczynasz zastanawiać się, czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku. No właśnie, czy takie rozwiązanie jest możliwe?


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, czy możesz przenieść kredyt hipoteczny do innego banku, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – takie rozwiązanie jest możliwe. Z tego artykułu dowiesz się, jakie formalności musisz załatwić oraz kiedy możliwe jest przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku.

Przejdź do akapitów:

Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Niektórzy nie wiedzą, czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku i trzymają się kurczowo jednej opcji, nawet jeśli przestała ona spełniać ich oczekiwania. A wbrew pozorom przeniesienie kredytu hipotecznego jest dość często stosowaną praktyką. I odpowiadając na pytanie: tak, można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku, a czasami nawet się powinno.

Zatem najprościej mówiąc: refinansowanie oznacza spłatę wcześniejszego, droższego kredytu za pomocą pieniędzy uzyskanych z nowej i tańszej oferty.

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Przeniesienie kredytu hipotecznego wcale nie jest takie trudne. Zatem jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku? W prostych krokach będzie to wyglądało mniej więcej tak:

• chcąc przenieść kredyt, musisz zgłosić się do nowego banku,

• aby nowy bank mógł zaakceptować Twoją decyzję, musisz przedstawić mu zaświadczenie wykazujące wysokość kredytu, która pozostała Ci do całkowitej spłaty (dokument o przeniesieniu kredytu możesz złożyć osobiście, ale także online i telefonicznie),

• nowy bank wyliczy Ci nową miesięczną ratę i przedstawi opłacalność takiego rozwiązania (jeśli nowa rata będzie niższa, niż ta obecna, masz możliwość obniżyć ją dodatkowo, decydując się na wydłużenie okresu spłaty kredytu),

• w przypadku gdy potrzebujesz dobrać dodatkową kwotę, bank może podwyższyć Ci kwotę kredytu

• jeśli wszystko jest w porządku, możesz podpisać umowę z nowym bankiem (zwróć tutaj uwagę na czytanie ze zrozumienie, i sprawdzenie, czy nie ma jakichś dodatkowych zobowiązań podczas brania kredytu; w razie wątpliwości nie bój się zadawać pytań),

• teraz pozostaje Ci poczekać na to, aż Twój nowy bank spłaci kredyt w starym banku,

• i voilà – Twój kredyt hipoteczny został przeniesiony.

Co istotne, Twój dotychczasowy bank nie może odmówić Ci całkowitej spłaty zadłużenia, która zostanie dokonana przez nowy bank. Dlatego też masz pełne prawo zdecydować się na zmianę banku i przeniesienie kredytu do innej placówki.

Przeniesienie kredytu hipotecznego – kiedy jest to dobre rozwiązanie?

Kiedy przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku będzie dobrą decyzją? Poniżej przedstawiamy jakie mogą być najczęstsze powody takiego rozwiązania:

• znalazłeś bank, który ma lepszą ofertę kredytową niż ta, z której korzystasz obecnie (niższe oprocentowanie, możliwość szybszej spłaty kredytu),

• potrzebujesz wziąć dodatkową kwotę do kredytu, ale dotychczasowy bank nie chce się na to zgodzić,

• chcesz zmienić system rat np. z malejących na równe lub odwrotnie,

• chcesz zmniejszyć miesięczne raty, ponieważ te dotychczasowe zbyt obciążają Twój budżet,

• chcesz zrezygnować z dodatkowych zobowiązań – których wymaga od Ciebie obecny bank, np. w postaci ubezpieczenia – albo takie produkty dodatkowe dokupić,

• wziąłeś rozwód i z powodu podziału majątku chcesz zmienić bank,

• masz kilka kredytów hipotecznych,

• jakość obsługi w Twoim obecnym banku jest na niskim poziomie.

Najlepszym momentem, w którym warto przenieść kredyt do innego banku, będzie wypatrzenie takiej chwili, gdy marża w interesującym Cię nowym banku będzie jak najniższa. Dzięki temu możesz liczyć na dużą lepszą ofertę, bardziej dla Ciebie korzystną niż ta obecna. Przeniesienie kredytu jest zatem popularnym sposobem na zmniejszenie rat.

Jednak zanim zdecydujesz się na zmianę banku, weź pod uwagę, jakie są opłaty za wcześniejszą spłatę przenoszonego kredytu, koszty ubezpieczenia, a także prowizja za udzielenie nowego kredytu. Sprawdź, czy nowy bank przy wzięciu kredytu wymaga jakichś dodatkowych opłat lub skorzystania z produktów dodatkowych, jak założenie bankowego konta osobistego czy wyrobienie karty kredytowej. Przy podjęciu decyzji o refinansowaniu kredytu, bardzo ważne będzie także dokładne przejrzenie oferty nowego banku, uważne przeczytanie umowy oraz zadawanie pytań w razie jakichkolwiek wątpliwości czy niejasności.

Decydując się na refinansowanie kredytu hipotecznego, musisz brać pod uwagę zarówno oprocentowanie kredytu (w szczególności marżę banku, która stanowi część składową oprocentowania), jak i wszystkie opłaty okołokredytowe, czyli wycenę nieruchomości, opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu, prowizję za udzielenie nowego kredytu itp. Wszystkie parametry refinansowania możesz omówić z naszymi Ekspertami Finansowymi, którzy dokładnie przeliczą i zarekomendują lepsze rozwiązanie. „Nowe” oprocentowanie bądź zmiana na oprocentowanie stałe, biorąc pod uwagę bardzo niskie stopy procentowe, może przynieść Ci wiele korzyści. Co więcej, kredyt refinansowy pozwala nie tylko zmienić wysokość rat, ale także zrezygnować z produktów dodatkowych, których nie chcesz opłacać. Najczęściej wśród nich wymienia się ubezpieczenie – mówi Agnieszka Młodkowska z Obido Eksperci Finansowi.

Na przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku decydują się głównie osoby, które poszukują lepszej oferty niż ta, z której korzystają teraz albo mają potrzebę, aby dobrać więcej pieniędzy, a bank, w którym obecnie mają kredyt, nie chce wyrazić na to zgody. A jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku? Jest to bardzo proste. Wystarczy znaleźć nowy bank, przedstawić mu kwotę jaka pozostała do całkowitej spłaty zadłużenia, podpisać umowę, spłacić kredyt w starym banku i rozpocząć współpracę z nowym bankiem.

Szukasz więcej informacji, związanych z kredytem hipotecznym? Sprawdź nasze porady ze świata prawa i finansów.

Kolejny artykuł

Klauzule niedozwolone w umowie deweloperskiej – na te zapisy w umowie uważaj!
Klauzule niedozwolone w umowie deweloperskiej – na te zapisy w umowie uważaj!
Zanim kupisz mieszkanie, musisz dokładnie przeczytać umowę, aby mieć pewność, że wszystkie zawarte w niej zapisy są zgodne z prawem. Niestety niektórzy deweloperzy stosują klauzule niedozwolone w umowie deweloperskiej – na te zapisy w umowie uważaj, ponieważ dochodzenie swoich praw już po podpisaniu takiej umowy może być uciążliwe.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu